שתף קטע נבחר

הרבצ"ר המיועד מתנצל: "אין היתר לפגוע מינית בנשים"

אחרי הסערה שעורר מינויו של אל"מ אייל קרים לתפקיד הרב הצבאי הראשי, זימן ראש אכ"א את קרים לשיחה ולאחריה פרסם הודעה: "אין שום היתר לפגוע מינית בנשים בעתות שגרה וחירום". על שירת נשים אמר: "הסכמתי לזה"

לאחר הפרסומים, הבהרה: הרב אלוף-משנה אייל קרים, המיועד לתפקיד הרב הצבאי הראשי הבא, זומן היום (ג') לשיחה אצל ראש אגף כוח אדם בצה"ל, אלוף חגי טופולונסקי, בעקבות התבטאויות שהשמיע בעבר ובין היתר קבע כי "מותר לאנוס במלחמה" - כך פורסם הבוקר ב"ידיעות אחרונות". 

 

הרב אייל קרים (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
הרב אייל קרים(צילום: שאול גולן)

קרים הביע צער על הפרסומים ואמר כי "אין שום היתר בעתות שגרה וחירום לפגוע מינית בנשים". קרים, שגם אמר שלא צריך לגייס נשים לצבא, הוסיף כי הוא תומך ומאמין בשירות נשים בצבא.

 

על שירת נשים אמר קרים כי היה שותף לקביעת הנוהל המאפשר לכלל החיילים להיות נוכחים באירוע שבו מתקיימת שירת נשים. בעבר אף הורה במקרים שונים שלא לצאת במהלך האירוע.

 

"צה"ל הוא צבא עם ממלכתי והוא גאה להוביל את הרבנות הצבאית הראשית ומתחייב לפעול בממלכתיות, בתבונה וברגישות בתפקידו", נמסר מדובר צה"ל.

 

הרב קרים (59) הוא איש הציונות הדתית, בוגר ישיבת בני עקיבא נחלים, ובוגר ישיבת "עטרת כהנים" של הרב שלמה אבינר. בעבר פרסם הלכות רבות המסייעות לחייל הדתי להתארגן ליציאה לפעילות מבצעית בשבת, ואף ארבעה ספרים בנושא.

 

בשנת 2011 עלה לכותרות לאחר שקבע בחוות דעת הלכתית, שפורסמה לראשונה ב-ynet, כי בטקסים צבאיים ראוי שיופיעו זמרים ולא זמרות, אך חייל דתי אינו צריך לעזוב טקס שבו יש שירת נשים, אם הוא נמנע ממבט בזמרת ומהקשבה לקולה.

 

בפסיקה ארוכה ומנומקת, על פני 28 עמודים, נקראו מפקדים לשחרר חיילים מאירועים שבהם יש שירת נשים, אם הם מבקשים זאת. עמדת הרבנות הצבאית תומצתה במסמך כך: "ראוי ליצור אופי טקסי המכבד את השקפותיהם של כלל הנוכחים בטקס, ולשם כך להביא זמר ולא זמרת... כאשר הדבר אינו מתאפשר מסיבות שונות, יש לפטור את אלו שהדבר פוגע ברגשותיהם מהנוכחות בטקס ולמצוא להם תפקיד חילופי במידת האפשר. מי שנאלץ בכל זאת להיות נוכח בטקס, יימנע מהבטה בזמרת ומהקשבה לקולה, ובזה אינו עובר על שום איסור".

 

שנה לאחר מכן (בשנת 2012) חוללה תשובה הלכתית שנתן ב-2003, באתר "כיפה", סערה נוספת - לאחר שנטען כאילו הוא תומך באונס של שבויות מלחמה. בסופה של השאלה שעסקה בדין "אשת יפת תואר" בתורה, נשאל הרב "האם מותר בימינו לחייל צה"ל, לדוגמה, לאנוס בחורות בזמן לוחמה, או שדבר זה אסור?"

 

לפי הפרסום הבוקר ב"ידיעות אחרונות", הרב השיב כי ניתן "לפרוץ" את גדרות הצניעות ו"לספק את יצר הרע באמצעות משכב עם גויות טובות מראה בניגוד לרצונן, מתוך התחשבות בקשיי הלוחמים ולמען הצלחת הכלל".

 

"הומוסקסואל - אדם חולה, יש מצווה לעזור לו להיחלץ ממצבו"

במקביל לסערה, פורסמו ביממה האחרונה ברשתות החברתיות תשובות הלכתיות נוספות שנויות במחלוקת שפרסם הרבצ"ר המיועד. באחת מהן קבע אל"מ הרב אייל קרים ביחס לברית החדשה כי "אין לעיין בספר כזה אלא לסלקו מן הבית ומן העולם". בהזדמנות אחרת פירט והוסיף כי יש לשרוף אותו, שכן "מידת הצדק והחסד תובעת לבער עבודה זרה מן העולם, כדי שלעולם יהיה טוב יותר".

 

הומוסקסואל בעיניו הוא "אדם חולה או בעל מום שיש מצווה לאהוב אותו, לתמוך בו ולעזור לו להיחלץ ממצבו, עם הרבה רגישות וסבלנות". לדבריו, "כשם שמין אינו נזקק לשאינו מינו בבעלי חיים כי זה לא טבעי להם, קל וחומר במין האנושי".

 

קרים טען כי בעלי "נטיות הפוכות יכולים להילחם בהן ולעקור אותן", והוסיף: "הומוסקסואלים ולסביות נשארים כאלו גם אם הם מדחיקים נטייתם מסיבה זו או אחרת - רק אם הם בוחרים להישאר כאלו. אך לאדם יש בחירה חופשית לחיות על פי הטבע".

 

ביחס למעמדה הנחות לכאורה של האישה ביהדות, המתבטא למשל באי קבלת עדות מפיה, טען: "זוהי הפליה של האישה לטובה, מכיוון שאופיה הסנטמינטלי אינו מאפשר לה לעמוד בחקירות שתי וערב של בתי המשפט".

 

כקצין בכיר מופנות אליו שאלות רבות בנושאים צבאיים, ובאחת התשובות כתב כי לגברים אסור לשרת תחת פיקודן של נשים, משום ש"המצאות מפקדת לחיילים מחייבת אותם למקד בה

את המבט רוב שעות היממה - דבר שכרוך ב'איסור הסתכלות'".

 

במענה לשאלה שעסקה במוסר לחימה קבע כי באופן כללי "אין לנהוג במחבלים כבני אדם, שהרי הם 'חיות', ופועל לגביהם הכלל 'כל המרחם על אכזרים - סופו להתאכזר על רחמנים'".

 

מלבד מינויו של הרבצ"ר, אושרו היום (ב') שורה של מינויים חדשים בצמרת צה"ל על ידי הרמטכ"ל, ובהם מינוי מפקד חטיבת כפיר אל"מ גיא חזות לפיקוד על עוצבת אדום שחולשת על גבול סיני והעלתו לדרגת תא"ל, מינוי תא"ל ערן יניב למפקד אוגדת איו"ש, ומינוי תא"ל רפי מילוא, שפיקד בעבר על שייטת 13, כמפקד אוגדת הגליל. עוד אושר כי אל"מ טריף בדר ימונה כקצין רפואה ראשי ויהיה הקצין הדרוזי הראשון בתפקיד זה. המינויים מותנים באישורו של שר הביטחון אביגדור ליברמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
הרב אייל קרים
צילום: שאול גולן
מומלצים