שתף קטע נבחר

צילום: gettyimages

חמאס חגג עם ארדואן: "ניצחון הדמוקרטיה"

תגובות מעורבות בעולם הערבי לניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה. איראן וקטאר גינו את הצבא הטורקי, במצרים ובסוריה חגגו מוקדם מדי את נפילתו של ארדואן, ובעזה יצאו אנשי חמאס לרחובות עם דגלי טורקיה ותמונות של נשיאה

 

כמו העולם כולו גם במדינות האזור הופתעו לשמוע אמש על ניסיון ההפיכה המשמעותי ביותר נגד משטר ארדואן מאז עלייתו לשלטון. כלי התקשורת הערביים עברו לגל שידורים מיוחד. מעניין במיוחד היה היעדר התגובה הרשמית במדינות רבות. למעשה היחידות שגינו בפה מלא את ניסיון ההפיכה בטורקיה היו קטאר, חברתו הטובה של ארדואן, ומרוקו. בשאר המדינות הסתפקו בהנחיות או עדכונים של משרד החוץ.

 

מי שעוד התייצב לצד ארדואן הוא שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, שהביע דאגה רבה מהמשבר בטורקיה בחשבון הטוויטר שלו. "ההגנה האמיצה של העם הטורקי על הדמוקרטיה שלו ועל הממשלה הנבחרת שלו מוכיחה שאין להפיכות מקום באזור שלנו והן נידונו לכישלון", אמר הבכיר האיראני.

 

שר החוץ האיראני מביע תמיכה בארדואן
 

גם הערוצים הסוריים הממלכתיים של אסד עקבו בציפייה רבה אחר המתרחש. בערוצים הסוריים הרשמיים שיבחו את ניסיון ההפיכה ובערוץ הסורי הממסדי "סמא" הודיעו על ה"הפיכה" בשמחה רבה ואף טענו כי ארדואן נמלט. ברשת אף הופצו תמונות ציניות שמתארות את תגובתו העליזה של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, למתרחש, לפחות בתחילת הערב. לא בטוח שזה רחוק מהמציאות. אפשר לשער שגם בדחייה של ביירות, מעוז חיזבאללה, היו הרבה חיוכים בתחילת הערב.

הממים ברשת. "אסד" צוחק ()
הממים ברשת. "אסד" צוחק

 

עם התגברות הדיווחים על כך שנאמניו של ארדואן הצליחו להכשיל את ניסיון ההפיכה הצבאי, החלו מאות עזתים תומכי חמאס לצאת לרחובות עם דגלי פלסטין וטורקיה ועם כרזות שבהן מוטבעת דמותו של נשיא טורקיה ארדואן. הפעם האחרונה שבה נראו חגיגות דומות הייתה בשנת 2011, עם נפילת שלטונו של חוסני מובארק במצרים.

 

חמאס, המתחזק קשרים אמיצים עם משטרו של ארדואן, גינה הבוקר את ניסיון ההפיכה. בהודעה של חמאס נאמר כי "אנחנו מברכים את העם הטורקי הדגול ואת הנהגתו הנבחרת ובראשה הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן והמפלגות האציליות, ואת כוחות הביטחון וצבאו הנאמן על ניצחונם היקר בשמירה על הדמוקרטיה, החירות והיציבות". בהודעה הוזכרו העמדות של טורקיה והנהגתה התומכות בעם הפלסטיני ו"סוגייתו הצודקת" ופועלן למען הסרת המצור מרצועת עזה.

 

בעזה חוגגים את ניצחונו של ארדואן ()
בעזה חוגגים את ניצחונו של ארדואן


בשעות הבוקר יזם חמאס תהלוכות בהשתתפות של מאות בני אדם ברחבי הרצועה כאות סולידריות עם ארדואן ושלטונו. בתהלוכות השתתפו גם כמה גורמים בכירים בחמאס, אך לא מהשורה הראשונה של הארגון. איסמאעיל רדואן, אחד מבכירי הארגון שהשתתף בהפגנות, אמר כי התהלוכות הללו הן התשובה של העם הפלסטיני על כך שטורקיה תמיד עמדה לצידו.

 

הרשות הפלסטינית אשר שמרה גם היא על שתיקה בשעות הלילה, בירכה גם היא על כישלון ניסיון ההפיכה. שר החוץ הפלסטיני ריאד אל-מלכי התקשר הבוקר לעמיתו הטורקי כדי לברכו על "ניצחון הדמוקרטיה ועל תבוסת הקושרים וניסיונם לזעזע את היציבות בטורקיה".

 

ארדואן, יש לך טלפון מקטאר

אמיר קטאר, השייח תמים, הגדיל לעשות והתקשר לנשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, ובירך אותו על כך שהעם הטורקי התלכד סביב הנהגתו ונגד ניסיון ההפיכה. בהקשר הקטארי כדאי לציין את רשת "אל-ג'זירה" שסיקורה לאורך כל הלילה יישר קו עם האג'נדה של משטר ארדואן.

 

בקטאר מי שמיהר לברך את ארדואן על סיכול ההפיכה הוא השייח יוסף אל-קרדאווי, השוהה בנסיכות הקטנה ונחשב לאב הרוחני של האחים המוסלמים. בסדרה של ציוצים אמר יו"ר ההתאחדות העולמית של אנשי הדת המוסלמים כי "הרצון של העם הטורקי ניצח הודות לאללה. הרצון של העמים המדוכאים ינצח בקרוב הודות לאללה". קרדאווי, שנחשב במצרים לנמלט אחרי שנגזר עליו עונש מוות, אמר ליוזמי ההפיכה כי הם צריכים להשפיע באמצעות הקלפיות ולא באמצעות טנקים ברחובות.

רשת אל ערבייה ()
רשת אל ערבייה

בעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", היוצא לאור בלונדון ונמצא בבעלות קטארית, האשימו הבוקר את רשת "סקיי ניוז" בשפה הערבית שמשדרת מאיחוד האמירויות ואת רשת אל-ערבייה הסעודית כי תמכו בסיקורן בניסיון ההפיכה. בהקשר הנ"ל ניתן לציין כי ברשת "סקיי" בשפה הערבית שידרו ידיעה על כך שהרמטכ"ל הטורקי שיוזמי ההפיכה לקחו אותו כבן ערובה, נהרג וכי מפקד חיל האוויר ומפקד חיל היבשה בצבא טורקיה מובילים את ההפיכה - דיווחים שהתבררו כשגויים.

 

על רשת "אל-ערבייה" נאמר כי "הרשת ניסתה להשוות את מה שקרה בטורקיה להפיכה הצבאית במצרים ב-2013 והחשיבה אותה ל"אביב ערבי". בהקשר של "אל-ערבייה" ראוי לציין כי סעודיה, הנחשבת גם כן לבעלת ברית של טורקיה, הוציאה רק לאחר כחצי יממה הודעה שבה היא מברכת על כך שהדברים חזרו לסדרם בהנהגתו של ארדואן וממשלתו הנבחרת.

 

קריקטורות: ארדואן בזמן ניסיון ההפיכה ()
קריקטורות: ארדואן בזמן ניסיון ההפיכה

ולאחריו ()
ולאחריו

השער בעיתון המצרי "אל-אהראם": "הצבא הדיח את ארדואן" ()
השער בעיתון המצרי "אל-אהראם": "הצבא הדיח את ארדואן"

מי שכמובן ממש לא הזילו לדמעה לנוכח המתרחש הם המצרים והסורים. במצרים הערוצים הלוויינים עקבו מקרוב אחר ההתפתחויות וניסו להראות, על פי הטענות נגדם, כי אוטוטו ההפיכה מושלמת. השדרן אחמד מוסא, מהערוץ "סדא אל-בלד", המקורב לשלטון א-סיסי, אף אמר בתכניתו הלילית: "זו לא הפיכה. זו מהפכה". ראוי לציין כי מאז יולי 2013 עלו היחסים בין מצרים לטורקיה על שרטון בעקבות הדחתו של נשיא מצרים לשעבר, מוחמד מורסי, איש האחים המוסלמים, שנתמך על ידי טורקיה וקטאר. על כן השמחה לאידו של ארדואן הייתה די צפויה.

 

גם כווית בירכה את ארדואן על ניצחון הדמוקרטיה. אמיר כווית, סבאח אל-ג'אבר א-סבאח, שלח לארדואן איגרת בנושא. משרד החוץ בבחריין הביע התנגדות לפגיעה בלגיטימיות החוקתית בהנהגת ארדואן וממשלתו הנבחרת ולכל ניסיון לערער את היציבות בטורקיה. בירדן גם כן פרסמו הודעה בנושא שהייתה צוננת הרבה יותר. בהודעה הביעו ההאשמים דאגה מהאירועים בטורקיה ונאמר כי טורקיה היא מרכיב חשוב ביציבות של האזור. בממלכה ההאשמית קיוו שמה שהתרחש לא ישפיע על תפקידה של טורקיה במאבק בטרור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים