שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תכנון תקציב לצורך קבלת משכנתא

  החלטתם לרכוש דירה? רגע לפני שתפנו לבנק כדי לבקש הלוואה, בצעו תכנון תקציבי שיחשב את סך העלויות בניכוי מקורות המימון שלכם

  *התכנים במדור זה מוגשים בשיתוף עם החברות המצולמות במדריך הנדל"ן

   

  רכישת דירה היא צעד משמעותי בחיי כולנו, הכרוך בהתלבטויות ובהחלטות חשובות שיש לקבל. אנו ממליצים כצעד ראשון לקראת רכישת דירה משלכם, לבצע תכנון תקציב שיסייע לכם בקבלת ההחלטה בנוגע ללקיחת ההלוואה.

   

  לתכנון התקציב חשיבות בבדיקת ההוצאות הכרוכות ברכישת הדירה (הערכת מחיר הדירה וההוצאות הנלוות לרכישתה), המקורות הכספיים העומדים לרשותכם, והערכת ההכנסות הצפויות במהלך תקופת ההלוואה. נתונים אלה יסייעו לכם בחישוב גובה ההלוואה הנדרשת, בבחירת סוג ההלוואה המתאימה לכם ובאומדן יכולתכם כלווים לעמוד בהחזרים החודשיים.

   (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  (צילום: Gettyimages)
   

  אנו במזרחי-טפחות ממליצים לערוך תכנון תקציב ראשוני ולהגיש בקשה להלוואה עוד לפני החתימה על חוזה הרכישה. הגשת בקשה להלוואה תאפשר לכם לקבל מהבנק אישור לסכום הדרוש מבעוד מועד, וכן לקבל אומדן ביחס למימון שתוכלו לקבל לצורך רכישת הדירה.

   

  איך מתבצע תכנון התקציב? 

  הערכת שווי דירה וההוצאות הכרוכות ברכישתה: טרם הרכישה אנו ממליצים לבדוק ולהכיר את רמות המחירים באזורים שונים. מומלץ לברר גם על עלויות מסי מקרקעין (מס שבח, מס רכישה ומס מכירה), דמי תיווך, הוצאות נלוות כמו בדק בית, שכר טרחה לעורך הדין ושמטפל בעסקה ועוד.

   

  בדיקת המקורות הכספיים העומדים לרשותכם למימון עסקת הרכישה, מלבד המשכנתא: דמי המכירה של הדירה הישנה, עזרה מההורים, חסכונות, הלוואות ממקום עבודה או ממקורות אחרים ועוד.

   

  הערכת הכנסות עתידיות: לדוגמא - קופת גמל או תוכנית חיסכון שעתידה להיפרע. הערכה זו תקל עליכם בבחירת מסלול ההלוואה מתאים שיאפשר לכם לסלק בעתיד את ההלוואה או לפחות להקטינה.

   

  חישוב היקף ההלוואה המבוקשת, לרבות הלוואת הזכאות (במידה ואתם זכאים), צריך להיגזר מסכום העלויות (מחיר הדירה וההוצאות הנלוות) בניכוי סך מקורות המימון האישיים.

   

  חישוב ההחזר החודשי

  השלב הבא לאחר הערכת שווי דירה וקביעת סכום ההלוואה הוא בניית הרכב ההלוואה המתאים לצרכיכם וליכולתכם הכלכלית (חישוב ההחזר החודשי). ייתכן כי בעקבות תכנון התקציב יתברר כי עדיף לשקול עסקת רכישה חלופית, זולה יותר, או לשנות את הרכב ההלוואה ואת תנאיה (למשל, לקצר את תקופת ההלוואה או להאריכה).

   

  סך ההחזר החודשי ביחס לרמת הכנסה

  סך ההחזר החודשי של הלוואת המשכנתא תלוי בכמה גורמים, כגון גובה ההכנסה נטו למשק הבית, סך ההתחייבויות הקבועות של משק הבית, מספר הנפשות ועוד.

   

  הבנק מאשר את הרכב ההלוואה ואת ההחזר החודשי הנגזר ממנו רק לאחר בחינת הנתונים האישיים שלכם בעת הגשת הבקשה לקבלת הלוואה.

   

  טבלת תכנון התקציב

  לאחר הערכת שווי דירה ובדיקת מקורות המימון השונים שעומדים לרשותכם, כדאי לרכז את כל הנתונים באופן שיאפשר לכם להבין את תמונת המצב ואת הכיוון אליו פניכם מועדות. תכנון תקציב מקדים חיוני ביותר לקראת החתימה על חוזה רכישת הדירה, ולפני שאתם פונים לבנק כדי לקבל אישור עקרוני להלוואה.

   

  לפרטים נוספים, המומחים של טפחות ישמחו לעמוד לרשותכם במרכז המשכנתאות בטלפון 8860* 

   

  * המידע במאמר מוגש בשיתוף הבנק אך אינו בבחינת ייעוץ ואינו מחייב את הבנק

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים