שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  .
  רגע לפני האולימפיאדה: ריו לא ערוכה
  טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים ייערך בשבת (2:00 לפנות בוקר), אבל נראה שהברזילאים לא רוצים להיות חלק מהחגיגה. התושבים זועמים ותקועים בפקקי ענק, כפר הספורטאים רחוק מלהיות מוכן ואפילו האבטחה לא בשיאה. נדב צנציפר מסכם את הימים הראשונים בריו
  השמחה הברזילאית הטבעית, התשוקה למסיבות ענקיות, הסמבה הבלתי פוסקת, אפילו המונדיאל שאירחו המקומיים רק לפני שנתיים, את כל זה תשאירו בצד, ברוכים הבאים לעיר, שהחל משבת לפנות בוקר (2:00 בין שישי לשבת) הזמן שבו יתקיים טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים הראשונים בדרום-אמריקה, אמורה לאחד את העולם ולא נראית ממש מרוצה מהאחריות הזו.

   

  למעלה מעשרת אלפים ספורטאים הגיעו לברזיל מ-206 מדינות שונות. הם שוכנו בכפר האולימפי, שכונת מגורים עם בניינים גבוהים שנמצאת מול המתקנים המרכזיים בעיר, מלבד הכוכבים הגדולים שבחרו שלא להתחכך עם יתר הספורטאים, כמו שחקני הדרים-טים מארה"ב שהסתפקו בלינה ביאכטה בנמל ריו או אוסיין בולט שהתחמק למלון המקורב לשדה התעופה.

   

   (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  (צילום: EPA)

  צפו: סידורי האבטחה בריו 2016    (צילום: רויטרס)

  צפו: סידורי האבטחה בריו 2016    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  עשרה אחוזים בלבד מתוך אותם ספורטאים יקוו לחזור כגיבורים למדינותיהם עם 500 גרם של מדליה על צווארם. אבל התחושה בעיר היא שהפעם מדובר בחגיגה של אחרים, לא כזו שהברזילאים אפילו רוצים להיות חלק ממנה.

   

  זה בא לידי ביטוי עם הנחיתה בשדה התעופה גלאו. הטבעות האולימפיות לא מספיק ממותגות. הנסיעה דרך הנתיב האולימפי, כשבדרך נראות הפאבלות האומללות והזעם של העם הברזילאי שתקוע בפקקי ענק, רק מגבירה את התחושה.

   

  הברזילאים חוששים מפני הפגנות ביום טקס הפתיחה כנגד הנשיאה המודחת, דילמה רוסף. לרוב, לקראת אירוח משחקים אולימפיים בעיר שפתאום נמצאת תחת זכוכית מגדלת של העולם כולו, נשמעות טענות. כמעט כל איגוד מנסה לתפוס את הרייטינג ולשבות, אבל ברזיל נראית לפחות כיממה לפני שעת השין במקום אחר, גרוע יותר מהאחרות, כל כך רחוק מהאולימפיאדות המוצלחות והאחרונות של בייג'ינג ולונדון.


   (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

   

  טקס פתיחה זול

  הרייטינג העולמי יהיה גבוה, הפרישה של ספורטאים רבים לא צפויה לפגוע בכך בשל העובדה שהם מגיעים מענפים פחות אולימפיים במהותם, טניס וגולף. שני הכוכבים הגדולים ביותר של העשור האחרון באולימפיאדות כן הגיעו לריו. השחיין, מייקל פלפס, עם 22 מדליות ואוסיין בולט עם טריפל מוזהב בשתי האולימפיאדות האחרונות. שניהם מהווים סיבה מרכזית לכך שרשת NBC שילמה 1.2 מיליארד דולר עבור זכויות השידור.

   

  הספורטאים עצמם, אנשי המשלחות ואפילו המארגנים מרגישים שמשהו לא מתקתק פה, בלי קשר לכך שטקס הפתיחה מחר יהיה בעלות נמוכה בהרבה מזו של לונדון. הטענות הבולטות נוגעות לחוסר ההכנה של הברזילאים וניתן לראות את זה בכל מקום: תיקונים של כבישים, טריבונות שנפלו באתרים אולימפיים, סידורים כמעט בכל אתר מבין ה-32 שישנם בברזיל, אבל אולי הבעיה הגדולה ביותר היא התלונות של הספורטאים על איכות המחייה בכפר האולימפי. עשרות ציוצים של ספורטאים, ביניהם מהבכירים ביותר גרמו למבוכה בברזיל: מים קרים, וילונות שבורים, אסלות שבורות, שירותים סתומים וגניבות.

   

  המשלחת האוסטרלית שנכנסה לכפר האולימפי ראשונה נראית כמי שסובלת יותר מכולן. האוסטרלים חוו כבר שריפה, גניבה של מחשבים ניידים ושירותים סתומים, שייתכן כי הם סבוטאז' מכוון של עבדים ממורמרים.

   

   (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

   

  מי שלא מצייצת, מתלוננת או מעלה פוסטים על מה שקורה בריו היא דווקא המשלחת של ארה"ב, ולא שאין לה בעיות. אחת הסיבות היא שכמו בכל אולימפיאדה האמריקאים מגבים את עצמם בצוותים שהגיעו במיוחד מהבית ועוזרים להם לסדר את כל העניינים. הנחה נוספת היא שהאמריקאים המתמודדים על אירוח אולימפי נוסף, לוס אנג'לס 2024, מעדיפים לא להיכנס לטרוניות. דרך אגב, הם גם לא תולים מחוץ לבניינים שלהם את דגלי הלאום, מטעמים בטחוניים כמובן.

   

  הקנסות על נסיעה בנתיב האולימפי קוצצו

  יומיים לפני טקס הפתיחה וההכנות עדיין לא הסתיימו. התלונות הבלתי פוסקות על תנאי המגורים בכפר האולימפי והתרסקות של טריבונה באתר השייט, הקפיצו מאות פועלים בכדי לנסות לתקן את הכל לקראת יום הפתיחה של המשחקים. אחד הנושאים הבעייתים ביותר הוא הפקקים, כשקו הרכבת התחתית הרביעי מקופקבנה לאיזור הבארה, עדיין בניסוי, ללא נוסעים עד כה, מדהים, הזוי, תקראו לזה איך שתרצו. הברזיאים גם לא ממש מחשבנים לנתיב האולימפי, הממשלה המקומית החליטה לקנוס כל מי שיעבור דרך שם ב-457 דולר, אולם השופטים בחרו להוריד את הקנס ל-37 דולר. תוסיפו לכך שעל פי המכון לשלום הציבור, עלה מספר הרציחות ב-15.4 אחוז לעומת התקופה המקבילה. המשטרה גם כן קורסת, בחלק מהתחנות אין אפילו נייר טואלט, מים או קלדניות.

   

   (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

   

  כשהגעתי אתמול לכפר האולימפי של התקשורת, מערכת האינטרנט קרסה, הסיבה: גשם. מעבר לכך, למראית עין הכפר אינו מאובטח ונראה פרוץ למדי, וזה בעידן של טרור עולמי. משלחות הדריכו אפילו את התיירים שלא לצאת בשעות הערב, לא להסתובב עם דברים יקרי ערך כמו שעונים כפי שביקשו הסינים מאנשיהם. במקרים אחרים, משלחות דרשו מהספורטאים שלהם שלא לרוץ לבד בערב, אבל הדבר הכי מטריד הוא נגיף הזיקה. כל משלחת מתייחסת לזה בצורה שונה: אחת ההנחיות היא לגבי קיום יחסי מין לאחר החזרה מברזיל: מי שישוב למדינתנו ללא חום, יצטרך לקיים יחסי מין עם אמצעי מניעה למשך חודשיים, מי שיחזור עם חום, ייאלץ לעשות זאת תחת המגבלה הזו במשך חצי שנה.

   

  הבריטים למשל התבקשו להקפיד ללכת כל הזמן עם גרביים מאחר ועקיצות רבות מגיעות מאיזור כפות הרגליים, והם צוידו בתכשירים רבים נגד יתושים. חלק מהמדינות דרשו מהספורטאים שלהם שיהיו באיזורי תחרויות השייט ליטול אנטיביוטיקה. בברזיל נולדו כ-1,000 תינוקות עם פגמים כתוצאה מהנגיף. על יתר האנשים זה יכול להשפיע מחום גוף ועד קומה במקרים קיצוניים.

   

   (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  (צילום: gettyimages)

   

  די להסתכל על הנתונים שמגיעים מאיזור השייט והקיאקים: בין ינואר לאפריל נמצאו 21 טון דגים מתים, הברזילאים טענו כי מדובר באקלים, וירולוגים טענו כי המים מזוהמים פי 1.7 מיליון מהמותר. האוסטרלים הכינו חולצות מיוחדות מפני הזיקה, משלחות אחרות ביקשו מהספורטאים שלהם לא להניח את ראשם מתחת למים.

    

  הקונסול הישראלי מזהיר את המשלחת והתיירים

  בצל האיומים על פשעי רחוב בריו, הקונסוליה הישראלית בברזיל בחרה להוציא כללים לביטחון האישי של הישראלים בעיר."קיימת תופעה רחבה של גניבות, כייסות ומרמה במיוחד במקומות הומים וסואנים", נכתב בין היתר על ידי סגן הקונסול בריו. "אלימות ופשע יכולים להתרחש בכל מקום ובכל זמן, ולעתים קרובות מעורבים נשק או אמצעי לחימה אחרים. מספר מקרי הפשע נגד תיירים גדול באזורים סביב החופים, מלונות, דיסקוטקים, ברים, מועדוני לילה ואתרי תיירות. כייסות של תיקי יד בשדות תעופה, לובי בתי מלון, תחנות אוטובוס ומקומות ציבוריים אחרים, נפוצה מאוד".

   

  עוד נכתב: "מומלץ שלא לעבור בקרבת אזורים מבודדים ולהימנע מלטייל לבד, במיוחד בשעות החשיכה. מומלץ להכין מראש ארנק חלופי, בו סכום כסף לא גדול למסירה ל"שודד פוטנציאלי", למקרה שתפגשו בו, ולא להתנגד. לא מומלץ לנסוע בטרמפים. לא מומלץ להציג לראווה חפצים יקרי ערך, מומלץ לשמור הטלפונים הניידים והמצלמות בתיק. מומלץ להימנע מענידת תכשיטים יקרים".

   

  גם מתקיפה מינית הזהירו בקונסוליה: יש להימנע מהשארת מזון ומשקאות ללא השגחה בברים. קנו משקאות בעצמכם ושמרו אותם בטווח ראייה בכל עת. העונשים למי שנתפס בסחר בסמים הינם חמורים מאוד. מעשה מיני בהסכמה עם קטינים מתחת לגיל 18 שנים הינו פלילי לפי החוק הברזילאי".

    

  רגע לפני טקס הפתיחה, ההכנות מקרטעות, העיר לא נראית מחוברת ומחייכת לאולימפיאדה, אבל במקרים רבים, כשמתחילות התחרויות וההצלחות, הכל נשכח.

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לוח תחרויות
  מדליות כחול לבן
  י"א חללי מינכן
  גיבורים אולימפיים
  צילום: getty images
  מפת הפארק
  המשחקים הפראלימפיים
  מומלצים