שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אחרי 20 שנה - מפגש מרגש למען כבדי השמיעה
  הילה כהן, ילדה לקוית שמיעה, דרשה לפני 20 שנה לקבל תשובות לשאלות שהוריה ואנשי המקצוע התקשו לענות עליהן. עינת הלמן, גננת בבית מיחא, נתקלה בשאלותיה הישירות ובהשראתן החליטה לכתוב ספר לילדים כבדי שמיעה כשהגיבורה היא הילה. כיום, הילדה הילה כבר בת 26, סטודנטית לתואר ראשון ועומדת להינשא. לכבוד אירוע ההתרמה השנתי של בית מיחא, השתיים נפגשו במפגש מרגש אחרי 20 שנה

   

  "ילדה מיוחדת"  הוא שם ספר הילדים שכתבה עינת הלמן לפני 20 שנה, שבמרכזו הילה כהן, ילדה כבדת שמיעה שמסתגלת ומתמודדת עם אתגרים חברתיים. "הייתי בתחילת דרכי כגננת לילדים לקויי שמיעה במרכז מיחא בת"א", מספרת הלמן. "גיבורת הספר, הילה, היתה אז ילדה בת 4, עם עיניים כחולות וגדולות, ועם שאלות נוקבות 'למה מכל הגן רק לי יש מכשירים באוזניים? האם כשאהיה גדולה עדיין יהיו לי מכשירים?' את השאלות שהילה שאלה החלטתי להפוך לספר, עבור כל אותם ילדים מקסימים והורים נפלאים שמתמודדים עם לקות בשמיעה".

   

  בבית מיחא החליטו להפגיש בין השתיים לקראת אירוע ההתרמה השנתי של העמותה. במפגש המרגש הסבירה כהן, "הפגישה עם עינת הייתה מרגשת ביותר. הספר עזר לי במהלך שנות חיי הוא ניכתב עליי כשהייתי בגן מיח"א ועינת הייתה הגננת שלי, ויצא לאור כשהייתי כבר בגן חובה במסגרת רגילה ומשם לבית ספר רגיל. הספר הפך להצלחה בלתי רגילה וליווה אותי לאורך כל שנות חיי עד היום".

   

  הספר מלווה באיורים בהם המאיירת הגיעה לבית מיחא, ציירה את הילה, את מבנה הגן ועינת  הגננת כדי לתת לילדים תחושה של הזדהות. דרך הילה הם יכולים לראות את עצמם. "ספר היא אפשרות נדירה להעביר מסר לילדים, להורים, לאנשי מקצוע, גננות, מורים ולהורים בעלי מוגבליות שונות שאם רוצים משהו אפשר להצליח. אני גאה במי שאני ובדרך שעברתי. כולי תקווה שאנשים יקראו ויעודדו את ילדיהם לקרוא להבין ולהפנים" מוסיפה הילה.

   


  לגעת ברגשות המעורבים הקשורים להתמודדות היומיומית של "ילדים מיוחדים".

   

  דמות נוספת שמלווה את הילה בספר, הוא דובי שנראה כמו עוד בובה רגילה רק שהאוזניים שלו שונות. לאורך הסיפור, הדובי מזדהה עם רגשותיה של הילה, כשעצוב לה הוא עצוב, כשהיא שמחה הוא קורן מאושר.

   

  כיום, עינת היא מטפלת רגשית וממשיכה לטפל בילדים לקויי שמיעה בבית מיחא. הילדה הילה, היום בת 26, סיימה שירות צבאי מלא בהתנדבות כצלמה צבאית,
  סטודנטית שנה א' לתואר ראשון במערכת בריאות ישראל ומאורסת לבחיר ליבה שגם הוא כבד שמיעה. הילה היא הבכורה מבין ארבעה אחים ששלושה מתוכם חירשים מלידה כששני הוריה שומעים ללא כל לקות. "התנהלתי במשך כל שנות חיי כרגילה ו"שומעת" לא ויתרתי לעצמי ולא עשיתי לי שום הנחות בחיים", היא מדגישה.

   

  הספר הזה הוא שליחות

  "הפגישה עם הילה הייתה מרגשת מאד" אמרה עינת בהתרגשות. השתיים שוחחו על החוויה שעברו בתהליך כתיבת הספר והשלימו פערים. עד היום, הספר עוזר להמוני הורים, ילדים ואנשי מקצוע להעביר את המסרים הרגשיים ללוקים בשמיעתם.

   

  "הספר הזה הוא שליחות. אני מקבלת תגובות על הספר מגננות, מהורים, מילדים שמודים על כך שבעזרתו הם מצליחים לגעת ברגשות המעורבים הקשורים להתמודדות היומיומית של "ילדים מיוחדים". אני שמחה על ההזדמנות לחשוף שוב את סיפורה של הילה, ומקווה שישרת עוד ילדים רבים, לקויי שמיעה ושומעים גם יחד", מסבירה הלמן.

   


  "מקווה שישרת עוד ילדים רבים, לקויי שמיעה ושומעים גם יחד" 

   

  מנכ"ל בית מיחא, בועז הרמן שסייע בקידום הספר והפצתו עד היום, מסכם: "הספר של עינת הוא שיקוף אמיתי ואותנטי של אומנות הטיפול המקצועי והרגיש המתבצע בבית מיחא כבר 63 שנים", מסכם מנכ"ל בית מיחא, בועז הרמן. "הילדים שטופלו במיחא בשיקום הדיבור והשפה, הם היום בוגרים ובוגרות מוצלחים המשתלבים בחברה, רבים מהם משרתים בצבא, לומדים ומפתחים קריירה ובונים משפחות.

   

  השילוב הזה בחברה השומעת מתרחש תודות לאנשי המקצוע המעולים בבית מיחא כדוגמת עינת וחברותיה. הסיפור של הילה, הוא סיפורה של מיחא, סיפורם המרגש של אלפי ילדי בית מיחא וסיפורם של ההורים המתמודדים יום יום עם הלקות ומאמינים בילד שלהם. וילד שמאמינים בו לומד להאמין בעצמו ומצליח באתגרי חייו".

   

  • אירוע ההתרמה השנתי של בית מיחא יתקיים ביום ראשון, 17 ביולי, זאפה הרצליה בו יופיעו מתי כספי ושלמה גרוניך.
  • לפרטים ולהזמנות באתר הבית מיחא או בטלפון: 03-6994777  עלות כרטיס: 250 שקלים.

   

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים