שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נגעו בשמיים: איפה כוכבי הריאליטי המוזיקלי היום?

  זוכרים את שלומי בראל שהפסיד לבועז מעודה? ומה עם חגית יאסו שגרמה לקהל להתאהב בה? חזרנו אל יוצאי תוכניות הריאליטי המוזיקליות שהבזיקו פתע בשמי חיינו ומאז נעלמו מהמפה. אז מי עדיין מתעסק במוזיקה? מי עוד מחכה לפריצה הגדולה ומי ויתר סופית על החלום?

  בקרוב מאוד ישובו למסך תוכניות הריאליטי המוזיקליות, המרצדות על מסכינו מזה 13 שנים בקונסטלציות שונות. לאורך השנים יצאו מהן כישרונות גדולים ואמנים שביססו עצמם ככוחות חשובים בשוק המוזיקה המקומי, מה שגרם לסטיגמה על אודות החלום שבתוכנית ושברו במציאות להתנפץ ברובה. מארינה מקסימיליאן, הראל סקעת, שירי מימון, רוני דלומי ויובל דיין הם רק חלק מתעשייה גדולה שהניב הריאליטי המוזיקלי, כשהתפיסה של הז'אנר כמחליפו של דור הלהקות הצבאיות כבר מוצתה.

   

  אבל יש מתמודדים אחרים, חלקם אף מנצחי עונות, שסיבות שונות הביאו להיעלמותם מהמפה. רובם עוד עוסקים במוזיקה, חלקם מקווים להצליח בהמשך ולשוב לתודעה. וישנם גם אלו שנכוו, התפכחו והחליטו לוותר על החלום, או להגשים אותו בקטן. שבנו לכמה מהם, כדי להיזכר, להתעדכן ולהבין מה עבר עליהם מאז.

   

  שלומי בראל

  העונה החמישית של "כוכב נולד" כללה שלישיית גמר מעניינת. את הניצחון לקח בועז מעודה (שלא מינף אותו באמת), למקום השני הגיעה מארינה מקסימיליאן, מהמתמודדים הראויים ביותר בתולדות הפורמט. את המקום השלישי והמכובד תפס שלומי בראל, מי שבמשך עונה שלמה מותג כ"רוקר", הגיע לאירוע הגמר עם 39 מעלות חום, שר שיר שלא היה שלם איתו, והיום מדגמן דמיון מעניין לסולן הארקטיק מאנקיז, אלכס טרנר.

   

  שלומי בראל. בכלל בלוזיסט (אוסף פרטי) (אוסף פרטי)
  שלומי בראל. בכלל בלוזיסט(אוסף פרטי)

  הוא היה אז חייל, היום כבר כמעט בן 30. בראל, אשדודי במקור, מתגורר כעת במושב ינון יחד עם אישתו ובתו בת השנה ותשעה חודשים, תהל בראל, ובעוד הוא ממשיך לעסוק במוזיקה והיא עדיין חלק חשוב מחייו - עם תעשיית המוזיקה הישראלית נראה שהוא סיים בינתיים.


  "וואו, זה היה לפני כמעט עשר שנים", הוא אומר. "קרו הרבה דברים מאז. הוצאתי את הסינגל הראשון והאחרון שלי, שנקרא 'מתעורר' ושיצא שנתיים אחרי שהשתתפתי בתוכנית ב-2009. מאז לא הצלחתי כל כך להתפנות למוזיקה שלי. נכנסתי לתחום ההפקה, הפקתי להרבה חבר'ה צעירים והתגלגלתי. לאט לאט נכנסתי לכל מיני להקות כאלה ואחרות וזנחתי את הקריירה האישית שלי בצד. החיים הובילו אותי לשם, אבל אני לא מצטער על זה. דווקא טוב לי בפינה".

    

   

  "דווקא טוב לי בפינה". בראל בפעולה (אוסף פרטי) (אוסף פרטי)
  "דווקא טוב לי בפינה". בראל בפעולה(אוסף פרטי)

  בזמנו מותגת בתוכנית כרוקר. מה אתה מנגן כיום עם הלהקות החדשות?

  "היו הרבה שיקולים הפקתיים שם. בגדול אני רוקר אבל אני יותר בלוזיסט. המוזיקה שלי גם תמיד הייתה הרבה יותר רגועה מהאופן בו ציירו אותה בתוכנית. לא שאני חושב שרוק זו מילה גסה, אני מאוד אוהב, אבל זה עניין של אופי. אני מנגן בהרכב בשם Wave ובלהקה בשם Rockדים. אנחנו מופיעים בחתונות, אירועי חברה, כל מיני דברים כאלה מגניבים. הערב אני מופיע לא רחוק מצומת אשקלון, אתמול בלילה הופעתי בבית שאן".

   

  ולא מדגדג לך לחזור לנגן? נראית מאוד בעניין אז.

  "אין לי מושג אם אצליח להתפנות לזה בזמן הקרוב. היה איזשהו קשר ביני ובין המוזיקאי בן סנוף, עם שיר שאני כתבתי והלחנתי. הקלטנו אותו מדהים, רק שהוא עדיין לא ראה אור, אני גם לא יודע אם הוא יראה. לא, לא בוער לי (להקליט חומרים ע.פ) כמו שבער כשהייתי בן 20". עיקר פרנסתו של שלומי בראל היום היא נגינה באירועים, בנדל"ן ובעסק לתיקון גיטרות בשם "הגיטרות של שלומי".

   

  מישל גוריאשווילי

  עוד מתמודד בולט ואהוב במיוחד בהיסטוריה של הריאליטי המוזיקלי הוא מישל גוריאשווילי. שילוב של אישיות כובשת וביצועים ל"גשם", "טיפת מזל" ו"חוזה לך ברח" הביאו אותו לחצי גמר התוכנית, אך את המקום הראשון כבש אז ג'קו אייזנברג. גוריאשווילי המשיך לעבוד, להקליט ולנסות לפלס את דרכו בתעשיית המוזיקה המקומית, אך ניכר כי נכווה מכך. היום, בגיל 32, כשהוא נשוי ואב לשלושה בנים בגילאי 5 וחצי, 4 ו-7 חודשים, גוריאשווילי מתמקד במוזיקה גרוזינית, ממנה הגיע עוד בטרם השתתף ב"כוכב נולד".

   

  "אני מופיע בחתונות. זה התחום שבאתי ממנו והתחום אליו חזרתי אחרי", הוא מספר. "אחרי התוכנית חברת NMC העבירה פנייה מסודרת לטדי הפקות והגענו איתם אל איזשהו הסדר וחוזה הקלטות. הקלטתי את האלבום וגנזתי אותו, כי לא האמנתי בחומר הזה. פשוט חזרתי למקום שתמיד היה לי נוח וטוב בו".

   

  מישל גוריאשווילי. מתמודד בולט (צילום: רונן אקרמן) (צילום: רונן אקרמן)
  מישל גוריאשווילי. מתמודד בולט(צילום: רונן אקרמן)

  למה בעצם גנזת את האלבום ההוא?

  "לא הייתי שלם עם החומרים. לא אני בחרתי את כל השירים, ומה שאני בחרתי זה לא מה שהם רצו. היו שם המון חוסר הבנה וחוסר כימיה בעבודה. התוצאה הסופית ששמעתי לא הייתה טובה מבחינתי".

   

  ומאז אספת חומרים משלך?

  "ממש לא. שולחים לי הרבה חומרים ואני חלילה לא מזלזל, אבל אני גם לא מסתכל על החומרים שקיבלתי. אני לא במקום הזה היום, אני במקום אחר לגמרי. היום אני במוזיקה הגרוזינית, זה המקום שלי, זו האהבה שלי, אני נמצא שם וטוב לי שם. הוצאתי אלבום של מוזיקה גרוזינית לפני שנה ביחד עם אבא שלי".

   

  "חוזה לך ברח". גוריאשווילי ב"כוכב נולד" 

   

  גוריאשווילי גר היום בגן יבנה. בישראל הוא מופיע בעיקר בחתונות ובאירועים פרטיים, אך הוא מרבה לנסוע לגיאורגיה, שם הוא מופיע בהיכלים גדולים יותר. "ברחתי כי במדינת ישראל המדיה לא מחבקת", הוא אומר, ומפנה אצבע מאשימה. "יש שם מניעים סמויים מהעין ואני לא מתבייש להגיד את זה. שם זה חבר מביא חבר, בן דוד מביא בן דוד. אני חושב שהם צריכים לבוא ממקום יותר אובייקטיבי ולשפוט שיר ללא קשר לפרסונה, למפיק או ליח"צן שמאחוריו. אני חושב שזה מביש. אם אתה משקיע כל כך הרבה אנרגיות, שם את הנשמה שלך, עובד כל כך קשה במשך כל כך הרבה זמן על משהו שאתה מאמין בו, ואז איזה בן אדם עושה מהדיסק תחתית לכוס תה. זה קצת מעליב. אני לא מתבייש להגיד את זה - חבורה של פישרים מוחלטים מחליטים מי ייכנס ולאן, וזה מאכזב וחבל למאזינים. יש פה המון מוזיקאים מוכשרים, ואני לא מדבר עליי, אלא על אלה שלא מקבלים את הבמה שמגיעה להם בגלל מניעים כאלה או אחרים".

   

  גוריאשווילי. מלך לבדו 

   

  אתה לא רואה את עצמך מנסה שוב?

  "לא, ממש לא. בשום אופן. ממש לא. עברתי טלטלות נפשיות ואכזבות כאלה גדולות שאני לא רוצה לחזור בכלל למקום הזה. 'כוכב נולד' נתנה לי במה מאוד יפה וזה חשף אותי. הקהל מאוד חיבק אותי ומחבק עד היום, זה מאוד מחמיא, אבל היום יש לי חיים שונים לגמרי. אני אבא לילדים ונשוי באושר".

   

  חגית יאסו

  הקהל הישראלי התאהב די מהר בחגית יאסו במהלך העונה התשיעית של "כוכב נולד". היא נחשבה לפייבוריטית לניצחון כבר בשלבים מאוד מוקדמים, שרה שירים של עמיר בניון, עפרה חזה ועידן רייכל, והביסה בגמר התוכנית את דוד לביא ולירון רמתי. יאסו זכתה בהפקת אלבום בכורה על ידי עברי לידר - דבר שלא קרה בסוף, עקב חילוקי דעות אמנותיים בין השניים. יאסו המשיכה להופיע מאז, בעיקר באירועים פרטיים, ובימים אלה היא עובדת על אלבום הבכורה שלה, שסינגל ראשון ממנו עתיד לצאת לאחר החגים.

   

  אירועים, טיול שורשים ואלבום בדרך. חגית יאסו (צילום: ניר סלקמן ) (צילום: ניר סלקמן )
  אירועים, טיול שורשים ואלבום בדרך. חגית יאסו (צילום: ניר סלקמן )

  "קודם כל, הייתי נורא צעירה בכל הדבר הזה. הייתי אז בת 22", היא נזכרת. "הופעתי תקופה בחו"ל, עשיתי את זה הרבה. החשיפה ש'כוכב נולד' העניקה לי אפשרה לי להגיע לשם. מעצם העובדה שהייתי ב'כוכב נולד' אנשים אהבו, רצו לשמוע אותי והזמינו אותי להופעות וזה התגלגל".

   

  יאסו, היום בת 26, עדיין גרה בשדרות. לאחרונה יצאה לטיול שורשים באתיופיה עם אביה, מסע שתועד והפך לסרט דוקומנטרי. בסרט אפשר לראות אותה שרה באמהרית, וישנו גם שיר באמהרית שמתוכנן להיכלל באלבומה הקרוב, אבל הוא בהחלט לא מעיד על אופי היצירה כולה. "רוב השירים שלי הם בעברית והסגנון הוא בעיקר מוזיקת עולם ופופ", היא אומרת. "גם אחרי כל הזמן הזה אנשים עדיין מזהים אותי ברכבת, ברחוב. מ'כוכב נולד' יצא לי רק טוב".

   

  אוהד ריין

  הסיפור של אוהד ריין מעט שונה מזה של האחרים בכתבה זו. ריין הגיע ב-2014 לעונתה השלישית של "דה ווייס" כמוזיקאי מבוסס בחו"ל, ואף חווה הצלחה. הוא היה בן 35 אז ("כמעט הכפלתי בגיל חלק מהמתמודדים שם"), והצדיק סופסוף את שם הבמה שבחר לעצמו עוד בטרם השתתף בתוכנית, Old Man River. ריין הגיע לדה ווייס כמעט במקרה, לאחר שחי באוסטרליה במשך שנים רבות. הוא אומץ לקבוצתו של אביב גפן, עמו הוא שומר על קשר עד היום ואף מגדיר אותו כחבר.

   

  "אתה תופס אותי בדיוק בטירוף של האריזות", הוא אומר, בעת שהוא ואשתו אלונה עסוקים בסידורים אחרונים לקראת חזרה לאוסטרליה, שם יגורו בעיר החוף ביירון ביי. לזוג שתי בנות - לילה ועילאיה. "הגעתי לתוכנית כאמן מאוד בשל עם הצלחה בינלאומית. דברים שמעט מאוד אמנים בארץ חוו בכלל, רק אסף אבידן, רייכל וזהו", הוא מספר. "היו לנו לפניה חיים די דבש באוסטרליה, אבל חזרנו בעיקר בגלל שאשתי התגעגעה למשפחה שלה".

   

  אוהד ריין. עוף מוזר בריאליטי (אוסף פרטי) (אוסף פרטי)
  אוהד ריין. עוף מוזר בריאליטי(אוסף פרטי)

  הרעיון מאחורי ההשתתפות בדה ווייס היה לנסות לתרגם את ההצלחה בעולם להצלחה והכרה בארץ?

  "זו הייתה מן הזדמנות כזו, מסוג הדברים האלה שנקרו בדרכי, לא תכננתי. אם היית שואל אותי כמה חודשים לפני אם הייתי מתחרה בריאליטי הייתי ממש צוחק עליך. אני חושב שאפילו אמרתי בתוכנית שאין לי טלוויזיה. אני לא מחובבי הז'אנר, אני לא אוהב את הפורמט וכל מה שקשור לתחרות נראה לי מגוחך. אבל החיים הם מוזרים ולא צפויים.

   

  "אישית, עם כל ההיסטוריה שלי בחו"ל, היה מאוד מאתגר כשחזרתי לפה, כי לא הכירו אותי. כל השנים שהייתה לי בהן הצלחה בחו"ל, היא פסחה על ישראל. חשבתי לעצמי שאני יכול להתחיל מאפס, לחרוש את כל בתי הקפה הקטנים ולאסוף קהל במשך חמש שנים, או שאני יכול לעשות קיצור דרך. ואז הגיעה ההזדמנות של 'דה ווייס'. אני חושב שכשהם התקשרו בפעם הראשונה ניתקתי להם. לזכותם ייאמר שהם היו מאוד עקשנים ומשכנעים, עד שזה גרם לי לשאול את עצמי ממה אני מפחד".

   

  או להתחיל מאפס או לקחת דרך קיצור. ריין ב"דה ווייס" 

   

  ריין מספר כי חרף סלידתו מהז'אנר, הוא שמח לגלות בדה ווייס צוות של "אנשים איכותיים שאכפת להם ממוזיקה", כדבריו, ומונה ביניהם את פיטר רוט, טל פורר ודן וייצמן. והיה עוד עניין אחד שגרם לו לעשות את הצעד הגדול היישר אל לב הפריים טיים הישראלי המשוקץ. "הדבר הכי גדול ומשמעותי היה שהבאתי שירים מקוריים לתוכנית. אף אחד לא עשה את זה לפניי. אמרתי להם 'אני לא זמר, אני כותב שירים. אם אתם תסכימו שאשיר פה שירים מקוריים בתוכנית אז בעצם אין לי הרבה התנגדות, כי עשיתי דברים הרבה יותר נוראיים בחיים בשביל לקדם את החומרים המקוריים שלי. אני זוכר שבארצות הברית ניגנתי בסופרמרקט. אז לעמוד באמצע הפריים הטיים של ישראל ולנגן את המוזיקה שלי היה נראה לי דווקא פצץ. אחרי זה גם מתמודדים אחרים התחילו לעשות את זה. בדרך כלל זה באמת פורמט קצת פלקטי, יש בו המון זמרים ובסוף התוכנית אתה כבר לא זוכר מי ומה. ברגע שאמן מבצע שיר מקורי הוא באמת נותן ביטוי לאמנות האמיתית שלו".

   

  אחת מהתופעות הנלוות להשתתפות בתוכנית הייתה כמובן יותר קהל בהופעות, וריין אכן החל לראות כמות הולכת וגדלה של אנשים שהגיעו להופעותיו. לאוסטרליה הוא חוזר בין היתר כי "כדי להצליח במוזיקה בארץ אתה צריך לשיר בעברית". ימים ספורים אחרי הופעת פרידה שהתקיימה בזאפה תל אביב ובה אירח את יוני רכטר, אוהד ינסה להתחבר מחדש לתשתית המוזיקלית האוזית. "אני חושב שיש יותר סיכוי שהמוזיקה שלי תתחבר לשם", הוא אומר. "כי מן הסתם היא נולדה שם".

   

  מאיה רוטמן

  ושוב "כוכב נולד", עונה 4. מאיה רוטמן, אז משוחררת טרייה מלהקת חיל האוויר, הופכת תוך חודשים ספורים למועמדת ברורה לניצחון בתוכנית שאז הייתה בשיא הפופולריות שלה. ביצועים מוצלחים לשירים כמו "אני גיטרה" ו"גשם כבד עומד ליפול" הביאו אותה לגמר, וגם אם לא ניצחה, המשיכה גם לעונה הבאה של התוכנית, כששרה לצד המנצח, ג'קו, את שיר העונה החדשה, "קשה לי לא להתרגש".

   

  למדורי הרכילות היא הגיעה כבת הזוג של איתי שגב, אבל היום היא נשואה כבר ארבעה חודשים לדניאל מועלם, מוזיקאי בוגר רימון. בזמן שעבר הקליטה והוציאה רוטמן מוזיקה מקורית, הופיעה עם דני סנדרסון וממשיכה להופיע ברחבי הארץ. היא מורה לגיטרה ופיתוח קול כבר שמונה שנים, ורק לאחרונה עזבה את מושב משמרת לטובת אזור המרכז.

  כמו צמח בר. מאיה רוטמן ב"כוכב נולד"


  "אני כל הזמן כותבת. משתדלת כמה שיותר", היא אומרת. "הייתה לי תקופה של מחסום כתיבה שעברה לשמחתי, ואני עובדת על אלבום חדש. אני מאוד מקווה שהוא כבר ייצא לפועל. אני מחפשת מפיק וממש אשמח לפניות, אני מחפשת גם יחסי ציבור. יש לי אולפן הקלטות בבית שאני גם מתפעלת אותו, מקליטה מוזיקאים אחרים. אני גם מעבדת מוזיקלית, מלחינה כותבת ויוצרת, גיטריסטית, וזמרת".

   

  משבר הכתיבה עבר. רוטמן היום (אוסף פרטי) (אוסף פרטי)
  משבר הכתיבה עבר. רוטמן היום(אוסף פרטי)
   

  אז למה בעצם את לא מוציאה משהו חדש?

  "יש לי את כל הטייטלים, אבל אבל אני לא בטוחה שאני שלמה עם כולם. אני מחכה שיבוא מי שיגיד לי 'שמעי, אני אביא את הטקסטים - את תביאי את העיבוד', נניח. שיהיה לי דו שיח אמיתי וכן עם מישהו, שאמצא את החיבור הזה. אני מופיעה בכל הארץ ואני המנהלת של עצמי. היה לי בית מאוד טוב ב-NMC, חשוב לי להגיד את זה, ועכשיו אני מחפשת בית חדש. הבעיה היא שאני לא טובה בשיווק עצמי. אני לומדת לעשות את זה עכשיו גם ברשתות החברתיות, ואני לא ממש טובה בזה. מאיה רוטמן היא האחרונה שתשווק את עצמה. אם יש מישהו שרוצה להמריא אותה למעלה - זו ההזדמנות שלכם".

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלדד רפאלי ורונן אקרמן
  מהריאליטי למציאות. שלומי בראל וחגית יאסו
  צילום: אלדד רפאלי ורונן אקרמן
  לאתר ההטבות
  מומלצים