שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  כחלון רוצה להטיל מס אישי על חברי הקיבוצים
  הצעת החוק שמקודמת על ידי האוצר ורשות המסים, במסגרת חוק ההסדרים, אמורה להתמודד עם המצב כיום בו חברי קיבוץ שעובדים מסבסדים את אלה שלא עובדים, וכך המס השולי של אדם עם שכר גבוה - נמוך מאד. הצעת החוק אמורה לגבות מס בגובה של כחצי מיליארד שקל בשנה

  שר האוצר כחלון מבקש להכביד את המיסוי על הקיבוצים שזוכים היום למסגרת תשלום מס די נוחה. כך עולה מהצעה חדשה בפרק המיסוי של חוק ההסדרים. הצעת החוק אמורה לגבות מחברי הקיבוצים, שמהווים אחוזים בודדים באוכלוסיה, סכום של כחצי מיליארד שקל בשנה.

   

  כתבות נוספות בערוץ הכלכלה

   

  על פי הצעת החוק של כחלון, שמקודמת בימים אלו על ידי משרד האוצר ורשות המסים, קיבוצים בהם המשכורת של החברים אינה מגיעה כולה אל הקיבוץ, יידרשו לשלם מס הכנסה באופן פרסונלי (כשם שמשלמים היום מי שאינם קיבוצניקים).

   

  כיום, בקיבוצים סוכמים את הכנסות כלל החברים ומחלקים במספר החברים. כתוצאה מכך נוצר מצב כי אנשים שעובדים מסבסדים את האנשים שלא עובדים והמס השולי של אדם עם שכר גבוה נמוך מאד. הכוונה היא להתמודד עם "הקיבוץ המודרני", בו הפן השיתופי הצטמצם וחברים מקבלים את המשכורת שלהם או את חלקה אליהם ישירות ומקבלים רק שירותים מסוימים מהקיבוץ.

   

  הצעת החוק החדשה אמורה להתמודד כעת גם עם חלוקת מדרגות המס מחדש, ולשנות את מבנה נקודות הזיכוי שמקבלים היום חברי הקיבוץ כך שיהיו כמו אלו של שאר האוכלוסיה.

   

  זהו אחד המהלכים שכחלון מקדם כרגע כדי לסגור את הבור התקציבי לשנים הבאות. מלבד העלאת תחזית ההכנסות שצמצמה את הבור החזוי של מיליארדי השקלים, כחלון מתכנן גם להעלות את המס על כספי הפיצויים של ציבור העובדים המשתכרים מעל 30 אלף שקל, וכן שוקל לקבוע מס של עשרות אלפי שקלים על מחזיקי מספר דירות.

   

  הבור התקציבי נובע מהתחייבויות של ממשלות קודמות, יחד עם ההחלטות על הפחתות המסים והכרית התקציבית עליה סיכמו כחלון ונתניהו - מהלך שאמור להגן על המשק במקרה של טעות באומדנים בגלל התקציב הדו שנתי. .

   

  מרשות המסים נמסר בתגובה: "רשות המסים אכן מקדמת במסגרת חוק ההסדרים תיקון שיסדיר את מיסוי הקיבוצים ויתאים את החקיקה למצב הקיים. במקביל מתנהלת גם הידברות בעניין בין נציגי הרשות לנציגי התנועות הקיבוציות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "כחלון רוצה להטיל מס אישי על חברי הקיבוצים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים