שתף קטע נבחר

המג"ד של אזריה: "חשתי שהוא לא אומר אמת"

סגן אלוף דוד שפירא, שכיהן כמפקד הגדוד של אלאור אזריה, העיד במשפטו כי שמע שהחייל ירה משום "שמחבל צריך למות". לאחר מכן שוחח שפירא עם החייל ושמע ממנו כי הוא חש בסכנה: "אלאור לא דיבר איתי על חשש ממטען". על ההטחות כלפי אזריה לאחר התקרית אמר המג"ד: "אין לי בעיה להגיד לחייל את האמת בפנים - שהוא משקר". בסיום עדותו אמר לאזריה: "אני מעריך אותך"

 

סא"ל שפירא בבית הדין הצבאי. שיבח את אזריה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
סא"ל שפירא בבית הדין הצבאי. שיבח את אזריה(צילום: מוטי קמחי)

בבית הדין הצבאי ביפו התחדש היום (ג') משפטו של סמל אלאור אזריה - החייל שמואשם בהריגת מחבל פלסטיני בחברון. במרכז הדיון העיד המפקד לשעבר של גדוד שמשון בחטיבת כפיר, סגן-אלוף דוד שפירא, שציין בפרטים שמסר בחקירת מצ"ח כי לטעמו הירי של חייל הגדוד אזריה בוצע ללא הצדקה מבצעית. בדיון במשפט אמר המג"ד לשעבר של אזריה: "חשתי שהוא לא אומר אמת". אך בסיום עדותו ניגד המג"ד לאזריה, שוחח עמו בשקט במשך שתי דקות ואף לחץ את ידו ואמר לו: "אני מעריך אותך".

 

שפירא, שמשמש כיום כמפקד גדוד בבה"ד 1, ציין בתחילת עדותו בבית הדין את הקושי של הלוחמים בתעסוקה המבצעית בחברון, ואז הדגיש בנוגע לנאשם כי "אלאור בלט בפלוגה, והשקיע לאורך כל המסלול וגם באימון. אלאור נבחר כמצטיין פלוגתי, ולכל אורך הדרך התגלה כאחד החיילים הטובים ביותר בגדוד, ללא אירועי משמעת. הוא השקיע בכל פלוגה שאליה תרם".

 

המג"ד סיפר עוד כי "בתקופה שלפני התקרית, האב צ'רלי התקשר אליי ואמר לי שהוא מזהה מצוקה מאלאור בגלל עומס גדול מהתפקיד החדש שהוטל עליו, הוא אמר לי שירד לו החיוך מפניו. העובדה שהוא גם היה קשר וגם חובש פלוגתי השפיעה עליו".

אזריה מחוץ לבית הדין הצבאי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
אזריה מחוץ לבית הדין הצבאי(צילום: מוטי קמחי)

בנוגע לתקרית עצמה סיפר המג"ד בעדותו בבית הדין: "הדיווח הראשוני היה על חייל פצוע, מחבל פצוע ומחבל הרוג. ההנחיה של מפקד חטיבת יהודה הייתה לפנות את המחבלים כמה שיותר מהר, בין אם הם חיים ובין אם הם מתים וכך הנחיתי את המ"פ. כשהגעתי לזירה שני המחבלים נראו לי די גמורים. המ"פ תיאר לי את תמונת המצב על הפיגוע. הוא לא תיאר לי באותו שלב את הירי של אלאור. חילקתי את הכוחות בזירה לבידודה ופינוי שני המחבלים. כשחלפתי על יד שני המחבלים לא ראיתי דבר שמצריך 'זיכוי חבלן' ולכן הנחיתי לפנותם מהזירה".

 

סא"ל שפירא הוסיף כי "בזמן שנתתי את ההנחיות, המח"ט פנה אליי ואמר לי שקיבל דיווח מרבש"צ היישוב היהודי על ירי חריג מאוחר יותר שבוצע על אחד המחבלים וביקש שאבדוק זאת. שאלתי את המ"פ בכלליות אם היה משהו חריג אחרי הירי במחבלים, והוא אמר לי שהאירוע חריג יותר ממה שאני חושב. הוא תיאר בפניי שתחילה הוא התעסק במרחב החיצוני לבידוד הזירה ובשלב הבא הוא הספיק לראות תנועות של המחבל וכמה שניות לאחר מכן, עוד לפני שהספיק לעשות עם זה משהו, הוא רואה את גולגולת המחבל מתנפצת 60 ס"מ ממנו. אמרו לו שאלאור ירה. לפי המ"פ, אלאור אמר לו: 'הוא מחבל והוא צריך למות'".

אזריה מתחבק עם סמל א', שנדקר ע"י המחבל בחברון (צילום: מוטי קמחי ) (צילום: מוטי קמחי )
אזריה מתחבק עם סמל א', שנדקר ע"י המחבל בחברון(צילום: מוטי קמחי )

"אמרתי לו שזה אירוע חריג של ירי במחבל" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"אמרתי לו שזה אירוע חריג של ירי במחבל"(צילום: מוטי קמחי)

בהמשך ציין סא"ל שפירא כי שעה וחצי אחרי האירוע הוא שוחח אישית עם אזריה. "שאלתי אותו למה הוא ירה? אלאור ענה שהוא זיהה שהמחבל זז בראשו ושלידו הייתה סכין. שאלתי את אלאור, אתה היית קרוב אליו, למה לא ניגשת לבעוט את הסכין ממנו? אלאור השיב 'חשתי בסכנה'. אמרתי לאלאור שיש לי תחושה שהוא לא בדיוק אומר את האמת, כי סמוך לאירוע הוא אמר למ"פ משהו אחר לחלוטין. אלאור שתק. אמרתי לו שזה אירוע חריג של ירי במחבל פצוע ושהוא מושעה מתפקידו עד לסיום הבירור".

 

המג"ד הוסיף: "זה אירוע חריג כי הירי בוצע לא בשלב הראשוני של האירוע שבו הכוח הותקף אלא בשלב שבו המחבל לא היווה איום , לכן הירי הזה היה במחבל פצוע שלא היווה סכנה. אלאור לא דיבר איתי בשיחה הזו על חשש ממטען אלא רק על חשש מסכין שהייתה מונחת סמוך למחבל. אף אחד לא התריע בפניי על חשש למטען. לא זיהיתי דבר חריג מכיוון המחבלים. אלאור דיבר על חשש מסכין ולא על חשש להפעלת נשק. הוראות הפתיחה באש מבדילות בין זיהוי ודאי של מטען לבין חשש ממטען".

 

הסנגור עו"ד אייל בסרגליק הטיח בשפירא: "אין כל ספק שלא הכנת ולא דיברתם על הסוגיה של התמודדות עם מטען". על כך השיב המג"ד: "מעבר על הוראות הפתיחה באש בפני החיילים וההדגשה הייתה על פתיחה באש רק במצב של אמצעי, כוונה ויכולת והיא ממצה באופן מספיק בשביל שחייל יידע אם מותר לו לפתוח באש כתוצאה מסכנת חיים".

 

שפירא המשיך: "אני כמו יהודי טוב עונה על השאלה". עו"ד בסרגליק: "אתה הופך את המילים מעדותך במצ"ח 'לא עסקנו בעניין חגורת נפץ', לבין אמירתך היום על 'לא הדגשנו את הנושא'". על כך השיב שפירא: "אני לא רואה בזה בעיה, אמרתי זאת גם פה וגם פה. אין לי צל של ספק שבמהלך החודשיים שבהם היינו בגזרת חברון לפני האירוע אלאור היה נוכח לפחות בתדריך אחד של הוראות פתיחה באש. האיומים המרכזיים שבהם עסקנו בתדריך לפני כל משימה היו דקירה וירי. גם אם הייתה סכין בסמוך, הירי לא היה מוצדק מכיוון שאלאור יכול היה להרחיק את הסכנה ללא הירי. בכל ההתייחסויות שלי לחיילים דיברתי על החריגה בהוראות הפתיחה באש בירי כלפי מחבל פצוע".

 

בנוגע לטענות ההגנה שלפיהן אזריה נדרש לאסוף את חלקי מוחו של המחבל אחרי הירי, השיב המג"ד כי "אלאור שוחח איתי שעה וחצי אחרי האירוע כשהוא נרגש ונסער. זה נוהל תקין לנקות הזירה כדי להחזיר את החיים למסלולם, אין בזה פסול".

 

הסנגור בסרגליק טען כי המג"ד אמר לאזריה שעה וחצי אחרי האירוע: "אני כבר לא צריך לוחם כמוך, אתה כבר לא לוחם, אתה שקרן". על כך השיב סא"ל שפירא: "אני לא רואה בכך שום בעיה, זה לא היה משפט שדה, וגם אני יודע כמוך הסנגור לדבר בטון תקיף. דיברתי איתו ביחידות. אין לי בעיה להגיד לחייל את האמת בפנים – שהוא משקר ולא דובר אמת. למה הוא לא אמר על הסכנה גם למ"פ?".

 

המג"ד הוסיף כי "בלא מעט אירועים אנו מגלים שחיילים משנים את גרסתם כתוצאה מלחץ באופן שיהיה לטובתם. לכן הדברים שנאמרו מיד על ידי אלאור למ"פ אחרי התקרית. אני סבור אז והיום שלא הייתה סכנת חיים".

 

ההגנה ביקשה להקרין במהלך הדיון סרטון מפיגוע ב-2008 בדימונה, שבו ירה קצין המשטרה קובי מור למוות במחבל מנוטרל שנשא חגורת נפץ. הקצין זכה לאחר מכן לצל"ש מהמפכ"ל. בתגובה לכך אמר המג"ד שפירא: "לא בוצע 'זיכוי חבלן' בשלב הזה של האירוע שלנו כי מי שהיו בשטח לא הבחינו במטען. ההנחיה שהייתה במרחב וגם עלתה בהערכות המצב החטיבתיות לאור אירוע אחר של אי טיפול במחבלת פצועה הייתה שיש לפנות מהזירה מחבלים פצועים ללא 'זיכוי חבלן'. ציפיתי מאלאור שאם זיהה מטען אז שייגש למ"פ שעמד לידו ויגיד לו יש מטען ושיתרחק".

 

"למה לא בעטת בסכין?"

העדות המלאה של המג"ד במצ"ח נחשפה ב-ynet בשבת האחרונה. עד אז פורסמו רסיסים מגמתיים מהגרסה שמסר המג"ד, איש הציונות הדתית, בעדותו במצ"ח. כך למשל כבר ציטטו בתביעה בשלב מוקדם של הפרשה מדברי המג"ד, שלפיהם הוא לא האמין לחייל.

המג"ד המנוסה, שקיבל צל"ש בגין הסתערותו על המחבלים בפיגוע בישיבת מרכז הרב ב-2008, תיאר על פני תשעה עמודים את התקרית מזווית ראייתו.

 

הוא ציין בעדותו במצ"ח את אותם דברים שאמר היום בבית הדין הצבאי: "שוחחנו ליד הבוטקה בחסם ג'ילבר שבו הייתה התקרית. שאלתי אותו מדוע הוא ירה. הוא ענה כי חש סכנה מכיוון שראה את המחבל וראה שיש סכין לידו. שאלתי אותו, 'אז למה לא הלכת ובעטת בסכין? למה היית צריך לבצע ירי?', הוא ענה 'חשתי בסכנה'. אמרתי לו שאני סבור שהוא לא אומר את האמת וכי בעיניי הירי לא היה מוצדק, כיוון שהמ"פ עמד בסמוך ולא חש סכנה. בגלל חומרת האירוע הודעתי לו שהוא מושעה מלחימה ושהוא יילקח בקרוב לתחקיר אצל המח"ט".

 

חוקר מצ"ח: "כיצד אלאור הגיב?"

המג"ד: "למיטב זיכרוני הוא די שתק, לא אמר כלום. הוא היה נראה קצת מבוהל".

 

שפירא הבהיר לחוקרים בנקודה זו: "הדברים שאמר לי אלאור בהחלט סותרים את הדברים שאמר לאחר הירי למ"פ, רס"ן תום נעמן. לו הוא לא אמר שחש סכנה, בניגוד למה שאמר לי כהסבר לביצוע הירי".

 

נקודה זו תשמש כבסיס לתביעה להוכיח את טענת ה"עדות הכבושה" שמכרסמת קשות באמינותו של אזריה - כיצד תוך שעות שחלפו מהתקרית, שינה גרסאותיו באופן שייטיב עמו. בתחילה טען: "הוא מחבל שניסה לדקור את חבריי, לכן מגיע לו למות". בהמשך הסביר: "חשתי סכנה כי הוא היה קרוב לסכין וזז", ואחר כך טען: "חשש ממטען חבלה על גופו".

 

יחד עם זאת, בגרסתו המלאה של המג"ד ניתן למצוא נקודות לטובת אזריה. "למיטב זיכרוני לא עסקנו במצב שכזה של מחבל עם חגורת נפץ בהוראות הפתיחה באש", אמר המג"ד לחוקרי מצ"ח, "דיברנו על מה עושים במצב של סכנת חיים אך בפירוט של סכנת חיים לא ציינו את אופציית חגורת הנפץ".


פורסם לראשונה 12/07/2016 09:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
המג"ד לשעבר סא"ל שפירא
צילום: מוטי קמחי
מומלצים