שתף קטע נבחר

אין לו אלוהים. הכומר שמנהיג מחאה נדירה בזימבבואה

האבטלה הגבוהה, העוני המחריף, המחסור בכסף והשחיתות הממשלתית - כל אלה הובילו את הכומר אוון מווארירה להקים ברשתות החברתיות תנועת מחאה שמוציאה המונים לרחובות נגד משטרו של הרודן רוברט מוגאבה בן ה-92

 

 

בית משפט בזימבבואה דחה אתמול (יום ד') את האישומים שהוגשו נגד כומר מקומי, שבימים האחרונים הנהיג מחאה עממית במדינה האפריקנית. המנהיג הדתי נאשם בניסיון להפיל את הממשלה, דרך קמפיין באינטרנט שהוציא המונים לרחובות נגד הנשיא רוברט מוגאבה.

 

עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

הכומר אוון מווארירה הופיע בבית משפט הומה אדם בבירה הרארה, והוא עטוף בדגל זימבבואה. לבית המשפט הוא הגיע לאחר לילה במעצר ואחרי ששוטרים ערכו פשיטה בביתו, בכנסייה שלו ובלשכתו.

 

הואשם בניסיון להפיל את הממשלה. הכומר אוון מווארירה, הרארה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הואשם בניסיון להפיל את הממשלה. הכומר אוון מווארירה, הרארה(צילום: AFP)
השופט ואקאיי צ'יקווקווה מסר שהתביעה הציגה אישומים שונים מאלה שהוקראו לכומר מווארירה בעת מעצרו. "מצאתי שרשות התביעה הלאומית לא יכולה להאשים את הנאשם בפעם הראשונה בבית המשפט מבלי שהאישומים הוקראו בפניו", אמר השופט צ'יקווקווה באולם בית המשפט.

 

"המערכת רוששה את אזרחי המדינה הזו"

עורך דינו של מווארירה, הריסון נקומו, אמר שמרשו הואשם בתחילה בהסתה לאלימות הציבור, אבל אז התביעה שינתה את האישומים לניסיון להפיל את הממשלה - אישום שדינו עד 20 שנות מאסר.

 

מאות מתומכיו של הכומר הזימבבואי התאספו מחוץ לבית המשפט, נופפו בדגלי המדינה ושרו שירי מחאה. היחידה לפיזור הפגנות של משטרת הרארה הייתה במקום בכוחות גדולים, אולם שמרה מרחק ולא התעמתה עם המפגינים. "אנחנו כאן כאות סולידריות עם איש הדת הזה שעומד נגד מערכת שרוששה את אזרחי המדינה הזו", אמר הכומר אלראד, תושב הרארה.

 

תומכי הכומר מחוץ לאולם בית המשפט שבו נידון התיק שלו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
תומכי הכומר מחוץ לאולם בית המשפט שבו נידון התיק שלו(צילום: EPA)

אף שמווארירה קרא לאזרחי זימבבואה לשבות ולהישאר בבית, תורים גדולים נרשמו כמדי יום בתחנות אוטובוס ומוניות מצד אנשים שעושים את דרכם לעבודה. במקביל, רוב העסקים בבירה היו פתוחים כרגיל. המורים התייצבו לעבודה ברוב בתי הספר הציבוריים, שבהם נערכות בימים אלה בחינות אמצע שנה, וגם האחיות והרופאים הגיעו לעבודה בבתי החולים הממשלתיים.

 

"הכלכלה לא עובדת ואין עבודות"

בחודש שעבר פרסם מווארירה סרטון וידאו, שמאז הפך ויראלי ברשת. בסרטון הוא הביע את זעמו על התנאים החברתיים והכלכליים הקשים בזימבבואה, וקרא לאזרחי המדינה לדרוש מהמדינה לשאת באחריות למצב.

 

"אני זועמת מהעוני ומהמאבק היום-יומי. הכלכלה לא עובדת ואין עבודות", אמרה הפעילה מורין קאדמונגה לסוכנות הידיעות רויטרס.

 

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

התנועה החברתית שהקים הכומר ברשת טלטלה את משטרו של הרודן בן ה-92 מוגאבה, והובילה את המדינה להאשים את מווארירה בהסתה לאלימות.

 

הזעם הציבורי בזימבבואה נמצא במגמת עלייה זה תקופה ארוכה בשל האבטלה הגבוהה, השחיתות הממשלתית והמחסור בכסף במדינה, מצב שהביא אנשים לעמוד שעות בתור בבנק כדי למשוך מזומנים.

 

ממשלת זימבבואה הזהירה את המפגינים שהם יטופלו "במלוא חומרת הדין" אם ייענו לקריאותיו של הכומר מווארירה, זאת אחרי שתנועת "הדגל הזה" (#ThisFlag) בראשותו ארגנה בשבוע שעבר את ההפגנה הגדולה ביותר במדינה נגד הממשלה זה עשור.

 

לאחר מעצרו של מווארירה פרסמו תומכיו סרטון וידאו שלו שהוקלט מבעוד מועד, שבו הוא קרא לאזרחי זימבבואה ליזום שביתה נוספת במדינה.

 

ארגון זכויות האדם הבינלאומי "אמנסטי אינטרנשיונל" מסר שמעצרו של מווארירה הוא תוכנית מחושבת של הרשויות בזיממבואה להפחיד את הפעילים לפני ההפגנה הגדולה שתוכננה לאתמול. "במקום לדכא קולות מחאה צריכות הרשויות בזימבבואה להקשיב לקולות מפגינים כמו אוון מווארירה", אמרה מולייה מוואנאניידה, סגנית מנהל סניף "אמנסטי" לאזור דרום אפריקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הופיע בבית המשפט עטוף בדגל זימבבואה. הכומר אוון מווארירה
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
האשים את הכומר בהסתה לאלימות ואז בניסיון להפיל את השלטון. מוגאבה
צילום: רויטרס
מומלצים