שתף קטע נבחר

הילד לא הגיע לגן? הגננת תתקשר לבדוק

זו מהות הצעת החוק של ח"כ יפעת שאשא ביטון, שמאמינה כי כך תצומצם תופעת שכחת הילדים ברכב. "זו האחריות החברתית של כולנו", היא אומרת

  

 

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה אמש (יום א') להכניס לחוזר מנכ"ל ולתקנות משרד הכלכלה את הצעת החוק של חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון (כולנו), לפיה גננות ומטפלות יחויבו על פי חוזר מנכ"ל משרד החינוך ונוהלי משרד הכלכלה להתקשר להורים ולברר מדוע הילדים לא הגיעו למוסד החינוכי או למעון היום. ההצעה מתייחסת לגילאים 6-0, כולל גנים ומעונות פרטיים.

 

 

שאשא-ביטון, המכהנת כיו"ר הוועדה לזכויות הילד, קובעת כי על הצוות החינוכי ליצור קשר עם ההורים עד שעה מפתיחת הפעילות של גן הילדים. "ההצעה באה לגייס את מערכת החינוך לסייע במניעת התופעה של שכחת ילדים ברכב", הסבירה. "איש חינוך השייך למערכת החינוך חייב לקחת אחריות על הילדים שלנו, ומי שלא מסוגל לעשות זאת, מקומו לא במערכת החינוכית. אין בחוזר הזה משום אחריות פלילית על הגננות או המטפלות וגם לא הסרה של האחריות ההורית. מדובר בעוד צעד בדרך למגר את התופעה הקשה והכואבת הזאת".

 

  • האב ששכח את בתו ברכב: "הלב מפורק לרסיסים"

 

מנתוני ארגון "בטרם לבטיחות ילדים", עולה כין בשנים 2016-2008 אירעו 400 מקרים של השארת ילדים ברכב, בהם היו מעורבים 449 ילדים. 23 מהמקרים האלה הסתיימו במות הילד. רק בחודשיים האחרונים אירעו חמישה מקרי מוות של פעוטות שמתו כתוצאה משכחת ילדים ברכב, האחרון שבהם בביתר עילית.

ח"כ יפעת שאשא-ביטון (צילום: תם בר אילן) (צילום: תם בר אילן)
ח"כ יפעת שאשא-ביטון(צילום: תם בר אילן)
 

בעקבות החלטת ועדת השרים, שהייתה ידועה כמה ימים קודם לכן, פתחו בימים האחרונים גננות מרחבי הארץ עצומה שיוצאת נגד ההצעה ועליה יש 3,000 חתימות – 30 אחוז מהיעד. "בשנים האחרונות חלה התרופפות בסמכות ובאחריות ההורית. נכון, החיים עמוסים וטרדות היום רבות, אך יחד עם זאת, הורה אחראי לשלום ילדיו בכל עת שבה הילד נוכח עמו", נכתב בעצומה. "אין להטיל בשום אופן את האחריות על שכחת ילדים ברכב וגרימת מוות ברשלנות על גננות ישראל. גננת אחראית על הילדים מרגע הכנסתם לגן. לא נאפשר חקיקה שמעבירה את האחריות הבסיסית של ההורה לדאוג לשלום ילדו – לידינו. ההצעה מסירה את האחריות מההורים".

 

במקביל, דורשות הגננות משר החינוך נפתלי בנט לתת להן גב בנושא. "לא ייתכן שגננות שצריכות לחנך ולדאוג ל-40-35 ילדים, יצטרכו לקחת אחריות מידי ההורים גם על נושא זה, ולהתפנות לערוך טלפונים להורים על מנת לוודא שלא שכחו את ילדם ברכב. הגננות מחנכות ודואגות לילדים בזמן שהותם בגן במהלך שעות היום, על ההורים החובה לעשות זאת בשאר הזמן", אמרה לילי פוקומינסקי, מנהלת המחלקה לגננות בהסתדרות המורים.

 

ממשרד החינוך נמסר: "הדיון נדחה בשלושה חודשים. מכל מקום הגננות לא יחויבו לפעול ברוח ההצעה".

  

ובשורה משמחת לגמלאים 

בתוך כך, אישרה הוועדה גם את הצעת החוק של ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) לחידוש אוטומטי של ההנחה בארנונה לגמלאים. "אני גאה להביא בשורה חשובה לגמלאים ולגמלאיות", אמר ח"כ שי. "החוק יקל על מאות אלפי האזרחים והאזרחיות הוותיקים בישראל אל מול סבך הבירוקרטיה ויאפשר להם לקבל את הזכויות המגיעות להם בקלות, ללא דרך הייסורים הבירוקרטית. הדרך להערכה ולכבוד לאזרחינו הוותיקים היא ארוכה. הלכנו בה היום עוד צעד אחד".

 

 

 

 

 

 


פורסם לראשונה 24/07/2016 19:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מדברים תקשורת
האירוע הטרגי בביתר עלית
צילום: מדברים תקשורת
מומלצים