שתף קטע נבחר

העיריות נאבקות בחוק ההנחה בארנונה לישיבות

הכנסת תצביע על הצעה שמעניקה פטור חלקי מארנונה למוסדות שאינם מתוקצבים על ידי המדינה. ברשויות המקומיות זועמים ופנו ליועץ המשפטי לממשלה: "חוק הרסני. הנחה על חשבון התושבים". יו"ר ועדת הפנים אמסלם: "המטרה - להעניק הנחה גם למוסדות חרדיים"

הכנסת צפויה להצביע הערב (יום ג') על הצעת החוק לתיקון פקודת מסי העירייה ומסי הממשלה. הצעת החוק, אם תעבור, תעניק פטור חלקי מארנונה בגובה שני שלישים למוסד או לעמותה שעוסקת בתחומי בריאות, רווחה או חינוך. 

 

ראשי עיריות מתנגדים נחרצות להצעת החוק, לטענתם בגלל סעיף שקובע כי משרד הפנים לא יבחן את עמידתם של הגופים בחוקי המדינה. מנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג ומנכ"ל פורום ה-15 עו"ד איתן אטיה שיגרו מכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט במטרה למנוע את הבאת ההצעה אל מליאת הכנסת.

מנכ"ל פורום ה-15 איתן אטיה (צילום: ינאי יחיאל) (צילום: ינאי יחיאל)
מנכ"ל פורום ה-15 איתן אטיה(צילום: ינאי יחיאל)
 

"לא יעלה על הדעת שכנסת ישראל תאלץ את הרשויות המקומיות לפטור מארנונה גופים שאינם פועלים על פי החוק, ולמעשה פועלים בניגוד לחוק - וכל זאת על חשבון תושבי הרשויות המקומיות בישראל", נכתב בפניית מרכז השלטון המקומי.

 

"זה חוק הרסני, קשה ובלתי תקין מבחינת החוק והמנהל הציבורי", אמר עו"ד אטיה. "לא ייתכן לתת פטור מארנונה, ועוד בגובה שני שלישים, שזו הנחה משמעותית מאוד, על חשבון התושבים. זה כסף שהולך לגוף כללי שלא חייב לעשות כלום לתושבי המקום. הוא למעשה יכול לעשות דברים לא חוקיים. איפה נשמע כזה דבר?"

הפנייה ליועץ המשפטי לממשלה ()
הפנייה ליועץ המשפטי לממשלה
 

ביום רביעי התקיים דיון סוער בוועדת הפנים. נציגי השלטון המקומי אמרו ליו"ר הוועדה דוד אמסלם: "מחר יכול לבוא ארגון שמועל בכספים ומסתיר בפעילות שלו הסתה וסחר בסמים, אבל מכיוון שזה גוף חינוכי נצטרך לתת להם פטור מארנונה על חשבון התושבים".

 

אמסלם אמר בדיון כי כל עוד המוסדות הם מוסדות מתנדבים חינוכיים שתורמים לציבור אין רלוונטיות בחוק זה לנושא עמידת הגופים בהוראות הדין - כלומר עמידה בכל חוקי המדינה. מדוברו של ח"כ אמסלם נמסר כי "מטרת הסעיף הייתה להעניק הנחת ארנונה גם למוסדות חרדיים שלא מתוקצבים על ידי המדינה. מדובר במוסדות חסד שמחנכים ילדים. המדינה בכלל הייתה צריכה לממן אותם, אבל מפני שהמוסדות האלה אינם מכירים בפיקוח של המדינה, אין להם מימון ואין להם הנחת ארנונה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ינאי יחיאל
איתן אטיה
צילום: ינאי יחיאל
מומלצים