שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ראו הוזהרתם: גנבי רכב מחפשים מכוניות חדשות

  למרות ירידה בגניבות רכב, מכוניות חדשות הפכו ללהיט של ממש בקרב גנבים. הגידול בולט בעיקר באזור ירושלים ובקטגוריית רכבי פנאי. לפי חברת איתוראן, בחלק מהמקרים נרשמה עלייה של עשרות אחוזים

  נתוני גניבות הרכב הרשמיים של המשטרה מלמדים על ירידה בשיעור של 19% בגניבות רכב. אבל המספרים לא רק מחמיאים. שכן לצד ירידה של עשרות אחוזים בגניבת מכוניות משומשות בנות ארבע שנים ומעלה, מכוניות חדשות ויקרות יותר נגנבות בקצב מוגבר. לפי דו"ח הגניבות האחרון שפירסמה אתגר, היחידה המשטרתית למלחמה בגניבות, בחמשת החודשים הראשונים של השנה נרשמו 881 מקרי גניבה של מכוניות מדגמי 2014-2016 - עלייה של 22% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בסך הכל נעות על כבישי ישראל כ-650 אלף מכוניות מאותן שנים.

   

  כך משיבים מכוניות גנובות. צפו:

   

  אתגר מפרסמת רק נתונים חלקיים של הגניבות, אולם לפי נתוני חצי השנה הראשונה של חברת איתוראן, העוסקת בעיקר במכוניות חדשות יחסית, התמונה אפילו חמורה יותר. שכן בחברת האיתור וההשבה נרשמה עלייה חדה במיוחד של 38% בגניבות, בצי של 400 אלף מכוניות עליהן מגנה החברה. עיקר הגידול לפי איתוראן הוא באזור ירושלים, עם זינוק קיצוני של 65% במקרי הגניבה. איזור השרון מדורג שני עם עלייה של 50%, ובמקום השלישי אזור גוש דן עם 48% יותר מקרי גניבות רכב

   

  יש לציין כי אשתקד נרשמה עלייה כללית בשיעור הגניבות, מגמה שהשתנתה רק בספטמבר עם תחילת גל הטרור והגברת הכוננות הביטחונית. גנבי הרכב חששו לפעול בשל סיכוי מוגבר להתקל בדרכם בכוחות צבא ומשטרה. אולם בחודשים האחרונים גברה הדרישה לחלפי רכב, לאחר שמחסני ה"משחטות" בשטחים התרוקנו. הדרישה הגוברת שלחה את הגנבים להסתכן שוב, וכדי למזער את הסיכון הם פועלים בעיקר באזור ירושלים, בעיקר בשל הקרבה לשטחים, קלות המעבר לבעלי תעודות זהות כחולות והיעדר בדיקה בעת החזרה לשטחים עם הרכב הגנוב. מרבית הגניבות הן לרמאללה, שכם, חברון וטול כרם. מחנות הפליטים ברמאללה וטול כרם מהווים ערי מקלט לגנבי רכב, שכן כוחות הביטחון נמנעים בדרך כלל מלפעול בתחומם.

   

  העלייה המשמעותית ביותר בגניבות הייתה בקרב רכב הפנאי הקטנים (ג'יפונים). כמות ניסיונות הגניבה של כלי רכב כאלה זינקה בכמעט פי 5 לעומת החציון המקביל אשתקד, ובכמעט פי 4 לעומת החציון שלפניו. כך למשל, לפי נתוני אתגר, בחודש מאי היה קיה ספורטאז' הנגנב ביותר, עם 28 כלי רכב שנגנבו לשטחים. אחריו טויוטה קורולה (18). יונדאי ix35, רכב פנאי נוסף, נגנב 12 פעמים.

   

  איתוראן מדווחת כי סיכלה 480 ניסיונות גניבה של כלי רכב. "פעילות חוליות האכיפה שלנו מתחילת השנה הובילה למעצר של 50 חוליות חשודים, וכך נמנעו גניבות של 3,400 כלי רכב פוטנציאלים", אומר ניר שרצקי, מנכ"ל איתוראן. עוד הוא מדווח כי 81% מכלל ניסיונות גניבות רכב היו בשיטת פריצה וניסיון הנעה באמצעות מחשבי רכב פרוצים, 16% באמצעות גניבת מפתחות הרכב מבית הלקוח, 2% מהאירועים התרחשו לאחר השארת מפתחות ברכב, ואחוז אחד על-ידי שוד אלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  גנב רכב גניבת רכב
  צילום: shutterstock
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים