שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  טיוטה פלסטינית: לישראל אין זיקה להר הבית ולכותל
  משרד החוץ מנסה לסכל קבלת החלטה פלסטינית-ירדנית באונסק"ו, שבין היתר מאשימה את ישראל בפגיעה באתרים הקדושים לאיסלאם. במסמך נאמר כי יש להחזיר את האתרים ל"סטטוס קוו ההיסטורי" - מונח חדש שמשמעותו חזרה למצב שלפני מלחמת ששת הימים. משרד החוץ: "ירושלים היא בירתו הנצחית של עם ישראל, ושלו בלבד"

  הכותל המערבי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  הכותל המערבי(צילום: רויטרס)

  זיקת העם היהודי להר הבית שוב מגיעה לאו"ם: משרד החוץ ושגרירויות ישראל בעולם פועלים במאמץ לסכל קבלת טיוטת החלטה פלסטינית-ירדנית באונסק"ו, המתכחשת לזיקת העם היהודי להר הבית ולכותל המערבי ומאשימה את ישראל בפגיעה באתרים הקדושים לאיסלאם.

   

  טיוטת ההחלטה אמורה לעלות להצבעה בוועדת המורשת העולמית של אונסק"ו - ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם, שבה חברות 21 מדינות, בהן כוויית, לבנון, טורקיה, דרום-קוריאה ועוד. ישראל מפעילה על המדינות החברות בוועדה לחצים כבדים בניסיון למנוע תוצאה דומה להחלטה שהתקבלה באפריל האחרון, אז קבע הוועד המנהל של אונסק"ו כי לישראל אין זיקה דתית להר הבית ולכותל המערבי.

  מתפללים מוסלמים בהר הבית לרגל עיד אל פיטר (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  מתפללים מוסלמים בהר הבית לרגל עיד אל פיטר(צילום: AFP)
  טיוטת ההחלטה שהגישו הפלסטינים והירדנים כוללת כמה קביעות בעייתיות מאוד מבחינת ישראל. בין השאר נאמר בה כי יש להחזיר את הר הבית ואת מסגד אל-אקצה ל"סטטוס קוו ההיסטורי" - מונח חדש שמשמעותו חזרה למצב שלפני מלחמת ששת הימים. זאת, בניגוד למסמכים קודמים שבהם דובר על הסטטוס קוו שהיה קיים ערב פרוץ האינתיפאדה השנייה.

   

  בהצעת ההחלטה מנסים הפלסטינים שוב למחוק כל נוכחות יהודית מהר הבית, ומתייחסים לכל המתחם כאל אתר מוסלמי קדוש שהכותל המערבי הוא חלק ממנו. באוקטובר 2015 נכשל ניסיון דומה בוועד המנהל של אונסק"ו.

  "ריכזנו מאמץ אך לפלסטינים יש כמעט רוב אוטומטי". שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה-הכהן ()
  "ריכזנו מאמץ אך לפלסטינים יש כמעט רוב אוטומטי". שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה-הכהן

  לאורך המסמך ישראל מוזכרת ככוח הכובש בהר הבית וכן נאמר בו שוב ושוב כי ישראל מפרה את האמנות הבינלאומיות, בהן אמנות ז'נבה והאג. על פי הטענה, ישראל גורמת נזק למבנים ההיסטוריים בהר, ובכלל זה לשערים, לחלונות ולקרמיקה, ומונעת פרויקטים של שיקום ותיקון שיוזמים הירדנים. לפי גורמים

  ישראליים, יש בכך ניסיון לבנות מעין כתב אישום נגד ישראל שיוגש בבוא העת לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג על פעולותיה בהר הבית. 

   

  שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה-הכהן אמר בתגובה: "מי שחשב שאחרי הביקורת של ישראל ויהדות העולם, והחרטות כולל של ראשי ממשלות ושרי חוץ מכל העולם, בעקבות ההחלטה הקודמת שהפלסטינים יתעשתו – מבין היום שהוא צריך להתעשת ולהפנים את המציאות המורכבת. ריכזנו מאמץ דיפלומטי אך ההצבעה תהיה חשאית וכללי המשחק ידועים: לפלסטינים יש כמעט רוב אוטומטי".

   

  ממשרד החוץ נמסר: "המסמך שהוגש לאונסק"ו הוא עוד ניסיון זדוני ושקרי לפגוע בזיקתו של עם ישראל לבירתו. מדובר בטקסט מגמתי מלא שקרים, ואנו תקווה שלא יקבל כל תמיכה ממדינות בנות תרבות. ירושלים היא בירתו הנצחית של עם ישראל, ושלו בלבד".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים