שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  עיריות יחזירו כמיליון שקל ל"קל בנין" שקרסה

  בתחילת העשור הקימה חברת התשתיות מכון שפכים עבור בקה אל גרביה וג'ת. הן ניסו לקזז את התשלום עם חוב ארנונה של החברה, אבל נדחו

  בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל לאחרונה את דרישתו של הנאמן של חברת התשתיות "קל בנין", שקרסה לפני כארבע שנים, והורה לשתי רשויות מקומיות מהצפון לשלם לה כמיליון שקל על הקמת מכון שפכים שביצעה בשטחן. השופטת בטינה טאובר דחתה את עמדת הרשויות, שביקשו לקזז את התשלום עם חוב ארנונה של החברה.

   

  פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

   

  ב-2012 קרסה חברת התשתיות "קל בנין" עקב חובות של כחצי מיליארד שקל. הוצא נגדה צו הקפאת הליכים ומונה לה נאמן, שביקש מבית המשפט להורות לעיריית בקה אל גרביה ולמועצה המקומית ג'ת להעביר לחברה כמיליון שקל עבור מכון לטיפול בשפכים שהקימה החברה.

   

  לדבריו, ב-2005 נחתם הסכם בין "קל בניין" לבין עיריית בקה-ג'ת (שאוחדו למועצה מקומית אחת לתקופה מסוימת בעשור הקודם), שלפיו החברה תקים ותפעיל בתחומי מועצת ג'ת מכון לטיפול בשפכים. העבודות הסתיימו בתחילת 2010 אך התשלום על העבודות לא הועבר.

   

  במכתב ששלחה העירייה לחברה ביוני 2011 היא טענה כי קיזזה את התשלום כנגד חוב ארנונה של "קל בניין" בסך כ-2.5 מיליון שקל. אלא שלטענת הנאמן, במסגרת הסדר נושים שאושר בבית המשפט ב-2014, ושמועצת ג'ת הייתה שותפה לו, התנהלו דיונים ארוכים בעניין חוב הארנונה ובסופו של דבר הסכימה המועצה להסדר לאחר שניתנה עדיפות לחלק מהחוב.

   

  מועצת ג'ת השיבה כי התשלום שהייתה חייבת לחברה קוזז על ידה כדין עוד בטרם נכנסה החברה להקפאת הליכים, והסדר הנושים שלו הסכימה התייחס לחוב הארנונה הנותר לאחר הקיזוז. עיריית בקה אל גרביה טענה שמכיוון שהמכון נבנה בשטחי מועצת ג'ת, היא לא חייבת לחברה מאומה.

   

  הקיזוז לא חוקי

  אלא שהשופטת בטינה טאובר קבעה כי פעולת הקיזוז של עיריית באקה-ג'ת בוצעה בניגוד לחוק ולכן יש לבטלה. לדבריה, זכותה של "קל בניין" לקבל את התשלום על בניית מכון השפכים התגבשה ב-2010, לפני שקמה לעירייה זכות לגבות ממנה ארנונה על הפעלת המכון. בנסיבות אלה, ולפי הוראות חוק החוזים, העירייה לא הייתה רשאית לקזז מהתשלום את חוב הארנונה.

   

  יתר על כן, חוב הארנונה קיבל ביטוי במסגרת הסדר הנושים שאושר בבית המשפט לאחר דיונים ארוכים שבהם נטלה מועצת ג'ת חלק משמעותי, והיא לא טענה אז שלא מדובר בסך כל החוב אלא ביתרת החוב לאחר הקיזוז.

   

  השופטת טאובר הוסיפה שגם לפי ההסכם בין העירייה לחברה לא ניתן לקזז את חוב הארנונה מהתשלום המגיע לה עבור עבודות הקמת המכון, ופרשנות זו מתבקשת במיוחד שעה שהחברה הפכה לחדלת פירעון.

   

  לפיכך קיבלה השופטת את בקשת הנאמן וקבעה כי עיריית בקה אל גרביה ומועצת ג'ת יעבירו ל"קל בניין" 1,016,315 שקל בתוספת הפרשי הצמדה וריבית. כל אחת מהמועצות חויבה בשכר טרחת עו"ד ובהוצאות של 15 אלף שקל.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים