שתף קטע נבחר

ערוץ גרמני: "כך ילדים בישראל לומדים להרוג"

שערורייה בגרמניה: רשת ZDF, המואשמת בקו אנטי-ישראלי, שידרה סרט תיעודי על החינוך לשנאה ולרצח שמקבלים ילדים פלסטינים, אבל בפרסומת הזמינה את הצופים לראות גם איך ילדים ישראלים לומדים לכאורה להרוג - טענה שכלל לא מובאת בסרט. היא נאלצה להתנצל

פרסומת לתוכנית טלוויזיה גרמנית שעסקה בחינוך לשנאה ולרצח שמקבלים ילדים בשטחי הרשות הפלסטינית עוררה ביקורת חריפה מאחר שקבעה שגם ילדים בישראל מקבלים חינוך להרוג. התוכנית שודרה על-ידי ZDF, אחת מרשתות הטלוויזיה הציבוריות של גרמניה. ערוץ זה ידוע בקו המערכתי האנטי-ישראלי שלו.

 

בפרסומת לסרט התיעודי, ששודר בשבוע שעבר תחת הכותרת "חינוך לשנאה?", נכתב: "איך ילדים ישראלים ופלסטינים מובאים לבוז אלה לאלה - ולהרוג". הפרסומת מציגה השוואה בין החינוך להסתה ולרצח שמקבלים ילדים פלסטינים לחינוך דומה שקיים לכאורה בישראל. זאת אף שבסרט התיעודי מוצגת באופן ברור מערכת החינוך לשנאה ולרצח יהודים בצד הפלסטיני בלבד.

סיקור מוטה בטלוויזיה הגרמנית ()
סיקור מוטה בטלוויזיה הגרמנית

בסרט לא מופיעה הטענה שבמערכת החינוך הישראלית מלמדים ילדים לרצוח ערבים. עם זאת, כן מדובר בו על הצגת הערבים באופן שלילי בספרי הלימוד בישראל. כדוגמה ל"חינוך הגזעני" נגד האוכלוסייה הערבית מובא ציור מספר לימוד בעברית שבו נראה ערבי יושב על גמל.

 

בעקבות גל מחאות שהופנו למערכת ZDF הוסרה הפרסומת בעלת התוכן האנטי-ישראלי ופורסמה הודעת התנצלות, שבה נאמר: "ניסוח ההודעה על הסרט קוצר באופן שגרם לאי הבנות. אם מישהו נפגע מהניסוח, אנחנו מבקשים את סליחתו".

  

עם זאת, הסערה בעקבות הפרסומת נמשכת, בעיקר לנוכח הקו האנטי-ישראלי הקבוע של מערכת רשת הטלוויזיה. היומון "בילד" תמה: "האם זו הייתה טעות או סילוף מכוון של העובדות על רקע אנטישמי?". פולקר בק, ציר בונדסטאג מטעם מפלגת "הירוקים", ממנהיגי המאבק באנטישמיות בפרלמנט הגרמני, צייץ בטוויטר: "ZDF יקרים, מה הוא הרקע (לפרסומת הזו)? אתם רוצים להציג את עצמכם כ'מאוזנים' במנותק מהעובדות?"

 

מכוני מחקר שבדקו בעבר את תוכן שידורי תוכניות האקטואליה של ZDF קבעו כי דיווחי רשת הטלוויזיה הגרמנית מוטים באופן קבוע נגד ישראל. לאחרונה נמנעה הרשת מלדווח על רצח הנערה הלל יפה אריאל בקריית ארבע במהדורות החדשות המרכזיות שלה. הרשת כן נוהגת לדווח על נפגעים פלסטינים בפעולות ישראליות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
הרשת: "מתנצלים בפני מי שנפגע"
צילום: shutterstock
מומלצים