שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  גרמניה: קרע במפלגת הימין בגלל הכחשת שואה
  חבר פרלמנט מקומי מטעם "אלטרנטיבה לגרמניה", מפלגה מתחזקת המתנגדת למהגרים, אמר שהכחשת שואה היא חלק מחופש הביטוי. 10 חברים בסיעתו התנגדו להדחתו - וחצי מהסיעה פרשה והקימה סיעה נפרדת

  חבר הפרלמנט המקומי של מדינת המחוז באדן-וירטמברג בגרמניה, המכהן בתפקידו מטעם מפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD) המתנגדת למהגרים, נאלץ להתפטר אמש (יום ג') בעקבות סערה סביב עמדות אנטישמיות שהביע, עמדות שאיימו ליצור קרע בתוך המפלגה.

   

  וולפגנג גדאון, רופא לשעבר שהפך לחבר פרלמנט מטעם AfD, עורר סערה כשאמר כי הכחשת שואה היא חלק לגיטימי מחופש הביטוי. בגרמניה, נזכיר, הכחשת שואה היא עבירה פלילית.

  וולפגנג גדאון, חבר הפרלמנט שהגן על הכחשת השואה (צילום: EPA)
  וולפגנג גדאון, חבר הפרלמנט שהגן על הכחשת השואה(צילום: EPA)

  הפגנה של תומכי AfD (צילום: EPA)
  הפגנה של תומכי AfD(צילום: EPA)

  אמש אמר גדאון כי הוא מקווה למנוע פילוג במפלגה על-ידי הגשת ההתפטרות שלו מהסיעה. הוא עשה זאת אחרי שנפגש עם המנהיגה הארצית של AfD, פראוקה פטרי.

   

  מפלגת הימין זוכה לתמיכה הולכת וגוברת בגרמניה, גם בשל משבר המהגרים באירופה שבמסגרתו הגיעו לגרמניה יותר ממיליון מהגרים בשנה האחרונה. כעת מחזיקה המפלגה במושבים בפרלמנטים של שמונה מ-16 מדינות המחוז של גרמניה.

   

  13 חברי פרלמנט של המפלגה בבאדן-וירטמברג שבדרום גרמניה התפטרו לפני כן מהסיעה המקומית של המפלגה, משום שעשרה חברים אחרים בסיעה לא תמכו בהצעה להדיח את גדאון.

   

  יורג מותן, מנהיג הסיעה של AfD בבאדן-וירטמברג והיו"ר במשותף של המפלגה ברמה הארצית, הוביל את מהלך הפילוג אתמול. הוא ו-12 חברי סיעה נוספים בפרלמנט המקומי עזבו את הסיעה, שכללה במקור 23 מחוקקים. "לאנטישמיות לא יכול להיות מקום ב-AfD", אמר. הוא הדגיש כי ההתפטרות של גדאון בהמשך לא שינתה את העובדה שחברים אחרים במפלגה תמכו בהצהרותיו המקוממות, ולפי רשת השידור הציבורית ARD הוא אמר כי הפיצול הוא עדיין "צעד כואב אך נחוץ".

  המנהיגה הארצית של AfD פראוקה פטרי. "אין מקום לאנטישמיות כאן" (צילום: EPA)
  המנהיגה הארצית של AfD פראוקה פטרי. "אין מקום לאנטישמיות כאן"(צילום: EPA)

  סיעת "אלטרנטיבה לגרמניה" דחתה בעבר ניסיון של מותן להביא להדחת גדאון מהמפלגה. במקום זאת הושעתה זמנית חברותו. בהודעה שפרסמה מסרה ההנהגה הארצית של "אלטרנטיבה לגרמניה" כי אין מקום לאנטישמיות במפלגה. היא מתחה ביקורת על חברי המפלגה במדינת המחוז שהתנגדו להדחת גדאון. "הנהגת המפלגה מתנערת מהחברים האלה שאינם עוזבים את הסיעה הפרלמנטרית יחד עם יורג מותן", מסרה. "מעתה ואילך אנחנו מכירים רק במחוקקים שעזבו יחד איתו – הם נציגי מפלגת 'אלטרנטיבה לגרמניה' בבאדן-וירטמברג".

   

  סקר INSA שפורסם אתמול הראה שהתמיכה הארצית ב"אלטרנטיבה לגרמניה" היא 14.5% - חצי אחוז יותר מבסקר הקודם. התמיכה בגוש השמרני שמובילה

  הקנצלרית אנגלה מרקל עומדת על 30% והתמיכה ב"סוציאל דמוקרטים" מהמרכז-שמאל, שותפיה בקואליציה, על 21%.

   

  הבחירות הבאות לפרלמנט הפדרלי של גרמניה ייערכו בשנה הבאה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "גרמניה: קרע במפלגת הימין בגלל הכחשת שואה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  "אצלנו אין מקום לאנטישמיות", הודיעה הנהגת AfD
  צילום: רויטרס
  מומלצים