שתף קטע נבחר

בניגוד לעמדת בנט: מוסדות חרדיים יתוקצבו בלי ללמד ליבה

בהתאם להסכם הקואליציוני עם יהדות התורה הופץ תזכיר חוק שמבטל את הרפורמה שהייתה אמורה להתנות העברת תקציבים למוסדות חינוך

 

משמאל: לפיד, בנט וליצמן (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
משמאל: לפיד, בנט וליצמן(צילום: Gettyimages)

בניגוד לעמדה שהציג שר החינוך נפתלי בנט : בהתאם לדרישת יהדות תורה, תזכיר חוק שהופץ היום (א') על ידי משרד החינוך מבטל באופן מעשי את הרפורמה המתוכננת שלפיה תקצוב מוסדות החינוך החרדיים ייעשה בהתאם ללמידת מקצועות הליבה.

 

 

את ההוראה ניסו להוביל סיעת יש עתיד ושר החינוך לשעבר שי פירון בכנסת הקודמת. לפי ההוראה, מוסד חינוכי שמלמד יותר מקצועות ליבה יקבל תקצוב גבוה יותר, ואילו מוסדות שלא מלמדים ליבה - לא יתוקצבו כלל.

 

לימודי הליבה כוללים בין השאר מיומנויות למידה וידע בשפות, ספרות, מתמטיקה, טבע, מדע וטכנולוגיה. תזכיר החוק שהופץ היום מבוסס על אחד הסעיפים המרכזיים שנחתמו בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לבין יהדות התורה. כשהוא פורסם לראשונה מיהר השר בנט להגיד: "לא יקום ולא יהיה". בסיעות החרדיות הסכימו לדחות את הפצת תזכיר החוק אולם לא הסכימו לוותר עליו. הרפורמה הייתה אמורה להיכנס לתוקף בעוד שנה וחצי, אולם הפצת התזכיר עוצרת אותו.

 

בסביבת בנט סירבו להתייחס לדברים, אולם גורמים במשרד החינוך הבהירו כי זה אינו תזכיר מטעם השר, אלא כזה שהופץ על ידי המחלקה המשפטית של משרד החינוך וכמתחייב מההסכמים הקואליציוניים.

 

מהות הרפורמה שקידמה יש עתיד ביקשה להעביר את סמכויות התקצוב לשר החינוך, שיקבע אותו על פי קריטריונים שיתורגמו לתקנות.

 

כיום קיימים כ-430 אלף תלמידים במוסדות החרדיים, ואילו מוסדות הפטור שעליהם מתבסס התזכיר כוללים כ-30 אלף תלמידים.

 

מסיעת יש עתיד נמסר בתגובה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו מציב את האינטרס הפוליטי לפני טובת ילדי ישראל. איך יפרנסו את עצמם הצעירים החרדים בלי מתמטיקה ואנגלית ובלי ארגז הכלים הבסיסי של שוק העבודה? ואם הם לא יפרנסו את עצמם, מי יפרנס אותם? הצעת החוק הזו אינה הוגנת כלפי התלמידים החרדים שתימנע מהם את האפשרות לפרנס בעתיד אותם ואת משפחותיהם בכבוד, ואינה הוגנת כלפי הילדים החילונים והדתיים שעליהם תיפול המעמסה בעתיד, ואף אינה תואמת את ערכי היהדות. סיעת יש עתיד צפויה מחר להעלות הצעת אי אמון במליאת הכנסת בנושא ביטול החובה במקצועות המתמטיקה והאנגלית, שאותה יוביל ח"כ אלעזר שטרן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים