שתף קטע נבחר

בנט עונה לנתניהו: "מי שלא לומד משגיאות, יחזור עליהן"

רה"מ אמר על רקע הדרישה לוועדת חקירה על צוק איתן כי "נערכנו למנהרות". יו"ר הבית היהודי הגיב: "חובה עלינו ללמוד מטעויות העבר ולא להכחיש אותן"


בנימין נתניהו ונפתלי בנט (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
בנימין נתניהו ונפתלי בנט(צילום: אלכס קולומויסקי)

עימות בממשלה, ביום שבו ייערך טקס הזיכרון לחללי צוק איתן : לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לעיתונאים ש"הטענה כי לא נערכנו ולא ידענו על המנהרות היא ההיפך מהאמת", יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט עונה לו. "מי שלא מוכן ללמוד משגיאות העבר, נדון לחזור עליהן בעתיד", תקף בנט את נתניהו, מבלי להזכיר אותו בשמו.

 

לדברי בנט, "כל מ"מ בצבא מפיק לקחים בסוף תרגיל כדי להימנע מטעויות עתידיות ולהשתפר, ומה שנכון למחלקת חי"ר נכון כפליים עבור המנהיגות המדינית-ביטחונית של מדינת ישראל. לקראת המערכה הבאה חובה עלינו ללמוד מטעויות העבר ולא להכחיש אותן. הפקת לקחי-אמת היא אות של עוצמה וביטחון עצמי".

 

 

העימות הנוכחי מתרחש לקראת טקס הזיכרון השנתי השני לחללי מבצע צוק איתן, שיתקיים אחר הצהריים, ועל רקע דרישת הורים שכולים לוועדת חקירה של התנהלות המלחמה. נתניהו ניסה להדוף אתמול את הביקורת הצפויה מדו"ח מבקר המדינה שיתפרסם בקרוב בנושא, ובפגישה שיזם אתמול עם כתבים צבאיים הוא טען שבשנה וחצי שקדמו למבצע הוא קיים שמונה דיונים ביטחוניים, גם בקבינט,

ובהם עלה איום המנהרות ההתקפיות וניתנו הנחיות לאיתורן וסיכולן.

   

נתניהו פנה לכתבים הצבאיים בצעד חריג לנוכח לחץ של המשפחות השכולות למנות ועדת חקירה ממלכתית. הוא מנה אחד לאחד את המפגשים שהיו בקבינט לפני המבצע, ואת הדיונים - כולל בשטח - שבהם הוא אישית השתתף והנחה את צה"ל לטיפול בנושא המנהרות, כולל הגעה ליכולת טכנולוגית לאיתור שלהן.

 

לטענת נתניהו, חודשים לפני המלחמה הוא דרש מהצבא לשפר את תוכניותיו נגד המנהור ההתקפי של חמאס. "צוק איתן היא לא לבנון השנייה. הטענה כי לא נערכנו ולא ידענו על המנהרות היא ההיפך מהאמת", אמר לעיתונאים. בתחילת השבוע שלחו הורים שכולים מצוק איתן מכתב לראש הממשלה, בדרישה להקים ועדת חקירה לבדיקת ההתנהלות במבצע.

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד התייחס אף הוא לדברי נתניהו ואמר: "ראש הממשלה טען אתמול וסיבותיו עמו שלא היו כשלים במלחמה הזאת ולא היו טעויות. אני מצטרף מפה לקריאתו של השר בנט לרה"מ ואמר לו שמלהכחיש שלא היו טעויות ולנסות להסביר שלא היו טעויות אי אפשר להפיק לקחים. דרכו של צה"ל הייתה כל השנים שהוא מתמודד עם מבצע, מכיר בטעויות שלו, הולך להפיק לקחים. זו דרכו של צה"ל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי
בנט מול נתניהו
צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי
מומלצים