שתף קטע נבחר

אלו הערים שהצעירים מעדיפים לגור בהן

בדיקה שנערכה עבור ynet מצאה כי בטבריה וביהוד נקנו הכי הרבה דירות על ידי צעירים בני 32. אך בעוד דירת 4 חדרים חדשה בטבריה עולה כמיליון שקל, ביהוד צריך לשלם 700 אלף שקל יותר. גם גבעתיים יקרה משכנתה ר"ג, אבל יותר צעירה. מה הסיבה לכך, ובאיזו עיר רוכשי הדירות בני 55?

באילו ערים הצעירים רוכשים דירות, והיכן המבוגרים יותר מעדיפים להשקיע את כספם בנכסים למגורים? בדיקה שערכה מחלקת המחקר והאסטרטגיה בחברת אלדר שיווק נדל"ן, מצאה כי רוכשי הדירות הצעירים ביותר בממוצע קנו בית בראש העין (33) ובטבריה ויהוד (32). לעומת זאת, בהרצליה הגיל הממוצע של רוכשי הדירות עומד על 55 ואילו בתל-אביב הגיל הממוצע הוא 50.

 

צפו: באילו ערים רוכשים הזוגות הצעירים דירות?

 

הבדיקה נערכה בקרב כלל רוכשי הדירות ב-80 פרויקטים למגורים שמשווקת החברה ברחבי הארץ, החל בפרויקטים בשכונות חדשות ועד לפרויקטים של התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38 ופינוי-בינוי במחצית הראשונה של שנת 2016. על פי הנתונים, בהרצליה משלמים הרוכשים בממוצע כ-2.5 מיליון שקל עבור דירת 5 חדרים חדשה, ובתל-אביב כ-3 מיליון שקל.

 

לדברי ירון צוברי, סמנכ"ל השיווק בחברת קרסו נדל"ן שבונה את פרויקט בצלאל בתל-אביב בשיתוף עם חברת צמח המרמן, "תל-אביב היא העיר בה מחירי הדירות מהיקרים ביותר בישראל, ולכן מטבע הדברים רוכשי הדירות בעיר הם אנשים מבוגרים יותר, שצברו הון ויכלים לעמוד במחירי הדירות בעיר ללא הפסקה".

 

בנוסף, הוא ממשיך, "ישנם מצמצמי דיור, זוגות בגילאי 50 פלוס, שהילדים כבר עזבו את הבית וכעת הם מוכרים את דירתם ועוברים לעיר הגדולה. למשל בפרויקט שאנו בונים חלק גדול מרוכשי הדירות הם מצמצמי דיור. עם זאת, תל-אביב לא מזדקנת מכיוון שבאזורים אחרים כמו בדרום העיר בהחלט ניתן לראות רוכשי דירות צעירים יותר, ואסור לשכוח שיש אוכלוסייה צעירה ששוכרת דירות במרכז העיר".

 

עוד עולה מהנתונים כי בראש העין, שם הגיל הממוצע של רוכשי הדירות עומד על 33, הם ישלמו כ-1.4 מיליון שקל עבור דירת 4 חדרים חדשה. בטבריה, שם הגיל הממוצע של הרוכשים עומד על 32 הם ישלמו כמיליון שקל, ורוכשים באותו הגיל ביהוד ישקיעו בדירת 4 חדרים חדשה 1.7 מיליון שקל בממוצע.

 

לדברי סמי מצלאוי, מנכ"ל ובעלי חברת מצלאוי הבונה את פרויקט MY יהוד, "רוכשי הדירות ביהוד הם הצעירים ביותר משום שהעיר ממוקמת בפריים לוקיישן ונהנית מנגישות טובה לתל-אביב". אמנם המחיר ביהוד גבוה בהרבה מטבריה, שגם מאופיינת ברוכשים צעירים, אולם מצלאוי מסביר כי "חלק גדול מהרוכשים ביהוד הם זוגות צעירים מיישובים מבוססים מבקעת אונו כמו נווה מונוסון, סביון וגני תקווה, המעוניינים להישאר באזור ויש להם את ההון הדרוש".

 (מקור: אלדר שיווק נדל"ן) (מקור: אלדר שיווק נדל
(מקור: אלדר שיווק נדל"ן)

 

גבעתיים יותר יקרה - אך גם יותר צעירה

"הזוגות הצעירים רוכשים דירות ביישובים בהם יש היצע רחב של דירות במחירים אטרקטיביים, כמו ראש העין ובאר יעקב", מסביר את הממצאים רוני כהן, מנכ"ל החברה שערכה את הבדיקה. לדבריו, "ביבנה למשל, חלק גדול מהשכונה הירוקה בנויה, יש הרבה דירות פרימיום ואנו מזהים עלייה איטית בגיל הממוצע של רוכשי הדירות".

 

על פי הבדיקה, בבאר יעקב הגיל הממוצע של רוכשי הדירות עומד על 34, והם ישלמו עבור דירת 4 חדרים חדשה כ-1.4 מיליון שקל, מרביתם בשכונה החדשה המוקמת ביישוב. בראשון לציון הגיל הממוצע של רוכשי הדירות עומד על 35, ושם דירת 4 חדרים חדשה עולה 1.8 מיליון שקל - כ-400 אלף שקל יותר. גם ביבנה הגיל הממוצע של רוכשי הדירות הוא 35, אולם שם דירה דומה עולה 1.5 מיליון שקל - קרוב יותר לבאר יעקב בתמחור.

 

מהמחקר עולה נתון מעניין לפיו ברמת גן הגיל הממוצע של רוכשי הדירות עומד על 48, בעוד בגבעתיים היקרה יותר, גיל רוכש הדירה הממוצע עומד על 36. המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים חדשה ברמת גן עומד על שני מיליון שקל, בעוד שהמחיר הממוצע לדירה דומה בגבעתיים עומד על 2.5 מיליון שקל - כ-500 אלף שקל יותר.

 (מקור: אלדר שיווק נדל"ן) (מקור: אלדר שיווק נדל
(מקור: אלדר שיווק נדל"ן)

לדברי כהן, "מתחילת השנה נחתמו ברמת גן יותר עסקאות של משקיעים, ולכן מדובר ברוכשים מבוגרים יחסית. בגבעתיים, לעומת זאת, יצאו יותר פרויקטים בהתחדשות עירונית ומשכו אליה משפחות צעירות ומבוססות, שחלקן עברו מתל-אביב שהפכה ליקרה מדי עבורן".

 

גם ירושלים מאופיינת בגיל צעיר יחסית (35), שם מחיר ממוצע של דירה עומד על 2.3 מיליון שקל. מהבדיקה עולה כי בגני תקווה, רוכשי הדירות כבר מבוססים ובעלי משפחות בגיל ממוצע שעומד על 40 שנה, אך המחיר נמוך יותר לדירת 4 חדרים חדשה - 2.1 מיליון שקל.

 

עוד עולה מהבדיקה כי בכפר סבא, הגיל הממוצע של רוכשי הדירות עומד על 44, ואלה קונים דירות 4 חדרים חדשות ב-1.2 מיליון שקל. ההפתעה הגדולה של הבדיקה היא המאפיינים בעיר בת ים - בני 45 שמשלמים בממוצע לא פחות משני מיליון שקל עבור דירת 4 חדרים חדשה. כהן מסביר כי ככל הנראה הנתון מושפע מרוכשים רבים בשכונת פארק הים החדשה, שם פרויקטים למגורים שמשווקת החברה מציעים דירות 4 חדרים במחיר התחלתי של למעלה מ-1.8 מיליון שקל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי סגל
יהוד. הכי צעירה - אבל לא זולה
צילום: אלי סגל
מומלצים