שתף קטע נבחר

גל פריצות למחשבי הדמוקרטים. החשודה - רוסיה

3.5 חודשים לבחירות - מי גונב מסמכים מהמפלגה הדמוקרטית? אחרי שמחשבי הוועידה הדמוקרטית נפרצו ופורסמו מיילים פנימיים שהביכו את קלינטון ועוררו מהומה במפלגה, נחשף כי גם מחשבי גוף דמוקרטי אחר ומחשבי הקמפיין של קלינטון נפרצו - וגם הפעם העקבות מובילות לרוסיה. ההאשמה: "מוסקבה עוזרת לטראמפ"

גוף של המפלגה הדמוקרטית בארה"ב המגייס כסף עבור מועמדי המפלגה לבית הנבחרים הודיע אמש (יום ו') כי נפל קורבן לפריצה של האקרים, וכי ייתכן שהפריצה קשורה להאקרים רוסים. מדובר בפריצה דומה לזו שפקדה לפני כן את הוועידה הלאומית הדמוקרטית, גוף אחר המנהל את ענייני המפלגה ומגייס כספים עבורה. אתמול חשפה סוכנות הידיעות רויטרס כי נודע לה שהאקרים פרצו גם לרשת המחשבים של הקמפיין לנשיאות של הילרי קלינטון שמושבו בברוקלין. לפי שעה לא ברור איזה מידע היו יכולים ההאקרים להשיג ממחשבי הקמפיין שלה.

 

 

דובר מטה הקמפיין של של קלינטון, ניק מאריל, אישר כי אכן פרצו לשירות ממוחשב השייך לוועידה הדמוקרטית, אשר נעשה בו שימוש על ידי הקמפיין - אך בבדיקת מומחים חיצוניים לא נמצאו ראיות לפריצה לרשת המחשבים הפנימית של המטה.

 

לפריצה הקודמת, נזכיר, היו תוצאות קשות מבחינת המפלגה: התכתבויות אימייל פנימיות שחשפו ההאקרים גילו כי גורמים רשמיים במפלגה דנו באפשרות להכפיש את המועמד בפריימריז הדמוקרטיים ברני סנדרס כדי לשפר את סיכויי הילרי קלינטון לנצח בפריימריז. החשיפה הביאה להתפטרות יו"ר הוועידה והעיבה על הכינוס הגדול של המפלגה הדמוקרטית השבוע בפילדלפיה.

 

ההודעה מהערב, שלפיה נפרצו גם מחשבי ה-Democratic Congressional Campaign Committee, מגבירה בארה"ב את החשש שגורמים רוסים מתערבים בפוליטיקה האמריקנית ובמרוץ לנשיאות. המועמד הרפובליקני לנשיאות דונלד טראמפ, שהשמיע בעבר לא פעם עמדות אוהדות כלפי רוסיה ונשיאה ולדימיר פוטין, הואשם לאחרונה על-ידי גורמים דמוקרטים כי גורמים רוסים מסייעים לו למעשה במרוץ. טראמפ ורוסיה דחו את הדברים מכול וכול כמובן.

 

משפחת קלינטון על במת הוועידה הדמוקרטית. שתי פריצות באותו בניין (צילום: AP) (צילום: AP)
משפחת קלינטון על במת הוועידה הדמוקרטית. שתי פריצות באותו בניין(צילום: AP)

ה-FBI חוקר כעת את הפריצה למחשבי ה-DCCC שנחשפה הערב. לפי בדיקות שנערכו היא אירעה לכל המאוחר ב-27-19 ביוני, אך ייתכן שהיא קרתה עוד לפני כן. הפריצה הזו עשויה להיות קשורה כאמור לפריצה למחשב הוועידה הלאומית הדמוקרטית, האחראית על גיוס כספים וקביעת אסטרטגיה למועמדי המפלגה הדמוקרטית ברחבי ארה"ב כולה. שני הגופים האלה יושבים באותו בניין משרדים בוושינגטון.

 

גורמים בחברת האבטחה FireEye שנשכרה לבדוק את הפריצה אומרים כי הפריצה למחשבי ה-DCCC עשויה הייתה לשמש לפגיעה במערכות המחשב של תורמים. כמה תורמים גדולים של הדמוקרטים סיפרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי לא קיבלו הודעה על הפריצה, אבל הודו כי הם אינם מודאגים לגבי המידע שאליו יכלו הפורצים להגיע. סינדי מיסצ'יקובסקי, תורמת בת 68 מקליפורניה, אמרה כי תכעס אם תגלה שפורצים השיגו מידע על חשבון הבנק שלה, אבל הוסיפה כי אינה מודאגת מעבר לכך משום שהתרומות מוצהרות וגלויות לעיני כול בכל מקרה.

קלינטון מקבלת חיבוק מהנשיא אובמה בוועידה השבוע ()
קלינטון מקבלת חיבוק מהנשיא אובמה בוועידה השבוע

מקורות אמרו הערב כי העקבות שהשאירו ההאקרים מזכירות את אלה של ארגון האקרים שקשור לממשלת רוסיה ושהוזכר כאחד משני החשודים העיקריים בפריצה למחשבי הוועידה הלאומית הדמוקרטית לפני כן. מדובר בארגון שאותו קושרים למודיעין הצבאי הרוסי.

 

 

מומחי סייבר וגורמים אמריקנים רשמיים אמרו מוקדם יותר השבוע לכלי תקשורת בארה"ב כי יש ראיות לכך שרוסיה היא שיזמה את הפריצה למחשבי הוועידה הלאומית הדמוקרטית בארה"ב כדי לפרסם מידע רגיש מתוך אימיילים של המפלגה וכך להשפיע על הפוליטיקה האמריקנית. הפריצה שהתפרסמה הערב עשויה להגביר את הלחץ על ממשל אובמה להאשים באופן פומבי את רוסיה במעשים או להגיב.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

משרד המשפטים האמריקני וגופים נוספים בארה"ב אמרו כי לשם ההרתעה חשוב לחשוף את שמם של האקרים יריבים ולהביך אותם. "כל ניסיון מצד מדינה כלשהי להתערב בפוליטיקה האמריקנית

באמצעות התקפות סייבר יהיה חציית קו שתדרוש תגובה מצד הממשל", אמר די ג'יי רוזנטל, בכיר לשעבר במשרד המשפטים האמריקני ובמועצה לביטחון לאומי של ארה"ב.


פורסם לראשונה 29/07/2016 22:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: TNS
הילרי קלינטון. המיילים נחשפו
צילום: TNS
מומלצים