שתף קטע נבחר

הכפיש את ראש העיר בפייסבוק – ויפצה אותו

לקראת הבחירות ב-2013 פרסם תושב עכו פוסטים שייחסו לשמעון לנקרי התנהגות מינית לא הולמת. ביהמ"ש קבע שהוא ישלם על כך 20 אלף ש'

בית משפט השלום בחיפה קיבל לאחרונה באופן חלקי תביעת לשון הרע שהגיש ראש העיר עכו שמעון לנקרי נגד תושב בגין שורת התבטאויות נגדו בפייסבוק. אחד הפרסומים נגע ל"התנהגות מיני לא ראויה", והשופט אורי גולדקורן קבע שבגינו יפצה התושב את ראש העיר ב-20 אלף שקל.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

במקור תבע לנקרי מהתושב 100 אלף שקל בטענה שהשחיר את שמו בקבוצת הפייסבוק שהוקמה לרגל מערכת הבחירות המקומות ב-2013, ונקראה "במה פתוחה באמת לדיון על הבחירות לראשות העיר עכו".

 

לתביעתו צירף לנקרי חמישה פוסטים שונים שבהם נרמז לכאורה שהוא הוא לא איש ישר ואינו מתפקד כ"איש משפחה למופת". בנוסף פורסם שלא שיתף פעולה עם חקירת משטרה משיקולים זרים. באחד הפרסומים גם נכתב: "אני לא מבין למה נסע ראש העיר באישון לילה לכפר יאסיף, כשיש לו בית בושת זמין במקום העבודה".

 

הנתבע הודה בכך שהוא אחראי לפרסומים, אך טען כי כלל לא מדובר בלשון הרע, וכי התובע מייחס להם פרשנויות בלתי סבירות.

 

השופט אורי גולדקורן לא התעלם מכך שהפרסומים התייחסו לאיש ציבור בעיצומה של מערכת בחירות, ופורסמו בזירה ייחודית ולא בכלי תקשורת המוניים. הוא ציין כי כחברה יש לנו אינטרס לאפשר החלפת מידע על אישי ציבור ולכן יש לנסות למזער את הפגיעה בחופש הביטוי כלפיהם.

 

על מנת לבדוק אם פרסום הוא לגיטימי או מהווה לשון הרע, בהתחשב בדמותו של התובע, בחן השופט כל אחד מהפוסטים שהוצגו לו דרך עיני "הקורא הסביר".

 

השופט גולדקורן הסיק שהפרסומים לגבי החקירה המשטרתית לא נחשבים לשון הרע שכן הקורא הסביר מודע לכך שהמפרסם אינו עיתונאי פלילי או דובר המשטרה. גם הרמיזות שלפיהן לנקרי אינו איש משפחה למופת אינן נתפסות כלשון הרע לנוכח תגובות רבות מצד גולשים אחרים שהביעו דעה אחרת, השתלחו בנתבע ואפשרו לגולשים האחרים להתוודע ל"צד השני של המטבע".

 

ואולם, השופט קבע כי הפרסום הרומז שלנקרי חטא בהתנהגות מינית לא ראויה במסגרת תפקידו כראש העירייה היה פוגעני במיוחד, שכן הטיל דופי בתכונותיו כאיש ציבור.

 

לבסוף נקבע כי מבין כל הפוסטים, רק פרסום זה נחשב ללשון הרע והתביעה התקבלה באופן חלקי. הנתבע חויב לשלם ללנקרי פיצוי של 20 אלף שקל וכן הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד של 3,510 שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובע: עו"ד טלי בן סימון
  • ב"כ הנתבע: עו"ד ליאת בהר-כהן
  • עו"ד יצחק אוסמו עוסק בדיני לשון הרע
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דרור כץ
שמעון לנקרי
צילום: דרור כץ
מומלצים