שתף קטע נבחר

הפגנה במפעל גדות: "ירכשו חומרים מטורקיה"

עובדי מפעל גדות ביוכימיה במפרץ חיפה, שבבעלות דלק של יצחק תשובה, הפגינו בטענה כי ההנהלה מתכוונת לפטר חצי מהעובדים, כ-52 איש. בין השלטים שהונפו בהפגנה: "גדות היא לא מאגר גז". ההנהלה: נמשיך לנהל דיאלוג רציף עם העובדים

עשרות מעובדי מפעל "גדות ביוכימיה" במפרץ חיפה פתחו הבוקר (ד') בהפגנה מול המפעל, בשדרות ההסתדרות בחיפה. העובדים טוענים כי בכוונת ההנהלה לפטר קרוב למחצית מהעובדים במפעל, כ-52 איש מתוך סך 110 העובדים. בהנהלה מכחישים את טענות העובדים, לפיהן הם מסרבים לנהל משא ומתן עם הוועד.

 

"הפקרת מפעל המתכת בשתולה - בכייה לדורות"

 

מפעל גדות ביוכימיה, מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, מייצר מוצרי יסוד לתעשיית המזון, וכיום מתמקד בשני מוצרים עיקריים - מלחים ופרוקטוז (סוכר פירות). לדברי העובדים, ההנהלה מבקשת לסגור את מתקן הפרוקטוז ולייבא את חומרי הגלם מטורקיה, זאת לאחר שבשנים האחרונות נסגר מתקן לייצור חומצת לימון.

"מלחמה על עתיד המפעל". הפגנת עובדי גדות ביוכימיה ()
"מלחמה על עתיד המפעל". הפגנת עובדי גדות ביוכימיה
 

העובדים הניפו שלטים בגנותו של בעלי קבוצת דלק, תשובה, בהם נכתב בין היתר: "גדות היא לא מאגר גז", ו"פיטורים יביאו 200 נפשות לקו העוני".

 

המפעל, כך נודע ל-ynet, פועל כבר שנים בהפסדים כבדים מדי שנה. גורמים במפעל טענו כי ייבוא החומרים מטורקיה לא בהכרח יביא לפיטורים המוניים שכן ייווצרו משרות חדשות.

 

בתוך שנתיים: 40 עובדים פרשו או פוטרו בהסכמה 

יו"ר ועד העובדים, אילן ברנשטיין, אמר היום כי בשני גלי קיצוצים בארבע השנים האחרונות פוטרו בהסכמה או פרשו יותר מ-40 עובדים. לדבריו, "היינו אמורים לשבת על ההסכמים בינואר, המנכ"לית ביקשה להאריך את ההסכם עד סוף יולי, עכשיו היא עוד לא יושבת והודיעה להסתדרות שבספטמבר היא רוצה לפטר 52 עובדים, לסגור את מתקן הפרוקטוז ולהעביר את הייצור לטורקיה".

 

בסוף יוני הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה במפעל, והיום נערכה הפגנה ראשונה. "היום יצאנו להפגנה, ואם ההנהלה לא תשב איתנו לשיחות, נצא למאבק ולא נהסס לנקוט באמצעים החמורים ביותר", אמר ברנשטיין, "זו מלחמה על עתידו של המפעל ושל העובדים, כי המנכ"לית כבר אמרה שבעתיד גם מתקן המלחים עשוי להיסגר".

 

מנכ"לית גדות, אסתר אלדן, מסרה: "מפעל גדות עובר בשנתיים האחרונות תהליכי התייעלות מתמשכים ומקיפים, שמטרתם לאפשר את המשך פעילותו הסדירה של המפעל. בכוונתנו להמשיך ולנהל דיאלוג רציף עם העובדים, בשיתוף נציגי ההסתדרות, כפי שגם נעשה על ידינו בעבר, על מנת להגיע להסכמה על האופן המיטבי ליישום תוכנית ההתייעלות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים