שתף קטע נבחר

נפל מקורס טיס עם כאבי גב – והוכר נכה צה"ל

צעיר שסובל מכאבים מאז הטירונות ביקש הכרה ממשרד הביטחון אך נדחה בטענה שמדובר רק ב"חוויה זמנית". לשמחתו, ביהמ"ש קיבל את הערעור שלו

בית משפט השלום בתל אביב קבע לאחרונה כי צעיר שסובל מכאבי גב מאז שירותו בקורס טיס בעשור שעבר יוכר כנכה צה"ל. בכך דחה השופט שי מזרחי את עמדת משרד הביטחון, שטען שכאבי הגב הללו היו רק "חוויה זמנית".

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

התובע התגייס ב-2008 לקורס טיס שבמסגרתו החל טירונות שבמסגרתה צויד באפוד, קסדה, רובה ומחסניות, ולטענתו היה אחראי גם על נשיאת אלונקה. זמן קצר לאחר מכן החל להתלונן על כאבים בגיד אכילס, שאותם ייחס לעמידה ממושכת וריצה. הוא קיבל פטור זמני מריצות וקפיצות, אך מאחר שהכאבים לא פסקו, בשלב מסוים הורה לו רופא צבאי לבצע פעילות משרדית בלבד.

 

בינתיים הוא החל לסבול גם על כאבים בגב התחתון ונשלח לעבור צילום CT בעמוד השדרה. הצילום לא העלה תוצאות חריגות, אך בעקבות תלונותיו הלא פוסקות נשלח החייל לעבור צילום נוסף, שגילה שהוא סובל מבקע דיסקלי ובלט דיסק. כתוצאה מכך הוא קיבל פטור מהרמת משאות כבדים ושוחרר מקורס הטיס. הוא עבר לשרת כמש"ק מודיעין והמשיך לסבול מכאבי גב שזיכו אותו בפטורים, ימי חופשה וטיפולי פיזיותרפיה.

 

לאחר השחרור הגיש הצעיר בקשה להכיר בו כנכה צה"ל בשל כאבי הגב התחתון, אך משרד הביטחון דחה אותה בנימוק שלא הוכח קשר סיבתי בין השירות הצבאי לבין הכאבים. ב-2014 הוא הגיש ערעור לבית המשפט וטען שלפני הגיוס לא סבל מכל בעיה גופנית, וכאבי הגב הופיעו אצלו לראשונה רק אחרי הטירונות, שבמהלכה נאלץ לשאת מדי יום משקל של כ-20 ק"ג.

 

משרד הביטחון ביקש לדחות את הערעור בטענה שהפעילות הגופנית שביצע החייל אמנם עלולה לגרום לעומס על הגב התחתון, אך לא לנזק או נכות קבועים. לטענת המשרד, הכאבים היו חלק מ"חוויה זמנית חולפת" כפי שקורה לחיילים רבים.

 

למד לחיות עם הכאב

אבל השופט שי מזרחי התרשם שהמערער עדיין סובל מנכות, וציין שגם אם לא התלונן על כאבים לאחר השחרור, אין זה אומר שאינו סובל מהם.

 

"ניסיון החיים מלמדנו כי אנשים הסובלים מכאבי גב לומדים לחיות עם כאבם ולא פוקדים את רופא המשפחה או האורתופד חדשות לבקרים, רק על מנת להתלונן על כאבם, ביודעם כי מזור לכאב לא ימצאו", נכתב בפסק הדין.

 

עיון בחוות דעת המומחים של התביעה שכנע את השופט מזרחי שכאבי הגב קשורים בקשר ישיר למאמצים הפיזיים של המערער בתחילת השירות הצבאי.

 

לפיכך הערעור התקבל ונקבע כי יש להכיר במערער כנכה צה"ל. השופט הורה לוועדה רפואית מטעם משרד הביטחון לקבוע את אחוזי הנכות, ופסק לזכות המערער 6,000 שקל הוצאות משפט.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים