שתף קטע נבחר

נסראללה: סעודיה נותנת לישראל יחסים בחינם

מזכ"ל חיזבאללה יוצא להתקפה על יריבתו הסונית הגדולה וטוען כי היחסים בינה לבין ישראל עמוקים בהרבה מכפי שנדמה: "לערבים כבר לא אכפת מפלסטין - מדברים עליה רק כדי לצאת ידי חובה. בכירים סעודים מבקרים בישראל כדי 'לבדוק את הדופק', ולעבור בהדרגה מיחסים חשאיים איתה ליחסים גלויים". מחר: חיזבאללה יחשוף בטלוויזיה פרטים על חטיפת רגב וגולדווסר ב-2006

מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ניגח אמש (יום ו') את יריבתו הגדולה סעודיה בשל התחממות היחסים לכאורה בינה לבין ישראל. בנאום לתומכיו ששודר על מסך ענק בדרום לבנון האשים נסראללה את סעודיה כי היא "מעניקה לישראל נורמליזציה בחינם".

נסראללה. "אין כבר אומה ערבית" ()
נסראללה. "אין כבר אומה ערבית"
סעודיה נחשבת למנהיגת העולם הסוני ונחשבת לשומרת המקומות הקדושים באיסלאם, ומכאן מעמדה הרם. חיזבאללה לעומת זאת הוא ארגון שיעי ובן בריתה של האויבת הגדולה ביותר של סעודיה – מנהיגת העולם השיעי איראן. בשנים האחרונות חלה הידרדרות דרמטית ביחסים בין ריאד לארגונו של נסראללה על רקע מלחמת האזרחים בסוריה והמאפיינים העדתיים שלה – סונים ושיעים מבצעים מעשי טבח איומים אלה באלה. ההסתערות של המוני איראנים על נציגויות סעודיה באיראן בעקבות הוצאתו להורג בסעודיה של מנהיג דת שיעי לפני כמה חודשים, גרמה להסלמה נוספת במתיחות בין סעודיה לאיראן ולחיזבאללה.

תומכי חיזבאללה. "סעודיה בודקת את הדופק" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תומכי חיזבאללה. "סעודיה בודקת את הדופק"(צילום: רויטרס)

דבריו של נסראללה הערב באים על רקע ביקורם בישראל לאחרונה של משלחת סעודית. בראש המשלחת הסעודית עמד הגנרל בדימוס אנוואר עשקי. סעודיה הבהירה מאוחר יותר כי ביקור המשלחת הזו בישראל אינו מייצג את הממשל הסעודי ואת עמדותיו, אבל זה שנים שבעולם מדווחים על יחסים ותיאום בין ריאד לבין הממשלה בירושלים, במיוחד על רקע האיום הגובר על שתיהן מצד איראן. גורם במשרד הפנים הסעודי שצוטט השבוע בעיתון הערבי "אל-חיאת" הדגיש שלבעלי דרכונים סעודיים אסור לבקר בישראל וכי הפרה של הנחיה זו עשויה לגרום לעונש של איסור יציאה מסעודיה למשך שלוש שנים או קנס כספי, אבל את נסראללה זה לא שכנע.

 

בנאומו הערב האשים נסראללה כי העיסוק של העולם הערבי בסוגיה הישראלית-פלסטינית נמצא כיום במצב הגרוע ביותר זה מאה שנה – "אין אומה, אין מדינות, אין ליגה ערבית אמתית ואין ביטחון לאומי ערבי", אמר. "ישראל אינה אויב עבור הזירה הערבית במישור הרשמי, ופלסטין הפכה לסוגיה שעוסקים בה רק כדי לצאת ידי חובה. ההתפתחות הכי גרועה בהקשר זה היא המעבר של היחסים בין ישראל לסעודיה מהמישור החשאי למישור הפומבי". נסראללה הזכיר את ביקור המשלחת הסעודית בישראל וציין גם את הפגישות של הנסיך הסעודי תורכי אל-פייסל עם גורמים ישראלים.

מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז(צילום: AFP)

על ביקור המשלחת הסעודית בישראל אמר נסראללה: "זה לא יכול היה להתרחש בלי הסכמה של ממשלת סעודיה. אנחנו יודעים איך הדברים מתנהלים שם. בסעודיה אם מישהו מצייץ בטוויטר

מענישים אותו במלקות". הוא הדגיש: "לא מדובר בתחילת הקשרים או התיאום, אלא בתחילת המעבר מהמישור החשאי של היחסים למישור הפומבי שלהם. כל הפגישות האלה נועדו לבדוק את הדופק. סעודיה מציגה את עצמה בעולם הערבי והאיסלאמי כמדינת האיסלאם, ההלכה והקוראן וכזו ששומרת על שני המקומות הקדושים, אבל היא מכוננת יחסים עם ישראל ומחר גם תכיר בה". נסראללה טען כי את נרמול היחסים לכאורה סעודיה נותנת לישראל בחינם.

 

מוקדם יותר אתמול פרסם ערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני, המקורב לחיזבאללה, פרומו לתוכנית העוסקת בהכנות לחטיפת חיילי צה"ל אהוד גולדווסר ואלדד רגב ביולי 2006, תוכנית שתשודר בשבת בערב. בפרומו נטען כי בתוכנית יוצגו ההכנות לחטיפה והפרטים המלאים עליה בפעם הראשונה. עורך התוכנית, עבאס פניש, טען שבתוכנית יוצגו אפילו השיחות בין שני כלי הרכב הצבאיים שהיו בסיור שהותקף. בעבר שידרו בערוץ "אל-מיאדין" את הסרטון שתיעד את רגע החטיפה עצמו - עד לשלב שבו נשלפים החיילים החטופים מהרכב. אז נקטע התיעוד.


פורסם לראשונה 29/07/2016 19:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נסראללה. "מחר סעודיה גם תכיר בישראל"
מומלצים