שתף קטע נבחר

שטייניץ: "להסכים לסיוע האמריקני - לפני שנמצא עוד גז"

בדברים שאמר שר התשתיות בדיון פנימי והגיעו לידי ynet, הוא הצטרף ללחץ מצד כחלון וליברמן על נתניהו - והמליץ להזדרז לחתום על ההצעה מארה"ב: "אם יתגלה עוד גז יגידו לנו - אתם צריכים לממן חלק גדול יותר מהוצאותיכם הביטחוניות"

 

 

 

שר התשתיות הלאומיות יובל שטייניץ מצטרף לשרים משה כחלון ואביגדור ליברמן, וממליץ להזדרז ולחתום על הסכם הסיוע הביטחוני מארה"ב – בעוד ראש הממשלה בנימין נתניהו ממתין עם החתימה. על פי נוכחים בדיון מקצועי סגור שהתקיים לאחרונה בלשכתו, השר שטייניץ הביע עמדה ברורה על העובדה שישראל טרם השיבה להצעה האמריקנית, והזהיר שאם בעתיד הקרוב יתגלה עוד גז ישראלי – ארה"ב תוכל לטעון שהצורך בסיוע קטן.

 

 

בשבוע שעבר נפגש ליברמן עם מקבילו האמריקני בוושינגטון והעריך בתום הפגישה כי החתימה על ההסכם קרובה. בקרב שרי הליכוד נשמרה שתיקה בנושא והשרים לא מסרו את עמדתם בסוגיה הרגישה, שיוצרת מתח עם ממשל אובמה על רקע ניסיונותיו המתמשכים של נתניהו להשיג הסכם משופר.

 

"עכשיו עם הסכם הסיוע לעשור הקרוב, העמדה שלי מאוד ברורה בעניין הזה", אמר שטייניץ בדיון הסגור. "צריך להזדרז ולחתום, כי עדיף לנו להשיג הסכם סיוע לעשור הקרוב לפני שאנחנו חושפים או מגלים שדות גז נוספים. ההערכה שלי היא שבנובמבר פלוס-מינוס אנחנו אמורים לפתוח את הים ולהזמין לפה חברות בינלאומיות, לכן יש סבירות לא מבוטלת שב-2017 או 2018, במהלך השנתיים הקרובות,

יתגלו פה עוד שדות גז משמעותיים.

 

"כאשר דבר כזה יתרחש, יכולה להיות טענה גם בארה"ב שההכנסות העתידיות הן כל כך גדולות, שאתם צריכים לממן חלק יותר גדול מהוצאות הביטחון שלכם, יש לכם מקום נטו של מטבע זר".

 

הדברים של שטייניץ מצטרפים ללחץ שהופעל על נתניהו בשבוע שעבר, אז ניצל כחלון את ישיבת הסיעה השבועית ואמר: "ההצעה חיובית והוגנת. מערכת הביטחון יכולה בהחלט להסתדר עם ההצעה הנוכחית, ואין שום סיבה שנבצע מהלכים שיתפרשו כהתערבות בענייניה הפנימיים של ארצות הברית. אמרתי לראש הממשלה ולשר הביטחון ואני אומר להם גם היום - לאמץ את ההצעה ולשים סוף לסאגה הזאת. עוד בממשל הנוכחי. ארצות הברית היא השותפה האסטרטגית הכי חשובה שלנו, חברת אמת וכך צריך להתייחס אליה. אישור תוכנית הסיוע יחד עם התקציב הרב שנתי שאישרנו לראשונה זה שנים יתנו לצה"ל יתרון אסטרטגי משמעותי ויאפשרו לו להיות מוכן לכל תרחיש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השר יובל שטייניץ
צילום: גיל יוחנן
מומלצים