שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אזריה העיד: "צרחתי 'תתרחקו' - ויריתי כדור אחד לכיוון הראש"
  החייל שמואשם בהרג מחבל מנוטרל התייחס בפעם הראשונה בפומבי לתקרית. "מישהו צרח שהוא כנראה ממולכד, יריתי בו כדי לנטרל את האיום, זה יכול היה להסתיים בהרוגים", העיד סמל אזריה. הוא מתח ביקורת על מפקדיו, על שר הביטחון לשעבר יעלון ועל הרמטכ"ל איזנקוט: "איבדתי את האמון בהם, זרקו אותי לכלבים"

   

   

  אלאור אזריה מעיד במשפטו    (צילום: ניצן דרור)

  אלאור אזריה מעיד במשפטו    (צילום: ניצן דרור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הגרסה הפומבית של החייל הנאשם: סמל אלאור אזריה התייחס היום (א') בפעם הראשונה בפרהסיה לתקרית שבה ירה למוות במחבל פלסטיני מנוטרל בחברון. במהלך עדותו במשפטו בבית הדין הצבאי ביפו סיפר אזריה על אודות התקרית: "פתאום התחילו צעקות וצרחות, לא יודע של מי, 'זהירות, יש כנראה עליו מטען ואף אחד לא נוגע בו עד שמגיע חבלן. תראו הוא זז, שלא יקום עלינו, הוא כנראה ממולכד'. הסתכלתי עליו וזיהיתי מעיל שחור ומנופח, כאילו הוא מסתיר שם שכפ"צ, זה היה נפוח הרבה יותר מאצל המחבל השני".

   

  לקראת סיום עדותו דמע אזריה ליד אמו. החקירה הנגדית הייתה אמורה להתחיל אחר הצהריים, אבל הסנגור אילן כץ ביקש לדחות אותה למחר בבוקר: "יש לנאשם סחרחורות והוא לא חש בטוב. לא הוגן שנתחיל כעת את החקירה הנגדית". התובע סא"ל במיל' נדב וייסמן הגיב: "אנו מוכנים להתחיל כעת. לא ראיתי כל היום שיש בעיה לנאשם". השופטת אל"מ מאיה הלר קבעה בסופו של דבר כי החקירה הנגדית אכן תימשך מחר.

   

  בתחילת עדותו ציין אזריה: "קמתי בלילה כמה פעמים לפני הפיגוע. בבוקר, אחד הלוחמים הקפיץ אותי בצעקות 'אלאור, קום הקפצה'. קמתי מהר בריצה למשרד המ"פ ולחדרו, הוא לא היה שם. לא הבנתי מה קורה בכלל. רצתי לש"ג ושאלתי מה קרה? הוא ענה שהיה פיגוע ושא' נדקר (החייל שנפצע קל בפיגוע. י"ז). רצתי לזירה, המ"פ היה שם ואמר לי 'תתחיל לטפל בא''. לא הבנתי למה הוא לא טרח להעיר אותי לפיגוע אחרי שתמיד אמר שאני צריך להיות צמוד אליו. החדרים שלנו היו צמודים במוצב".

  אזריה בבית הדין הצבאי, היום (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  אזריה בבית הדין הצבאי, היום(צילום: מוטי קמחי)

  החייל היורה סיפר עוד: "זיהיתי שפריצים של דם מא' הפצוע. לחצתי לו על הדם עם הידיים שלי. היה לו דימום כבד. הוא היה פצוע אמת ראשון שלי. ניסיתי להרגיע את א'. הוא פונה על אלונקה תוך כדי כל הבלגן הרציני בזירה ופתאום התחילו הצעקות והצרחות. תוך כדי עלתה לי ההתרעה בראש על פיגוע האיכות. אני מבין שזה אולי האירוע המדובר ואני מבין שבסמוך אמורה להיות העדלאידע - צעידת מאות הילדים מתל רומיידה עד קריית ארבע. המחבל זז בידיו ובראשו".

   

  על הירי עצמו סיפר סמל אזריה: "עברו לי הסרטים בראש על פיגוע האיכות שעליו התריעו בפנינו. הסתכלתי שוב על המחבל מזיז את ידו וזה נראה לי הרבה יותר חשוד. נראה לי היה שזה אותו פיגוע איכות. לקחתי את הנשק, העברתי את הקסדה שלי לחייל שעמד לידי. דרכתי ב-60 מעלות, נכנסתי למצב בין כוונות וצורח לאנשים שהיו שאננים ליד מול כל הצעקות. צרחתי 'זוזו תתרחקו', ואז משבעה עד 10 מטרים יריתי במחבל כדור אחד לכיוון הראש".

  עם ההורים אושרה וצ'רלי בכניסה לבית הדין הצבאי (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  עם ההורים אושרה וצ'רלי בכניסה לבית הדין הצבאי(צילום: מוטי קמחי)

  בהמשך ציין החייל בהתייחסו לתקרית כי "יריתי בו כדי לנטרל את האיום, הייתה סכין ליד המחבל, הלבוש שלו היה מחשיד מול התרעת האיכות והדלאידע. הזירה לא נוהלה בכלל, האנשים בה היו שאננים, הידיים שלי עדיין היו מגואלות בדם של א'. היה לחץ וסוג של מלחמה בזירה. למרות הלחץ נשארתי דרוך וזהיר לאור הסכנה".

   

  הוא הוסיף עוד בהקשר זה כי "לאור כל הצעקות, אזרחים הלכו שם כאילו הכול נגמר וסגור. צלמים שמנסים להיכנס לזירה עצמה למרות שזה אמור להיות שטח צבאי סגור. לפי מה שאני מבין ורואה זה לא מנוהל כמו שזירה אמורה להתנהל. יכול היה להיות פיגוע משולב שם. הסכין הייתה במרחק שבו המחבל היה יכול להגיע אליה. המפקדים היו שאננים באופן מוחלט ולא התייחסו בכלל למחבל. המ"פ דיבר בקשר מעל המחבל ולא היה ער בכלל לצעקות. הם לא התנהגו כפי שמצופה ממפקדים. הבנתי שאין לי ברירה בדילמה של השנייה שלפני. זה יכול היה להסתיים בהרוגים".

  המ"פ של אזריה רס"ן תום נעמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  המ"פ של אזריה רס"ן תום נעמן(צילום: מוטי קמחי)

  החייל אף טען בעדותו כי הוא פעל לפי הוראות הפתיחה באש שמאפשרות ירי לנטרל מכיוון שלדבריו "היו שם אמצעי כוונה ויכולת. כוונה הייתה כי הם עשו פיגוע קודם במטרה לרצוח. אמצעי - לבוש מחשיד ומנופח וסכין לידו מול התרעת איכות של חוליית חמאס. יכולת - המחבל זז מול אנשים סמוכים לו בשאננות. בשטח אין לך זמן לדבר, בשנייה אחת אתה חי ובשנייה אחרת אתה מת. אין לך זמן להתריע בשטח. חששתי שהמחבל ילחץ על מתג וזה יפעיל מטען נפץ או שיעשה משהו עם הסכין".

   

  אזריה הדגיש עוד בעדותו: "צעקתי 'זוזו, זוזו' בגלל החשש ממטען ומסכין, וגם כמה שיותר למזער את כמות האנשים בקו הקנה שלי. בשטח כמו בשטח זה לא תנאים של מעבדה ומזגן. אתה מחבר את הנקודות. אותי לימדו בהכשרה שאם יש ספק אין ספק. הפעלתי כוח סביר כדי לנטרל את האיום ממנו, זה ירי מקצועי".

   

  "מחבל אבל עדיין בן אדם"

  על החלטתו לירות לעבר ראשו של המחבל הסביר אזריה כי "לא יכולתי לירות למקום שאני לא מזהה מחשש שאפעיל את המטען. יריתי למקום שהיה חשוף לי. זה לא מטווח שבו אתה מחכה לאישור לירי. אם אתה מזהה סכנה ממשית - אתה פועל. הייתי בסערת רגשות אחרי האירוע. לראשונה טיפלתי בפצוע. לראשונה יריתי בבן אדם, מחבל אבל עדיין בן אדם. הייתי מבולבל ולחוץ".

   

  אזריה המשיך בקו נגד מפקדיו: "לא דיברו איתנו אף פעם על מה עושים במצב של מטען או בפיגוע משולב. שמעתי פה את מח"ט יהודה שאומר שאם היה פיגוע סכינאי כנראה שלא יהיה פיגוע מטען. ראינו בשבוע שעבר בירושלים מחבל עם מטען וסכינים. פעלתי כנדרש לפי הוראות פתיחה באש. את הבוחן על הוראות הפתיחה באש עשו לנו רק כדי שהם יסמנו 'וי'. אמרו לנו פשוט את התשובות. זו טעות שיכולה לעלות בחיי אדם שלא מתדרכים על מטענים".

   

  החייל היורה צוטט מתוך חקירתו במצ"ח שבה אמר: "אני עושה את זה בדרך שבה הם רוצים למגר את הטרור, ובסוף מעמידים לדין חייל שהגן על חבריו". היום אמר אזריה בעדותו כי "העמידו אותי לדין כדי לרצות את העולם ואת העיתונות. הרגשתי בגידה, המ"פ השפיל אותי. תוך כדי אני שומע גם התבטאויות של שר הביטחון (השר לשעבר יעלון. י"ז) והרמטכ"ל מגנים נגדי ולא מחכים לסיום הליך, לחכות, לשמוע ממני דברים, ויוצאים בהצהרות. איבדתי את כל האמון בצמרת צה"ל ובשר הביטחון. זרקו אותי לכלבים בגלל פחד מהתקשורת".

   

  בהמשך דבריו התייחס אזריה לטענות שנשמעו נגדו במהלך המשפט ולפיהן אמר אחרי הירי "המחבל היה צריך למות". לדברי אזריה, "אני די בטוח שלא אמרתי את המשפט הזה, אולי פירשו את דבריי באופן חסר. ייתכן שאמרתי שמחבל צריך למות כדי לא להוות סכנה. אם זה היה ירי מנקמה הייתי יורה במחבל מטווח אפס ולא מטווח של שבעה עד 10 מטרים. מבחינתי הצלתי חיים".

   

  הסנגור עו"ד אילן כץ, שמייצג את החייל עם עו"ד אייל בסרגליק, התרה באזריה: "כמה פחדת?! דבר כבר! אתה נלחם פה על החיים שלך!" ועל כך השיב אזריה: "מאוד מפחיד. אתה יודע שאתה עכשיו חי ובעוד כמה שניות מת וקוראים עליך 'קדיש' ועל עוד כמה. מה אסביר לאימא שהיו לי חששות ולא פעלתי? שמעתי פה את המפקדים שלי משקרים".

   

  אזריה לפני העדות: "המ"פ סטר לי" 

  מוקדם יותר היום פורסם ב-ynet לראשונה כי אזריה ציין בימים האחרונים פרטים חדשים מהתקרית, וביקש למסור אותם ביום שלישי שעבר בפני מצ"ח, כמה רגעים לפני פתיחת המשפט. לטענת אזריה, המ"פ רב-סרן תום נעמן סטר לו כמה פעמים לאחר התקרית במהלך שיחת הבירור שערך עמו ואף ביקש ממנו שהמקרה "יישאר בינינו". בעדות עצמה בבית הדין היום אמר אזריה: "עניתי לשאלת המ"פ שאני יריתי. הוא צרח עליי 'מה אתה עושה? אתה דפוק?' הוא הביא לי שתי סטירות".

   

  לפי אזריה, את הטענות לחשש ממטען ומסכין הוא השמיע בפני המ"פ ובפני המג"ד סגן-אלוף דוד שפירא כבר בשיחות הראשונות שקיים עמם אחרי הפיגוע שבו נפצע חייל צה"ל מדקירות באורח קל. זאת, בניגוד לגרסתו של החייל בחקירת מצ"ח ובניגוד לעדויות המפקדים וחבריו לכוח עד כה.

  המג"ד סא"ל שפירא (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  המג"ד סא"ל שפירא(צילום: מוטי קמחי)

  בעדות היום סיפר אזריה כי "הסברתי למ"פ שחשתי סכנה מהסכין שקרובה אליו. הסברתי לו גם על החשש ממטען אבל המ"פ קטע אותי וצעק שהמחבל גמור ובקריסת מערכות. ברגע האמת, במקום להיות האבא והאימא שלי הוא נתן לי שתי סטירות. לא היה אכפת לו ממני. כל ההבטחות לגיבוי מהמ"פ היו שקרים. איבדתי אמון בו. המפקדים תקפו אותי בזמן שהייתי צריך את החיבוק".

   

  אזריה סיפר כי אחרי התקרית הגיע אליו אזרח שלחץ את ידי ואמר לו כל הכבוד: "גם תושבת המקום באה אליי ובדמעות אמרה לי 'תודה רבה לך, הצלת את ילדיי אם המחבל היה מתפוצץ'. ואז המ"פ בא אליי ואמר לי 'תקשיב בוא נשאיר הדברים בינינו ובוא נראה אם זה יגיע אלינו'. כבר לא התייחסתי אליו כי איבדתי את האמון בו. עליתי למוצב לשטוף את ידיי מהדם של חבר שלי".

   

  תיעוד: אזריה יורה במחבל ששוכב פצוע    (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

  תיעוד: אזריה יורה במחבל ששוכב פצוע    (צילום: עימאד אבו שמסייה. מתנדב בצלם בחברון)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בנוסף, אזריה טען לראשונה בימים האחרונים כי נזכר שהמג"ד צרח עליו בפני חיילים נוספים כשעה לאחר התקרית, ואמר לו בנוכחות חיילים אחרים שהוא לא רוצה יותר לוחמים כמוהו. המג"ד עצמו השמיע דברים דומים בעדותו במשפט וטען כי לא מדובר במשפט שדה.

   

  בעדות היום ציין אזריה כי "בשיחה נוספת שעה קלה אחרי התקרית הסברתי שוב למג"ד על הסיבות לירי, חשש למטען ולסכין. הוא צרח עליי 'אתה שקרן, אתה שקרן ואני לא צריך לוחמים כמוך בגדוד, לך להישפט בפני מח"ט כפיר'. תום המ"פ אמר לי 'תגיד שאתה מצטער למח"ט ותצא בסדר. אתה יודע אני אוהב אותך. תעדכן את המשפחה'".

   

  התביעה הצבאית סירבה לבקשת אזריה להכליל את הפרטים החדשים במצ"ח לנוכח השיהוי הארוך מאז החקירה עצמה והגרסאות שעלו עד כה גם במשפט בבית הדין הצבאי. עם זאת, התביעה הסכימה שהדברים יועברו במכתב באמצעות באי כוחו של החייל.

   

  עם תחילת הדיון היום בבית הדין אישר התובע סא"ל במיל' נדב וייסמן את הפרטים שפורסמו לראשונה ב-ynet ואמר כי "ביום שלישי ההגנה עדכנה אותנו שאלאור נזכר בנקודות חדשות וביקש להעיד עליהן במצ"ח. דחינו את הבקשה כי איננו מכירים פרוצדורה כזו שנאשם מעיד מידע חדש אחרי שהעיד במצ"ח ועדויות התביעה הסתיימו".

   

  וייסמן הוסיף כי "יחד עם זאת הסכמנו שטענות הנאשם יועלו על כתב ואכן קיבלנו מכתב כזה מההגנה ביום חמישי עם טענות חדשות שלפיהן המ"פ נתן סטירות לנאשם בשטח ודברים נוספים. זו ההתפתחות הרביעית לפחות בגרסת הנאשם".

   

  מנגד, הסנגור עו"ד אייל בסרגליק הסביר כי "הנאשם רענן את זיכרונו איתנו בשבוע שעבר אחרי ארבעה חודשים מעדותו. זה לא הפלא ופלא מבחינתנו".

   

  עו"ד אילן כץ אמר מנגד: "גורמים בכירים בצה"ל ניסו לחרוץ את דינו את אזריה. שר הביטחון יעלון סחף את כל המערכת לקלחת שפוגעת בצבא ובחייל".


  פורסם לראשונה 24/07/2016 11:03

   

  בהכנת הידיעה השתתף יהונתן בניה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים