שתף קטע נבחר

ליצמן לנתניהו: רפורמת סיעוד או פרישה מהקואליציה

שר הבריאות נפגש עם ראש הממשלה ודרש את יישום רפורמת הסיעוד, שמטרתה להעניק ביטוח סיעודי לכל אזרח ללא תשלום, עד תחילת 2017. ההתקדמות האיטית הובילה את ליצמן לומר לנתניהו: "זהו תנאי להישארות יהדות התורה בקואליציה"

 

"אם רפורמת הסיעוד לא תצא לפועל עד תחילת 2017 נשקול פרישה מהקואליציה". כך אמר היום שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) לראש הממשלה בנימין נתניהו בפגישה שנערכה בין השניים.  

 

כחלק מההסכמים הקואליציוניים סיכם ליצמן עם נתניהו כי עד תחילת 2017 תיכנס לתוקפה רפורמה רחבה שאמורה להעניק ביטוח סיעודי לכל אזרח במתכונת של סיעוד ממלכתי. אלא שלפי מקורבי ליצמן, הרפורמה מתקדמת לאט מדי והחשש הוא שעד תחילת 2017 לא ניתן יהיה להשלים אותה.

 

בפגישה הבהיר ליצמן כי העברת הרפורמה היא תנאי להישארותה של יהדות התורה בקואליציה ושאין בכוונתו להסכים לדחייה ביציאתה אל הפועל אחרי התאריך המוסכם. ליצמן טען כי הסכמים קואליציוניים יש לכבד והרפורמה היא חלק בלתי נפרד מהם.

נתניהו וליצמן (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי) (צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)
נתניהו וליצמן(צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי)

מעבר לעובדה שבאוצר ובסביבת ראש הממשלה לא עושים די כדי לקדם אותה, ליצמן מוצא עצמו לאחרונה עובר מגורם לגורם באוצר ובלשכת ראש הממשלה וממתין לתשובות שלא מגיעות. בשל כך ובעיקר לקראת העברת התקציב החדש, ביקש מנתניהו לדעת איפה עומדים הדברים.

 

מטרת רפורמת הסיעוד נועדה להעניק ביטוח סיעודי לכל אזרח במדינה, דבר שקיים כיום בתשלום בלבד. מדובר במהלך שלא ימומן מקופת המדינה וכל אזרח ישלם תוספת של 0.5 אחוז מס בריאות למימון התוכנית. 

 

מטרת הרפורמה היא להקל על הקשישים שזקוקים לשירותי סיעוד, לשפר את היעילות של מתן השירותים ולצמצם את הבירוקרטיה העומדת בפני הזקוקים לשירות. כיום קשישים רבים מקבלים מימון לא מספק לשירותים ולטיפולים ובני משפחתם נאלצים לתמוך בהם גם כלכלית וגם פיזית.

 

אלא שלא רק הרפורמה שמתקדמת לאט עוררה את זעמו של השר. אתמול התקיימה לראשונה פגישה של נציגי הקואליציה, שנועדה לגבש הסכמות בענייני דת ומדינה ובמהלכה העלה נציג ישראל ביתנו רוברט אילטוב בקשה לדון מחדש בהצעה הנוגעת לביטול התקצוב הקשור ללימוד מקצועות הליבה במגזר החרדי.

 

נציגי יהדות התורה זעמו על הבקשה ואמרו כי אין זה מתפקידה של הוועדה לדון בנושאים שנכנסו כבר להסכמים הקואליציוניים והייתה עליהם הסכמה עם הרכבת הממשלה. בשל כך לא נרשמה התקדמות בעבודת הצוות אתמול באף נושא אחר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי
נתניהו וליצמן
צילום: עמית שאבי, אלכס קולומויסקי
מומלצים