שתף קטע נבחר

הרב הראשי נגד בית הדין: בתו של טראמפ יהודייה

הרב דוד לאו מתח ביקורת על החלטת בית הדין הרבני שלא להכיר בגיורי הרב לוקשטיין. מחר תדון הערכאה העליונה בערעורו של הרב, שצירף ליהדות את בת המועמד הרפובליקני וקיבל אותה לקהילתו

 

איוונקה טראמפ. יהודייה על פי הרב לאו, לא על פי בית הדין הרבני (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
איוונקה טראמפ. יהודייה על פי הרב לאו, לא על פי בית הדין הרבני(צילום: רויטרס)

הרב הראשי לישראל נגד בית הדין הרבני: נשיא מועצת הרבנות, הרב דוד לאו, מתח היום (ג') ביקורת על החלטת בית הדין האזורי בפתח תקווה שלא להכיר בגיורים שערך הרב יחזקאל לוקשטיין, מבכירי האורותודוכסיה המודרנית בארה"ב - ובכלל זה גם ביהדותה של איוונקה טראמפ.

 

בעקבות הפסיקה שנחשפה ב-ynet, והשפעתה על מעמדה האישי בישראל של בתו של המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב דונאלד טראמפ, האישה החזקה בעסקיו ובקמפיין הבחירות שלו, אמר הרב הראשי: "איני יודע על סמך מה קבע בית הדין את החלטתו".

 

מחר ידון בית הדין הרבני הגדול (ערכאת השיפוט הדתי העליונה, המקבילה לבית המשפט העליון) בערעור שהגישו הרב לוקשטיין וק', שגיורה על ידו נפסל בבית הדין האזורי (מחוזי). בשעת הדיון יקיים ארגון עתים, המייצג את השניים, הפגנה ליד משרדי הרבנות הראשית, בהשתתפות רבנים ואישי ציבור.

 

הודעת הרב דוד לאו באה כמענה לפנייתם של יו"ר הכנסת ח"כ יולי אדלשטיין ויו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג, שדרשו את התערבותו להפיכת ההחלטה. הרב הזכיר להם כי חוות הדעת של הרבנות דווקא מצדדת ברב לוקשטיין אל מול בית הדין, ולכן אין לראות בו את הכתובת לעניין.
 

לאו הבהיר כי הרבנות הראשית לישראל ובתי הדין הרבניים הם שני גופים נפרדים וכי חוות הדעת המקצועית של מנהל מחלקת האישות והגירות קבעה כי יש להכיר ברב האמריקני הבכיר ובתעודות שהנפיק. הרב הראשי הביע תקווה כי בית הדין הגדול יקבל את עמדת הרבנות.

 

גם ארגון הרבנים בית הלל, המזוהה עם האורתודוכסיה המודרנית, קרא לערכאת הערעור לאשר את גיורי הרב יחזקאל לוקשטיין. חבריו הביעו "צער וכאב" על "אי הכרה ביהדותה של אישה שגוירה על ידי אחד מחשובי הרבנים אורתודוקסיים בארצות הברית".

איוונקה טראמפ, הרב יחזקאל לוקשטיין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
איוונקה טראמפ, הרב יחזקאל לוקשטיין(צילום: רויטרס)
 

הרב דוד לאו ()
הרב דוד לאו
 

בבית הלל לא מקבלים את ההבחנה שעושה הרב לאו, ותקפו את הרבנות הראשית ש"מכירה במספר מצומצם של רבנים ובתי דין העוסקים בגיור ברחבי העולם, ומוציאה מכללם רבנים ותיקים וידועים, על פי השקפתם המסוימת, ללא כללים ברורים, הגדרה או הנחייה כתובה.

 

"פסילת גיור הוא מעשה חמור במיוחד, לא רק לגר שנפסל אלא לכל קהילת הגרים", כתבו הרבנים בהודעתם, "גרים רבים חיים בדאגה אם תוכר יהדותם ביום שיצטרכו להוכיח אותה. פסילה של גר אחד מגבירה את חרדתם של כל הגרים, ציבור שגם ללא צרה זאת זקוק לתמיכה קהילתית וחברתית, וקבלה במאור פנים".  

 

בארגון הזהירו כי ההחלטה עלולה להרחיק יהודים אורתודוקסיים רבים בארה"ב מקשר עם מדינת ישראל ועם תורת ישראל. "אנו קוראים למועצת הרבנות הראשית ולבתי הדין לתקן את העוולה", סיכמו, "ולנקוט צעדים מעשיים לקראת הסדרת הכרת הגיורים בחו"ל, על פי כללים מסודרים, הוגנים ושקופים".

 

כאמור, בשעת הדיון בערעור מחר תתקיים "הפגנה נגד ההקצנה" ליד לגשר המיתרים בכניסה לירושלים, סמוך למשרדי הרבנות הראשית. המארגנים מבקשים למחות נגד "רוחות ההקצנה הנושבות בשנים האחרונות ברבנות והזלזול שלה ברבני חו"ל ובגרים".

 

באירוע צפויים להשתתף בין היתר רב המועצה המקומית אפרת שלמה ריסקין, שהרבנות עיכבה את הארכת כהונתו על רקע עמדותיו הליברליות, יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי, ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) וראש מכון עתים הרב ד"ר שאול פרבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים