שתף קטע נבחר

קרא לשכנה "מסורטנת" – ויפצה ב-95 אלף ש'

קצין משטרה בדימוס הסתכסך עם עסק לסנדוויצ'ים שפעל בקומת הקרקע. כדי להבריח לקוחות הוא אמר להם: הבעלים חולה בסרטן, אתם אוכלים אוכל נגוע

בית משפט השלום בתל אביב קבע לאחרונה שתושב רמת גן, קצין משטרה בדימוס, יפצה ב-95 אלף שקל את בעלי הסנדוויצ'ייה "טומי רול בר", הפועלת מקומת הקרקע בבניין שלו, אחרי שהתנכל להם במשך זמן רב ובדרכים מגוונות.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

בעלי העסק שבשדרות ירושלים בעיר טענו שלאורך שנים סבלו מהתנכלות השכן, עד שלבסוף הגישו נגדו תביעת פיצויים על מיליון שקל בגין אובדן רווחים ועלות תיקונים שנאלצו לבצע בשל מעשיו, פיצוי בגין לשון הרע, תקיפה ואיומים. לטענתם הוא נהג לפנות ללקוחות ולהשמיץ את בעלת העסק. באחת הפעמים אמר להם: "חבר'ה, האישה הזאת חולת סרטן. היא עומדת למות. אתם אוכלים אוכל נגוע בסרטן".

 

בכמה מקרים, הוסיפו, הנתבע סתם את ארובת הנידוף של העסק בעזרת פסולת וסמרטוטים. הוא נהג להשליך צואה בכניסה לעסק ולרוקן את פחי האשפה לידו ואז להזמין את הפיקוח העירוני.

 

בשלב מסוים ניתן צו הרחקה נגד השכן, לאחר שתקף את בעל העסק ואיים על שוטר. הוגש נגדו כתב אישום אולם מאוחר יותר המדינה חזרה בה כיוון שהוא התחייב לעזוב את הדירה ולהימנע מעימותים.

 

הנתבע – כיום עו"ד במקצועו – הכחיש את הטענות והתעקש כי הוא ואשתו, כמו גם יתר דיירי הבניין, הם הקורבנות האמיתיים, שסבלו ממטרדי בית העסק. לדבריו בעלי "טומי רול בר" עושים שימוש שלא כדין ברכוש משותף על הבניין, משאירים זבל על הרצפה, מפריעים לתנועת הדיירים וגורמים לריחות טיגון שמהווים מפגע קשה. לדבריו הם חתכו את צמיגי הקטנוע שלו, זרקו ביצים לתיבת הדואר שלו ובנם איים שידקור אותו.

 

לא שולט בלשונו

אבל השופטת רונית פינצ'וק-אלט האמינה לתובעים, שגרסתם נתמכה בצילומים וכן בעדים רבים, בהם עובדים לשעבר, בעלי עסקים שכנים ולקוח קבוע במסעדה. היא הגיעה למסקנה ש"הנתבע הפריח נגד התובעים האשמות ללא כל ביסוס", התעלם משאלות וסתר את עצמו בנקודות רבות.

 

השופטת מתחה ביקורת גם על התנהלות הנתבע בבית המשפט, שבמסגרתה כינה את התובעים "נאצים": "יש להניח שאם הנתבע לא שלט ברוחו ובלשונו כלפי התובעים על דוכן העדים, הרי שעשה כן באופן חמור יותר ולעיתים קרובות יותר מחוץ לכותלי בית המשפט. במובן זה, התנהגותו של הנתבע והתבטאויותיו בעדותו פגעו בגרסתו".

 

בסופו של דבר השופטת נקבעה כי האמירות שלפיהן בעלת העסק היא "מסורטנת" וש"היא תדביק במחלה את מי שיאכל בבית העסק" מהווה לשון הרע שנעשתה בכוונה לפגוע ועל מנת לגרום לבריחת לקוחות ולסגירת העסק. בנוסף נקבע שהוא גרם לתקלות בפעילות העסק על ידי סתימת הארובה בפסולת, שפיכת צואה בפתח ועוד.

 

אלא שמעבר לנזקים אלה, השופטת פינצ'וק-אלט סברה שהתובעים לא הוכיחו שהשכן גרם להם לנזקים נוספים, כגון אובדן רווחים או נזק לציוד. לפיכך נפסקו לזכותם 95 אלף שקל, וכן הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 17 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד רענן בר-און ועו"ד ורד כהן ממשרד עו"ד בר-און-כהן
  • ב"כ המשיב: עו"ד שלמה שוטון
  • עו"ד גיא אבני עוסק בדיני לשון הרע
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים