שתף קטע נבחר

נפתלי בנט נגד הרב שכינה הומואים "סוטים"

שר החינוך יוצא נגד הרב יגאל לוינשטיין, ואומר כי "ההלכה לא נועדה להיות כלי מפלג ולא כלי שמסמן אנשים, זהויות או מגזרים. זו לא דרכנו". גם השר לביטחון פנים ארדן הזהיר מ"האמירות המסוכנות" לפני מצעד הגאווה בירושלים

 

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט גינה בצהריים (יום ב') את ההתבטאויות של הרב יגאל לוינשטיין שכינה הומואים "סוטים".

 

"ההלכה נועדה לקבוע מה אסור ומה מותר", אמר בנט. "ההלכה לא נועדה להיות כלי מפלג ולא כלי שמסמן אנשים, זהויות או מגזרים. אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי ולהסתתר מאחורי ההלכה. הדברים שנאמרו אינם מקובלים עליי. זו אינה דרכה של הציונות הדתית".

בנט, היום. "לא את כל מי שעובר על איסור תורה, אנחנו מוציאים אל מחוץ למחנה" (צילום: עפר מאיר ) (צילום: עפר מאיר )
בנט, היום. "לא את כל מי שעובר על איסור תורה, אנחנו מוציאים אל מחוץ למחנה"(צילום: עפר מאיר )

ארדן. "כמה מסוכנות הן האמירות הללו" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
ארדן. "כמה מסוכנות הן האמירות הללו"(צילום: גיל יוחנן)

בנט, שדיבר בכנסת, הוסיף: "אינני רב, ואינני מתיימר להיות גדול בתורה. אינני יכול לפרש הלכה. אך אני יהודי מאמין, שאוהב את התורה ומשתדל לחיות על פיה. אני גם שר החינוך של יותר משני מיליון תלמידות ותלמידים, ואני מנהיג תנועת הבית היהודי. ואת זאת אני יודע: המציאות והחיים מורכבים יותר ממה שאסור וממה שמותר. נכון, יש איסורי תורה מפורשים. אבל לא את כל מי שעובר על איסור תורה אנחנו מוציאים אל מחוץ למחנה. זו לא דרכנו".

 

"האם כל מחלל שבת מות יומת, כפי שכתוב בתורה?", תהה בנט, "האם במשך 2,000 השנים האחרונות הוציאו מישהו להורג כי הוא חילל שבת?"  

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן פרסם אף הוא דברים בגנות אמירות הרב לוינשטיין. "כשאני שומע התבטאויות של רבנים, התבטאויות שאין להן מקום ואסור שיישמעו, מעבר לצער שאני חש מעצם הדברים, אני חושב גם על מה שאני למדתי כשהייתי תלמיד בבית המדרש, על פיקוח נפש שדוחה אפילו שמירת שבת. על 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'", נכתב בעמוד הפייסבוק שלו ברקע ההיערכות למצעד הגאווה בירושלים ביום חמישי.

 

"כמה מסוכנות הן האמירות הללו. כמה זהירות אנו צריכים, כדי שלא ייכנס שום רעיון לראש של איזה מטורף קנאי", הוסיף ארדן. "לפני כשנה הדחתי קצינים שהיו אחראיים לכשל של אבטחת המצעד. אבל להוריה ולאוהביה של שירה בנקי ז"ל זה כבר לא יעזור. הם איבדו את היקר להם מכול. אבל בואו אנחנו לא נאבד את עצמנו. בואו נכבד כל אדם. את בחירותיו, את זהותו, את אמונתו. אני מאמין שזהו גם תפקידם של הרבנים. זוהי היהדות שלאורה אני הולך".

  

גם השרה מירי רגב הגיבה לאמירות שחוללו סערה ציבורית: "אמירותיו של הרב לוינשטיין פוגעניות ולא ראויות להישמע מאיש ציבור ומחנך. ההכרה בערך ובחשיבות של התא המשפחתי המסורתי לא מכשירה אמירות נגד מי שבחר לחיות אחרת. גם כמי שרואה בחיי המשפחה המסורתית ערך עליון אני מכבדת ומחבקת את הקהילה הגאה ומצפה מכל איש ציבור לנהוג כך".

 

יו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר בפתח ישיבת הסיעה השבועית: "אנחנו בפתח אינתיפאדת שנאה גזענית וחשוכה - הרצח הבא על רקע שנאה פנימית כבר כאן. מירי רגב תזיל דמעות, נתניהו יכתוב פוסט, בנט יבקש חשבון נפש אבל הפעם כתב האישום יהיה נגדם. אינתיפאדת השנאה הזו זורעת היום את זרעי הפורענות עד כדי מלחמת האחים שכולנו עלולים לקצור מחר והיא נעשית בחסות מלאה של היושבים בממשלה. מי שעומד בראשה שותק. הוא לא מגיב לאינתיפאדת השנאה הזו. הוא לא יוצא נגדה. הוא לא בולם אותה. הוא לא נוקט צעדים נגד מוביליה. הוא לא מונע תקציבים ממחולליה. הוא שכח שלהיות יהודי זה קודם כול חמלה, הגנה על החלש, על הדמוקרטיה, על מוסר וערכים. הוא שכח מה זה להיות יהודי".

 

בכנס שקיימו ביום שני השבוע רבנים נגד "השפעת הרפורמה על זהותה של מדינת ישראל", טען לוינשטיין ביחס ללהט"בים: "יש פה תנועה מטורפת של אנשים שפשוט איבדו את הנורמליות של החיים, והקבוצה הזו מטריפה מדינה שלמה.

היא נכנסה לצבא בכל הכוח ואיש לא מעז לפתוח את הפה ולצפצף".

 

אחת התופעות שאותן הזכיר היא החינוך בצבא ל"יחס לאחר", ואמר: "במסגרת הפלורליזם מחנכים את החיילים ואת הקצינים ליחס למה שהוא (קצין חינוך ראשי) קרא להם גאים. אני לא מעז לקרוא לזה כך, 'סוטים' אני קורא להם. בבה"ד 1 יש הרצאות של סוטים. אנחנו לפני שנה הצלחנו להפסיק עם זה, אמרנו שזו פגיעה בזכויות הפרט של הדתיים, אבל הנושא לא יורד מסדר היום".

 

"היו גם סרטים סביב העניין", הוסיף הרב לוינשטיין, המשמש ראש המכינה הקדם צבאית "בני דוד" בעלי. "היו חיילים שיצאו מהסרטים שהציגו את אורחות חייהם של הסוטים ונשפטו. במקרה אותו מג"ד ראה בזה ערך והשאיר אותם בקורס ולא סילק אותם למרות שהם סירבו פקודה להישאר בסרט". הוא סיפר על חניך בקורס טיס שנאלץ לבקר במועדון של הקהילה הגאה בתל אביב, שאליו נשלחו החיילים להתנדב – דבר העומד בסתירה להשקפת עולמו ופוגע ברגשותיו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עפר מאיר
השר נפתלי בנט
צילום: עפר מאיר
מומלצים