שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה: תבוטל חובת לימודי הליבה לחרדים כתנאי לתקצוב

השרים הצביעו בעד ביטול חובת לימודי הליבה כתנאי לקבלת תקצוב, על פי דרישתה של סיעת יהדות התורה. השר אופיר אקוניס עזב את הישיבה במחאה על האישור הצפוי ולא הצביע. "הביטול הזה הוא שגיאה"

הממשלה אישרה היום (א) את ביטול לימודי הליבה כתנאי לקבלת תקצוב על פי דרישתה של סיעת יהדות התורה. שר המדע אופיר אקוניס מהליכוד עזב במחאה את ישיבת הממשלה בעת ההצבעה ולא השתתף בה. "אני בעד שכל ילדי ישראל ילמדו אנגלית, מתמטיקה ומדעים", אמר לפני שיצא. "זה הדבר הנכון והצודק שמשמר את ילדי ישראל והמדינה כולה כמדינה פורצת דרך ומובילת חדשנות בכל העולם. הביטול הזה הוא שגיאה".

 

היוזמה קודמה באחרונה בניגוד לעמדתו של שר החינוך נפתלי בנט לאחר שבשבוע שעבר, בעקבות סיכומים עם יהדות התורה, הופץ תזכיר החוק בנושא. התיקון לחוק מבטל באופן מעשי את הרפורמה המתוכננת שלפיה תקצוב מוסדות החינוך החרדיים ייעשה בהתאם ללמידת מקצועות הליבה.

ישיבת ממשלה (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
ישיבת ממשלה(צילום: עמית שאבי)

 

 

את ההוראה ניסו להוביל סיעת יש עתיד ושר החינוך לשעבר שי פירון בכנסת הקודמת. לפי ההוראה, מוסד חינוכי שמלמד יותר מקצועות ליבה יקבל תקצוב גבוה יותר, ואילו מוסדות שלא מלמדים ליבה - לא יתוקצבו כלל.

 

לימודי הליבה כוללים, בין השאר, מיומנויות למידה וידע בשפות, ספרות, מתמטיקה, טבע, מדע וטכנולוגיה. תזכיר החוק שהופץ בשבוע שעבר מבוסס על אחד הסעיפים המרכזיים שנחתמו בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לבין יהדות התורה. כשהוא פורסם לראשונה אמר השר בנט: "לא יקום ולא יהיה".

 

בסיעות החרדיות הסכימו לדחות את הפצת תזכיר החוק, אולם לא הסכימו לוותר עליו. הרפורמה הייתה אמורה להיכנס לתוקף במהלך 2017, אולם נבלמה כעת בעקבות דרישה של המפלגות החרדיות שגם עוגנה בהסכמים הקואליציוניים. כעת יועברו סמכויות התקצוב לשר החינוך, והוא יקבע אותו על פי קריטריונים קבועים מראש שיתורגמו לתקנות. כיום לומדים כ-430 אלף תלמידים במוסדות החרדיים, ואילו מוסדות הפטור שעליהם מתבסס התזכיר כוללים כ-30 אלף תלמידים.

 

מיש עתיד נמסר: "ממשלת ישראל מובילה מחטף כדי לבטל את לימודי המתמטיקה והאנגלית לילדי ישראל. הממשלה ממשיכה לקחת את ישראל אחורה. כל מה שמעניין אותה זה הפוליטיקה בשביל להישאר בכיסא. הכול מותר.

 

"היא מפקירה את הילדים של כולנו. את הילדים שנגזלים מהם הכלים הבסיסיים להשכלה, פרנסה ועצמאות, ואת הילדים שיצטרכו לשאת על כתפיהם כל חייהם, את הנזק שמעוללת הממשלה הזו. המאבק הזה הוא לא בין חרדים לחילונים, המאבק הזה הוא בין פוליטיקה מושחתת לבין אנשים שאכפת להם. אם למישהו בממשלה הזאת עוד אכפת מעתיד ילדינו הוא יתנגד היום בתוקף למהלך השערורייתי הזה".

 

יו"ר מפלגת יש עתיד יאיר לפיד הוסיף: "ממשלת ישראל רוצה לקחת היום מדור שלם את האפשרות לפרנס את עצמו. מילא אם הם לא היו מבינים את הנזק שהם מעוללים, אבל כל מי שיושב בממשלה הזאת מבין שהוא מוכר את הילדים שלנו. פשוט לא אכפת להם. הכול פוליטיקה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
ישיבת ממשלה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים