שתף קטע נבחר

תוכנת המסרים שהצילה את ארדואן

הנשיא הטורקי פנה לעם הטורקי באמצעות תוכנת המסרים Face Time באייפון והוציא את ההמונים לרחובות כדי להתעמת עם כוחות הצבא - וכך סייע להצלת שלטונו. במקביל, האזרחים השתמשו בפייסבוק ובטוויטר כדי לשדר לעולם מה נעשה ברחובות

נשיא טורקיה קרא לתומכיו לצאת לרחובות באמצעות תוכנת מסרים במהלך שידור בטלוויזיה - וכך סייע למנוע הפיכה בארצו: הלילה (שבת) כשצבא טורקיה ניסה לבצע הפיכה במדינה, השתמש רג'פ טאיפ ארדואן בתוכנת המסרים של אפל, Face Time, כדי להעביר מסר לתומכיו בשידור חי ברשת NYV. הוא גם הרגיע אותם ואמר שנסיון ההפיכה לא יצליח.

 

 
ארדואן עלה לשידור ברשת NYV הטורקית סמוך לשעה 0:30. מבעד למסך האייפון שהחזיקה המגישה באולפן, הוא קרא לתומכיו לצאת לרחובות ולסכל את ההפיכה. ארדואן השתמש בדרך זו לאחר שחיילים השתלטו קודם לכן על אולפני טלוויזיה. בעקבות קריאתו של ארדואן יצאו רבים מתומכיו לרחובות והפרו את העוצר שעליו הכריזו הקצינים המורדים. האזרחים יצאו לחסום בגופם את הטנקים.
 
תומכי ארדואן חסמו את הטנקים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תומכי ארדואן חסמו את הטנקים(צילום: רויטרס)

ואחר כך השתלטו עליהם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ואחר כך השתלטו עליהם(צילום: רויטרס)
 
Face Time היא תוכנת שיחות הווידאו של חברת אפל, אשר פותחה בשנת 2010 עבור מכשירי האייפון, אייפד ובהמשך אף למחשבי המק. לאחר ששיחות הווידאו המובנות במכשירי הסמארטפון של אנדרואיד כשלו וכיום מעטים המכשירים שמגיעים עם האופציה מובנית, הצליחה חברת אפל לפצח את הנוסחה ושיחות ה-Face Time הצליחו מעבר למצופה.
 
פרט ל-Face Time קיימות תוכנות מסרים נוספות כמו גוגל הנגאאוטס, וואטסאפ, וייבר וכמובן סקייפ, שהיא למעשה חלוצת שיחות הווידאו.
 
ארדואן מעביר מסרים דרך האייפון ()
ארדואן מעביר מסרים דרך האייפון
 
אחד ההיבטים החשובים בניסיון ההפיכה היה הטעות של הצבא בכך שהתעלם מהאינטרנט כפקטור משמעותי בניתוק העם מהשלטון ופעל רק לסגירת ערוצי הטלוויזיה. כתוצאה מכך מרכז הפעילות עבר לרשת ושם שידור הלייב של פייסבוק ושירות הפריסקופ של טוויטר שימשו כצינור חשוב ודרמטי בהעברת המידע בין פלג העם שתומך בארדואן אל הנשיא עצמו. במהלך הלילה דווח בטורקיה כי הצבא הגביל את השימוש ברשתות החברתיות - אך כנראה שזה היה מאוחר מדי עבורו.
 
כך העם נענה באופן מיידי והמוני לקריאתו של ארדואן לעם לצאת אל הרחוב ולהתעמת עם החיילים. אין לדעת אם ארדואן עצמו עומד מאחורי האסטרטגיה לעבור לצינורות המידע האלטרנטיביים ברשת, אך בכל מקרה זו התבררה בסופו של הניסיון כהברקה ולמעשה היא זו שחרצה את גורלו של ניסיון ההפיכה.
 
ההפיכה נכשלה. ארדואן, הבוקר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ההפיכה נכשלה. ארדואן, הבוקר(צילום: רויטרס)
 
שירותי הלייב וידאו של פייסבוק וטוויטר נכנסו לפני כשנה לשימוש בקרב הגולשים, בתחילה באופן מצומצם וכעת כל משתמש מסוגל להעביר שידור וידאו חי אל כל חבריו ברשת החברתית. טוויטר דיווחה בכנס שערכה בישראל על שימוש נרחב בפריסקופ שלה בעת אירועים דרמטיים כמו פיגועים שאירעו באירופה וגם בניסיון ההפיכה הלילה.
לעיתים, שידורים אלו הם הדרך היחידה או לפחות המהירה ביותר להעביר מידע אל קהל רחב בעיתות חירום.  
הבוקר חזר ארדואן למדיה המקובלת כשהתייצב מול המצלמות והודיע כי נסיון ההפיכה נכשל. "הם כיוונו את הרובים של העם נגד העם, לעבר אימהות, אבות, אחיות ואחים", אמר ארדואן לתמוכיו שהניפו דגלי טורקיה ליד נמל התעופה אטאטורק באיסטנבול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארדואן מעביר מסרים בתוכנת המסרים
מומלצים