שתף קטע נבחר

20 אלף דירות לחרדים - גם בערים חילוניות

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, מציג תוכנית לציפוף אזורים חרדיים, הקמת שכונות בערים הטרוגניות והקמת ערים חדשות. "התכנון והשיווק הייעודי יעשו באופן שמצהיר מפורשות על התכנון, כדי לאותת לשוק בצורה ברורה על כוונת הממשלה לייעד את המתחם המדובר לאוכלוסייה חרדית"

תוכנית בנייה גדולה עבור האוכלוסייה החרדית: משרד הבינוי והשיכון יעלה לקבינט הדיור בשבוע הבא הצעת החלטה להקמת עשרות אלפי יחידות דיור עבור המגזר החרדי. במסגרת ההצעה, יוגשו לוועדות התכנון והבנייה המחוזיות הצעות להקמה של כ-20 אלף יחידות דיור ולשיווק של כ-15 אלף יחידות דיור במהלך שלוש השנים הקרובות.

 

תוכנית: מחיר למשתכן ופינוי-בינוי לחרדים

 

בתוכנית מוצגים שלושה פתרונות מרכזיים למצוקת הדיור של האוכלוסייה החרדית, שאותה מגדירים במשרד קשה מאוד: ציפוף האזורים החרדיים והרחבתם ככל הניתן; הקמת שכונות חרדיות בערים הטרוגניות; והקמת ערים חרדיות או שכונות חרדיות צמודות-דופן לערים קיימות.

 

במסגרת הצעת ההחלטה, יתבקש מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון להקים צוותי עבודה שיציגו בפני קבינט הדיור המלצות לגבי הקמת הערים, אפיון הצביון של בנייה חרדית ואיתור הערים בהן יוקמו שכונות חרדיות. עוד מוצע לאפשר שיווק מכרזים לצביון חרדי, המותאמים לאורח חייה של האוכלוסייה. הכוונה היא להגבלת גובה הבניינים בשל שימוש במעלית שבת, הקמת תשתית ענפה לתחבורה ציבורית, בניית היקף גדול של מוסדות ציבור וכו'. החלטה זו כפופה לאישורו של היועץ המשפטי לממשלה בנושא.

 

 

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי "התכנון והשיווק הייעודי יעשו באופן שמצהיר מפורשות על התכנון, כדי לאותת לשוק בצורה ברורה על כוונת הממשלה לייעד את המתחם המדובר לאוכלוסייה חרדית. עם זאת, המכרז יהיה פתוח ללא אפליה לכל גורם המעוניין להשתתף בו הן כיזם, והן כרוכש יחידת דיור".

 

המשרד כתב את הצעת המחליטים בשיתוף עם המכון החרדי למחקרי מדיניות תוכנית דיור אסטרטגית לקהילה החרדית. המחקר, שעל בסיסו נכתבה ההצעה, נעשה תוך שמירה על איזון בין הרצון להיבדלות ובין תהליכי החברות אשר עוברים על החברה החרדית בין כוחות השוק, ובין מדיניות מכוונת והובלה של יצירת מרחבים גיאוגרפיים ועירוניים נכונים.

 

 

אלי פלאי, יו"ר המכון החרדי למחקרי מדיניות, הוסיף כי "הצעת המחליטים מהווה תחילת היישום של תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח, והיא הפעם הראשונה שהמדינה נותנת מענה בראייה רחבה למאפייניה הייחודיים של החברה החרדית. הצעת המחליטים תסלול את הדרך לשיתוף פעולה מלא ומבוסס אמון הדדי בין הממשל ובין הציבור החרדי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נחשון פיליפסון
שכונת רמת בית שמש
צילום: נחשון פיליפסון
מומלצים