שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מאיי קוק לפלסטין: משחקי ריו - לא למדינות בלבד
  קוסובו, גואם, סמואה האמריקנית, טייוואן ופוארטו ריקו: בטקס הפתיחה באצטדיון המרקנה צעדו 207 משלחות על שלל דגליהן כדי לקחת חלק באירוע הספורט הגדול בעולם. איך זה ייתכן אם בעולם יש רק 193 מדינות?

   

  איך קרה ש-207 משלחות משתתפות במשחקים?    (עריכה, עיצוב ואנימציה - שי שבתאי)

  איך קרה ש-207 משלחות משתתפות במשחקים?    (עריכה, עיצוב ואנימציה - שי שבתאי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ביום שישי האחרון התקיים טקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים בברזיל כש-207 משלחות צעדו על שלל דגליהן באצטדיון המרקנה בריו דה ז'ניירו כדי לקחת חלק באירוע הספורט הגדול בעולם.

   

  עוד חדשות מעניינות מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

  קלמנדי העניקה לקוסובו מדליית זהב ראשונה

   

  אבל איך ייתכן שיש 207 משלחות למשחקים האולימפיים אם בעולם יש רק 193 מדינות? כדי להבין את חוסר ההתאמה הזה צריך לחזור הרבה אחורה למשחקים האולימפיים השניים של שנת 1900, משחקים שהתקיימו כחלק מן התערוכה העולמית של פריז. באותה תקופה כמות המדינות בעולם הייתה מצומצמת מאוד, כשמרבית שטחי העולם נשלטו על ידי האימפריות האירופיות. לכן הייתה הבנה שאם המשחקים האולימפיים ישוחקו רק בין המדינות או בין בסיסי הבית של האימפריות, הייצוג העולמי יהיה דל עד כמעט לא קיים.

   

  ההודים השתתפו באולימפיאדה אף שהיו תחת שלטון בריטי (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
  ההודים השתתפו באולימפיאדה אף שהיו תחת שלטון בריטי(צילום: gettyimages)

  הקובנים היו בין הראשונים שייצגו באולימפיאדה אזור שאיננו מדינה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  הקובנים היו בין הראשונים שייצגו באולימפיאדה אזור שאיננו מדינה(צילום: EPA)
  לכן כבר אז הוחלט כי גם לחלק מהקולוניות תהיה אפשרות לייצוג עצמאי בתחרויות באופן נפרד מהמדינה ששולטת בהן, וכי המשחקים לא יהיו רק בין מדינות אלא בין ספורטאים המייצגים ישויות פוליטיות בדרגות שונות של ריבונות. כך הפכו הודו שהייתה תחת שלטון בריטי וקובה שהייתה באופן זמני תחת שלטון ארצות הברית למשלחות הראשונות שמייצגות אזור שאינו מדינה. בנוסף לאוסטריה, בוהמיה והונגריה שלא היו מדינות, אלא ייצגו כל אחת בנפרד את החלק שלה באימפריה האוסטרו-הונגרית - בדומה לשיטה שבה מייצגות היום אנגליה, סקוטלנד, ווילס וצפון אירלנד את הממלכה המאוחדת באליפויות העולם בכדורגל. עם השנים נוספו עוד משלחות מסוג זה כמו מצרים תחת השלטון הבריטי, הפיליפינים תחת השלטון האמריקני, מלטה לפני שזכתה בעצמאותה, ואחרות.

   

  אחרי מלחמת העולם השנייה הורחבה האפשרות ולא רק מושבות זכו לשלוח משלחות, אלא גם ישויות או אוטונומיות פנים-מדינתיות שהקימו ועד אולימפי החבר באופן מסודר ומוסכם בוועד האולימפי הבינלאומי, ומאוחר יותר הורחבה האפשרות גם למדינות עם הכרה בינלאומית מוגבלת. כך נוספו מקומות כמו פוארטו ריקו, טייוואן או ארובה למשחקים האולימפיים.

   

  השתתפו באולימפיאדת מוסקבה ב-1980 למרות החרם האמריקני. משלחת פוארטו ריקו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  השתתפו באולימפיאדת מוסקבה ב-1980 למרות החרם האמריקני. משלחת פוארטו ריקו(צילום: AFP)

  משלחת טייוואן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  משלחת טייוואן(צילום: AFP)

  המשלחת הפלסטינית (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  המשלחת הפלסטינית(צילום: רויטרס)
  משלחת גואם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  משלחת גואם(צילום: AFP)

  משלחת קוסובו (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  משלחת קוסובו(צילום: EPA)

  משלחת איי קוק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  משלחת איי קוק(צילום: רויטרס)

  המשלחת של פוארטו ריקו גם הביאה למצב מוזר במיוחד במשחקים האולימפיים של שנת 1980 במוסקבה כשהמשלחת האמריקנית החרימה את השתתפותה בתחרות על רקע הפלישה הסובייטית לאפגניסטן ומאבק המלחמה הקרה עם ברית המועצות והגוש המזרחי. אלא שפוארטו ריקו, שהייתה - ועודנה - חלק מארצות הברית, החליטה שלא לקחת חלק בחרם ושלחה בכל זאת נציגות לאותם משחקים.

   

  כך גם המצב במשחקים האולימפיים שנפתחו ביום שישי, ובין המשלחות שלא מייצגות מדינות ניתן יהיה למצוא מושבות או טריטוריות מעבר לים של הממלכה המאוחדת כמו איי הבתולה הבריטיים, ברמודה או איי קיימן. שטחי חסות של ארה"ב כמו פוארטו ריקו, גואם, איי הבתולה של ארה"ב וסמואה האמריקנית.

  אוטונומיות או ישויות מוגבלות כמו איי קוק, ארובה או הונג קונג גם במשתתפות כמו גם ישויות עם הכרה בינלאומית מוגבלת כמו טייוואן, הרשות הפלסטינית או קוסובו. השנה התווספה משלחת חדשנית עוד יותר, משלחת הפליטים שבה מתחרים ספורטאים שלא מייצגים אף מדינה ומתחרים תחת הדגל של הוועד האולימפי הבינלאומי.

   

  עומר גנדלר הוא חוקר ומרצה ליחסים בינלאומיים ומפעיל את הבלוג תוצרת חוץ

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים