שתף קטע נבחר

השר בנט: "נעשו שגיאות בצוק איתן"

בהמשך לעימות עם נתניהו לגבי הנעשה לפני המלחמה, אמר יו"ר הבית היהודי: "המבצע התארך יתר על המידה. לא צריך 51 ימים כדי להכריע את חמאס"

 

 

שנתיים לאחר המלחמה, הקרבות בקבינט נמשכים. בכניסה לישיבת הממשלה, ובהמשך לעימות חריף עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בנוגע לנעשה לפני מבצע צוק איתן, אמר הבוקר (יום א') יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט כי "נעשו שגיאות והמבצע התארך יתר על המידה. לא צריכים 51 ימים להכריע את חמאס".

 

לדברי בנט, "לפני שנתיים ממשלת ישראל שלחה את חיילי צה"ל להיכנס לעזה על מנת להשמיד מנהרות חודרות, מנהרות טרור, לתוך מדינת ישראל. נעשו שגיאות והמבצע התארך יתר על המידה. המבקר השקיע חודשים ארוכים ללימוד החומר על מנת שנוכל להשתפר. אני מציע לכולנו להתאזר בסבלנות ולחכות לדו"ח המבקר הסופי. אני סומך את ידיי על מבקר המדינה".

 

בנט ונתניהו. המתקפה נמשכת (צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי) (צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי)
בנט ונתניהו. המתקפה נמשכת(צילום: יאיר שגיא, אלכס קולומויסקי)

בנט אמר את הדברים כמה ימים אחרי שמבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הודיע כי לא יאפשר הטלת חיסיון על חלקים שאינם מבצעיים או מסווגים בדו"ח שהוא מחבר על המבצע בעזה בקיץ 2014. על רקע הודעת המבקר פורסם כי אם יהיה ניסיון לבלום את פרסום דו"ח צוק איתן, השופט שפירא ימליץ על הקמת ועדת חקירה ממלכתית.

 

מבקר המדינה כבר הודיע שהוא בודק את תהליך קבלת ההחלטות בממשלה ובקבינט במהלך המבצע. לדעתו מספר הדיונים ועומקם במהלך המבצע, כמו המודעות וההיערכות לאיום המנהרות, אינו נכלל בתחום המסווג.

 

הממשלה, באמצעות ועדת המשנה לביקורת המדינה, יכולה להרחיב את היקף החיסיון של הדו"ח. במקרה שייעשה שימוש פוליטי שכזה, יפעיל המבקר את היכולת שלו בוועדת ביקורת המדינה של הכנסת להציע הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבדוק את צוק איתן.

 

לפני כחודשיים שלח המבקר את טיוטת הדו"ח לחברי הקבינט שכיהנו בתקופת המבצע. מהדלפות שפורסמו אז עולה כי הדו"ח צפוי להיות חמור ביותר, וכי המבקר צפוי למתוח ביקורת נוקבת על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בזמן המבצע משה יעלון והרמטכ"ל לשעבר בני גנץ.

 

לפי דיווחים, בטיוטה נטען, בין השאר, כי נתניהו ויעלון לא עדכנו את הקבינט בהתרעת השב"כ מפני עימות צבאי אפשרי מול חמאס בחודש יולי 2014, וכי קבינט ממשלת נתניהו לא דן מעולם באיום המנהרות עד מבצע צוק איתן. הרמטכ"ל לשעבר גנץ צפוי לספוג ביקורת על הערכות צבאיות שסיפק לקבינט.

 

בסביבת נתניהו טענו כי מדובר ב"דו"ח לא רציני של מבקר לא רציני". מקורבי ראש הממשלה דחו על הסף את הממצאים וטענו: "המבצע נוהל בשקיפות והסתיים בהצלחה, כל היתר אלו השמצות". עוד טענו בסביבת ראש הממשלה כי הקבינט התכנס פעמים רבות, כולל ספציפית לדיון באיום המנהרות.

 

העימות בין הצדדים צפוי להתמקד באי-הבנה, לכאורה, של אנשי הביקורת את האתגר הביטחוני שעמו התמודדו הממשלה והקבינט, וכן בהיקף החיסיון שיש להטיל.

 

בתוך כך, נתניהו התייחס הבוקר בפתח ישיבת הממשלה לדבריו של ראש ממשלת צרפת מנואל ואלס, שאמר בסוף השבוע כי הוא שוקל לאסור באופן זמני מימון זר שמשמש להקמת מסגדים בארצו. לדברי נתניהו, "גם אנחנו מוטרדים מתרומות כאלה לארגונים ששוללים את קיומה של מדינת ישראל. ביקשתי לעשות בדיקה ראשונית, מצאנו תמיכה של מדינות אירופיות לרבות צרפת. בקרוב נשלים את הבדיקה ונציג את הממצאים לממשלת צרפת. טרור הוא טרור בכל מקום והסתה היא הסתה, כנראה חובקת עולם".

 

בהמשך ישיבתה אישרה הממשלה את מינויו של זאב אלקין לשר להגנת הסביבה בנוסף לתפקידו כשר לענייני ירושלים. שר האוצר משה כחלון יקבל את משרד הכלכלה, ושר הרווחה חיים כץ יקבל את תחום התעסוקה למשרדו. לצעד זה התנגד שר החינוך בנט.

 

איתמר אייכנר השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים