שתף קטע נבחר

ראש ממשלת בריטניה החדשה: "עומדים בפני שינוי ענק"

תרזה מיי כרעה ברך בפני המלכה ואחר כך התייצבה בדאונינג 10: "אנחנו עומדים בפני שינוי ענק - אבל נעמוד באתגר", אמרה בנאומה הראשון בתפקיד. דיוויד קמרון הודה על "הכבוד הגדול ביותר" שניתן לו ומסר למלכה את מכתב ההתפטרות

 

 

 

 

כורעת ברך - ונכנסת לתפקיד. תרזה מיי עם המלכה אליזבת (צילום: AP) (צילום: AP)
כורעת ברך - ונכנסת לתפקיד. תרזה מיי עם המלכה אליזבת(צילום: AP)
  

דיירת חדשה בדאונינג 10: תרזה מיי, שרת הפנים הבריטית עד לפני כמה ימים ספורים, הושבעה הערב (ד') לראשות ממשלת בריטניה בארמון בקינגהאם. לפני זמן קצר נאם ראש הממשלה היוצא, דיוויד קמרון, את נאומו האחרון בתפקיד מחוץ למעון ראש הממשלה בלונדון, והתפטר בפני המלכה אליזבת השנייה. מהארמון יצאה הודעה רשמית כי מיי הסכימה לקבל עליה את המטלה להרכיב ממשלה, כפי שנתבקשה על ידי המלכה. ynet העביר את חילופי התפקידים בשידור חי.

 

ראשת הממשלה החדשה בנאום ראשון בתפקיד (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראשת הממשלה החדשה בנאום ראשון בתפקיד(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

שוחחו גם בעמידה (צילום: AP) (צילום: AP)
שוחחו גם בעמידה(צילום: AP)
מראים למיי את הדרך למלכה (צילום: AP) (צילום: AP)
מראים למיי את הדרך למלכה(צילום: AP)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
נכנסת לנעליו של קמרון - בשיק (צילום: AP) (צילום: AP)
נכנסת לנעליו של קמרון - בשיק(צילום: AP)

בנאומה הראשון כראש ממשלה מחוץ למעון הרשמי בדאונינג 10 אמרה מיי כי היא תנהיג את המדינה "ברוחו של דיוויד קמרון". "אנחנו עומדים בפני תקופה של שינוי לאומי ענק, אבל אנחנו נעמוד באתגר", אמרה. "בזמן שנעזוב את האיחוד האירופי נבנה תפקיד חדש ומשמעותי לעצמנו".

 

"הממשלה שלי תהיה מונעת על ידי צרכיהם של האזרחים הפשוטים, לא על ידי קומץ האליטה", הוסיפה". אנחנו נעשה הכול כדי להעניק לאנשים יותר שליטה על חייהם".

 

דקות ספורות לאחר ההודעה כי מיי נכנסה לתפקיד כבר הספיק הבית הלבן האמריקני לברך אותה על תפקידה החדש ולאחל לה בהצלחה. גם ראש הממשלה בנימין נתניהו שלח מכתב ברכה למיי. מלשכתו נמסר כי אמש שוחח נתניהו עם ראש ממשלת בריטניה היוצא דיוויד קמרון והודה לו על עמידתו לצד ישראל, על היחסים הטובים וחיזוק הקשרים בתקופת כהונתו של קמרון.

 

 

"להיות ראש הממשלה היה הכבוד הגדול ביותר בחיי", אמר קמרון למרגלות המעון הרשמי, כשאשתו וילדיו לצדו. הוא איחל בהצלחה למחליפתו, תרזה מיי, ואמר כי הוא מקווה ש"מדינתו האהובה תמשיך להצליח". לאחר חיבוק משפחתי בפתח דלת מעון ראש הממשלה המשיך אל עבר ארמון בקינגהאם כדי להגיש סופית את התפטרותו.

 

"התקווה היחידה שלי היא שהמדינה הנהדרת הזו, שאני כל כך אוהב, תמשיך לשגשג", אמר. "זה היה כבוד גדול לשרת את המדינה הזו בתור ראש הממשלה במשך שש שנים וכחלק מהמפלגה שלי במשך 11 שנים. אני מרוצה מאוד שפעם השנייה בהיסטוריה תהיה לנו ראש ממשלה אישה, וגם הפעם – שמרנית". 

 

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 

זמן קצר לאחר שהגיע לארמון בקינגהאם נמסר כי הוא רשמית הגיש את התפטרותו.

 

אתמול ניהל קמרון את ישיבת הקבינט האחרונה שלו בזמן שמובילים עמלו כל היום על הוצאת כל חפציו ממעון ראש הממשלה לקראת כניסה של מיי. היום הופיע בפרלמנט בלונדון בפעם האחרונה שלו בתפקיד ראש ממשלת בריטניה, וזכה למחיאות כפיים סוערות מצד המחוקקים, כשהם נעמדו על רגליהם בתום הדיון שבמהלכו השיב לשאלותיהם.

 

 

 

דיון אחרון ומחויך בפרלמנט (צילום: AP) (צילום: AP)
דיון אחרון ומחויך בפרלמנט(צילום: AP)

 

בנאומו הבוקר בפרלמנט הפציר קמרון במחליפתו מיי לשמור על בריטניה קרובה לאיחוד האירופי, אף שהיא הולכת להוביל את המהלך ההיסטורי של היפרדות הממלכה מהאיחוד, ותביא לסיום ארבעה עשורי חברות באיחוד האירופי. "עצתי למחליפתי, שהיא נושאת ונותנת מבריקה, היא שננסה להיות כמה שיותר קרובים לאיחוד האירופי עבור היתרונות שבסחר, שיתוף פעולה וביטחון", אמר.

 

המחוקקים הבריטים הודו לראש הממשלה על שש שנותיו בתפקיד, והוא עצמו שפע חיוכים לכל עבר אף שמדובר ביומו האחרון. "לוח הזמנים שלי היום יהיה קליל", התלוצץ קמרון. במהלך השאלות והתשובות – דיון שבדרך כלל סוער במיוחד, אך הפעם היה רגוע ביותר בשל הנסיבות – זכה קמרון לשבחים על צמצום האבטלה, על תקצוב מערכת הבריאות הלאומית ועל שיפור הזדמנויות החינוך בממלכה. רעייתו של ראש הממשלה היוצא, סמנתה קמרון, וילדיהם ישבו ביציע במהלך הדיון.

 

קמרון הודיע על התפטרותו לאחר שהמחנה שהוביל בעד הישארות בריטניה באיחוד האירופי הפסיד במשאל העם ב-23 ביוני. היום הוא השיב בפעם האחרונה לשאלות המחוקקים בבניין הפרלמנט.

 

ראש הממשלה של בריטניה, בדומה לקמרון, תמכה בהישארות הממלכה באיחוד האירופי. אולם מרגע שנודעו תוצאות משאל העם היא הבהירה ש"ברקזיט זה ברקזיט" וצריך לכבד את רצון הבוחר הבריטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נכנסת לתפקיד. תרזה מיי
צילום: AP
מומלצים