שתף קטע נבחר

מאות הפגינו נגד הרחבת בתי הזיקוק

המפגינים צעדו מחוף הכרמל לכיוון חוף דדו שם נערכה עצרת. חלקם הגיעו עם הילדים: "אנחנו כבר בדרך החוצה מהאזור משום שהגורל של הילדים חשוב לנו יותר"

 

 

קרוב ל-400 מתושבי חיפה והאזור הפגינו הערב (יום ב') על הטיילת בחוף הים בעיר במחאה על תוכנית הרחבת בתי הזיקוק לנפט במפרץ.

 

ההפגנה בחיפה, היום (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
ההפגנה בחיפה, היום(צילום: אלעד גרשגורן)

 

בשבוע שעבר דחתה ועדת משנה לעררים בוועדה הארצית לתכנון ולבנייה ערר נגד התוכנית להרחבת בתי הזיקוק לנפט במפרץ, ונגד הקמת מתקן קרקעות הצפון שאליו יועברו חוות הנפט מרחבי המפרץ והקריות.

 

המפגינים הניפו שלטים בגנות שר הבריאות יעקב ליצמן שממנו דרשו לפרסם את ממצאי הדו"ח האפידמיולוגי. עוד הביעו מחאה נגד שר האוצר משה כחלון, שאותו כינו "שפוט של הטייקונים", נגד ראש העיר יונה יהב (נבחרת לשרת את התושבים ולא את הטייקונים") ונגד משפחת עופר ("עופר מרוויח והמפרץ מסריח").

 

המפגינים צעדו מחוף הכרמל לכיוון חוף דדו שם נערכה עצרת. בין הבאים היו רן וקרן נקש מקריית חיים שבחיפה. הם הגיעו עם ילדיהם, בן בן השלוש, וירדן בן חצי שנה שהפגין במנשא. "באנו למחות על המשך והגברת הזיהום וזה המינימום שכל תושב חיפה צריך לעשות, בשביל האוצרות האלה שלנו", אמר רן בהצביעו על הילדים. "אנחנו כבר בדרך החוצה מהאזור משום שהגורל של הילדים חשוב לנו יותר. למרות שמרכז החיים שלנו כאן, החברים, המשפחה, העסקים - אנחנו לא מתכוונים להישאר פה ובתקופה האחרונה אנחנו מחפשים לנו אלטרנטיבה. בחוף הכרמל או צפונה יותר, במשגב או הגליל העליון. אין לנו ברירה אחרת".

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)

 (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
(צילום: אלעד גרשגורן)
 

מפגינים רבים חבשו מסיכות נשימה ונשאו מיצגים בדמות בתי הזיקוק, או יונה עם שני ראשים - רמז לראש העיר, יונה יהב.

 

אמיר סוסן, הגיע עם בתו לינוי שנאבקה תקופה ארוכה במחלת הסרטן ותבעה את המדינה בעקבות הזיהום. "אני בא ומוחה על כך שלא רק שלא מקטינים ומפסיקים פה את הזיהום, עוד מגדילים ומגבירים אותו", אמר. "אני מצטער שאין כאן יותר מפגינים וחושב שחלק מהבעיה היא שראש העיר מזגזג, ואנשים רואים שאין להם גב, אז הם הופכים אדישים".

 

ראש העיר חיפה יונה יהב הנחה בשבוע שעבר את היועץ המשפטי של העירייה לעתור לבית המשפט נגד אישור הרחבת בתי הזיקוק. מיד עם החלטת ועדת הערר הודיעה עיריית חיפה שהיא לא מקבלת את הגזירה וכי בכוונתה לפעול בכל האמצעים העומדים לרשותה, הן הציבוריים והן המשפטיים על מנת לבטל אותה. גורמים בקרב "הירוקים" בחיפה טענו כי עתירה בתקופה זו לא תועיל, שכן העירייה לא הייתה שותפה לערר המקורי.

 

יהב: "רק לפני חצי שנה אישרה ממשלת ישראל תוכנית לאומית לצמצום זיהום אוויר וסיכונים סביבתיים במפרץ חיפה והסביבה. עוד לא יבש הדיו על חתימתם של חברי הממשלה, והמדינה מאשרת את הגדלת בז"ן. לא זו בלבד שהמדינה אינה פועלת להקטנה משמעותית של גורמים מזהמים בבית שלנו, היא אף פועלת להרחבתם. זה אבסורד וזה פשוט לא יקרה".

 

מבתי הזיקוק נמסר בתגובה: "תוכנית המתאר של בזן, אשר אושרה על ידי כל גורמי התכנון המוסמכים, נועדה להסדיר את פעילות מתחם הקבוצה הקיים מתקופת המנדט הבריטי באופן מודרני ותוך שקיפות מלאה. החלטת הוועדה המחוזית קבעה כי התוכנית משקפת איזון הולם בין כלל האינטרסים הרלבנטיים. בנוסף לתנאים מחמירים ביותר המתנים כל בנייה עתידית חדשה בקבלת אישור מהמשרד להגנת הסביבה ובמניעת תוספת פליטות לסביבה, הסכימה בזן כי התוכנית תגביל כל בנייה עתידית כך שהיקף נפח האחסון במתחם לא יגדל כלל והיקף בנייה חדשה לא יעלה על יותר מ-20% מההיקף הנוכחי.

 

"מאז שעברה בזן לידייים פרטיות הושקעו יותר מ-1.2 מיליארד שקל בנושאי איכות הסביבה. היא עומדת בתקני איכות סביבה מהמחמירים בעולם המערבי ודו"חות המשרד להגנת הסביבה מעידים על השיפור המשמעותי בהיקף פליטות המזהמים ובאיכות האוויר במפרץ חיפה". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
מחאה בחיפה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים