שתף קטע נבחר

דרעי לראשי רשויות בצפון: אחזיר המנדט אם לא יאשרו תוספות

השר לפיתוח הנגב והגליל התחייב לתוספות תקציב ליישובי הצפון. "אם לא נצליח להעביר את זה, אפשר לקפל את הסיפור. אני מחזיר את המנדט". ראשי הרשויות איימו: "נעלה ללשכת רה"מ ונקשור את השער בשרשראות"

 

 

השר דרעי וראשי הרשויות. נפגשו במעלות תרשיחא (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
השר דרעי וראשי הרשויות. נפגשו במעלות תרשיחא(צילום: אביהו שפירא)

שר הפנים והשר לפיתוח הנגב והגליל אריה דרעי התחייב הערב (יום ה') בפני ראשי רשויות בצפון, להעביר תוספות תקציב ליישובי הגליל ואף הבטיח "להחזיר את המנדט בעניין" אם לא יצליח להכניס את התוכנית האסטרטגית לפיתוח האזור, ששוויה נאמד ב-19 מיליארד שקל, לתקציב 2018-2017.

 

ראש הרשויות נפגשו עם השר במעלות תרשיחא. דרעי אמר כי דיוני התקציב מתחילים בעוד כחודש, ו"אם באמת רוצים ליישם את החלטת הממשלה לתוכנית חומש, חייבים תקציב תוספתי ל-2018-2017. אם לא נצליח להעביר את זה, אפשר לקפל את הסיפור. אמרתי למי שצריך שאם זה לא יהיה - אני מחזיר את המנדט בעניין הצפון".

 

הוא סיפר לנוכחים כי לפני כשבועיים נערכה פגישה במשרד האוצר, "ומה שעלה שם הוא שיהיה תקציב תוספתי, אבל מה יהיה ואיך - איתן דנגוט (מונה על ידי השר לענייני הגליל) צריך לסגור. שר האוצר אמר לי שהוא רתום לעניין. לפני כן ישבנו עם ראש הממשלה, ירדנו לפרטים והוא בעניין".


דרעי ושלמה בוחבוט במעלות תרשיחא  (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
דרעי ושלמה בוחבוט במעלות תרשיחא (צילום: אביהו שפירא)
 

הוא הצביע על מהלכים בדרום הארץ, שמן הראוי שייושמו גם בצפון: "מה שחשוב הוא שהדחפורים יעלו לשטח. מתחילים להניע את המהלך והשאר יבוא אחר כך. ככה זה התחיל בדרום. קודם כל הדחפורים עולים לשטח, ואז כשאנשים ראו שהממשלה רצינית, כולם באו".

 

דרעי הסביר כי הצעדים המיידיים שברצונו לקדם הם פיתוח שדה התעופה במחניים, "כדי שאנשים יוכלו לבוא לכאן הישר מאירופה. צליינים.

 

"דבר שני, הפקולטה לרפואה. אנחנו דוחפים את הנושא. יש תרומות וצריך להשיג את התקציב". הוא ציין כי "הטבות לתעשייה באזור הן הדבר החשוב ביותר. אנחנו דורשים לעשר השנים הקרובות 0 אחוז מס ו-30 אחוז מענק. בלי זה אנחנו יכולים לתכנן ואף אחד לא יבוא".

 

הוא הבטיח כי הצעדים הכלכליים שייטיבו עם תושבי הצפון יקרו כבר בחודש הקרוב, "ואתם תעמדו על המשמר. ראשי הרשויות בצפון חזקים, לא כמו בקדנציה הקודמת שלי שהייתם צריכים להיאבק חודש-חודש".

 

ראש המועצה האזורית רמת הגולן, אלי מלכה, העומד בראש אשכול היישובים בגליל המזרחי, הזהיר כי אם התוכנית לא תיכנס לתקציב הדו שנתי הקרוב היא לא תהיה גם ב-2020-2019.  זו הזדמנות שלא ראיתי כמוה, שכל ראשי הרשויות מהגליל - כל אחד מאזורו - מאוחדים ולוקחים את האחריות מהממשלה אלינו, כי אנחנו לא רואים שהממשלה עושה את זה, היא לא מחלקת את התקציבים נכון".

 

ראש העירייה המארחת שלמה בוחבוט איים כי אם התוכנית לא תעלה לאישור בתקציבים הקרובים יעלו ללשכתו של ראש הממשלה כפי שעשו בעבר "ונקשור את השער בשרשראות".

 

אילן שוחט, ראש עיריית צפת, הוסיף בפני דרעי: "אנחנו החיילים שלך, ואנחנו דורשים את התקציב התוספתי כי אחרת נמשיך לדרוך במקום ולקפוא". בני בן מובחר, ראש המועצה האזורית מבואות החרמון: "כל יום אנחנו צריכים להיאבק על משהו, אם זה הביצים, אם זה המסים. אבל הבעיה הקשה ביותר היא בריחת הבנים. הם מתים להישאר פה אבל אין להם מה לעשות פה".

 

סיוון יחיאלי, ראש מועצת כפר ורדים, הזהיר: "אנחנו יושבים על חבית אבק שריפה. חייבים לנצל את תקופת השקט הזה לפני סיבוב הדמים הבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
דרעי וראשי הרשויות
צילום: אביהו שפירא
מומלצים