שתף קטע נבחר

העיר שמשקיעי הנדל"ן נוטשים בהמוניהם

סקירת האוצר מגלה כי תוך שנה נחתך היקף מכירת הדירות החדשות ב-50%. המשקיעים היו אחראים ביוני ל-30% ממכירת דירות יד שנייה, כאשר בנתניה 40% מהדירות שנמכרו היו בבעלותם. ולהיכן נוהרים הרווקים?

האם הציפייה למכרזי מחיר למשתכן מצליחה למתן את מכירת הדירות מקבלנים? משרד האוצר טוען היום (ב') בסקירתו הכלכלית השבועית כי בחודש יוני נרשמה ירידה של 3% במכירת דירות חדשות במחירי שוק, כלומר שאינן במסגרת מחיר למשתכן או מחיר מטרה - בהשוואה לחודש מאי. בסך הכול נרשמה צניחה של 50% בהיקף הדירות החדשות שנמכרו ביוני 2016 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 

הלמ"ס: ירידה של כ-7% במכירת דירות חדשות

הבית מתפורר? לשופט יש חסינות משיפוץ

דירות 110 מ"ר בכרמיאל בפחות ממיליון שקל 

 

בסך הכול בחודש יוני נרכשו 10,400 דירות, המהוות גידול של 13% בהשוואה לחודש מאי. גידול זה התרכז בפלח השוק של דירות יד שנייה, ולפי האוצר, לגידול זה תרם שיווק של מאות דירות במסגרת מחיר מטרה בראש העין. נציין כי בהשוואה לרמות השיא שנרשמו בחודש יוני 2015, נרשמה ביוני 2016 ירידה ב-40%.

 

משקל רכישות המשקיעים בסך העסקאות ביוני נותר על רמה נמוכה - 19.5%, הנמוך בנקודת אחוז בהשוואה לחודש הקודם, ובדומה לשיעור העסקאות מסך העסקאות מאז הכבדת המיסוי על המשקיעים ביולי 2015. באוצר מציינים כי שיעור זה של משקיעים, שנמשך כבר 12 חודשים, מהווה רמת שפל היסטורית.

 

המשקיעים עוזבים את השוק?

לעומת זאת, משקל הדירות שהמשקיעים מכרו, נותר גבוה ועמד על קרוב ל-30% מסך עסקאות דירות היד שנייה. בחודש יוני הסתכמה מכירת דירות אלה ב-2,100 דירות – גידול של 11% בהשוואה לחודש הקודם.

 


האזור שמוביל במכירת דירות יד שנייה של משקיעים בחודש יוני הוא נתניה, בו 40% מסך דירות היד שנייה שנמכרו בחודש יוני היו בבעלות משקיעים – הרמה הגבוהה ביותר שנרשמה באזור זה בשנים האחרונות והשיעור הגבוה ביותר בהשוואה ארצית. דירות אלה גם עברו ברובן מידיהם של משקיעים לידיהם של רוכשים שאינם משקיעים – 82% מהן נמכרו למי שאינם משקיעים, כלומר, רוכשי דירה יחידה, מהם 64% הם משפרי דיור.

 

גם את הרצליה עזבו משקיעים רבים - בחודש יוני 22% מסך המכירות היו מצידם של משקיעים, לעומת 14% בלבד ברבעון הראשון של 2016. את הגידול במכירות מייחסים באוצר לתוכנית מחיר למשתכן העתידית בעיר, במסגרתה צפויות להימכר דירות בהנחה של כ-800 אלף שקל.

פרויקט בהרצליה. גידול במכירות משקיעים בעיר (צילום: רמי חכם) (צילום: רמי חכם)
פרויקט בהרצליה. גידול במכירות משקיעים בעיר(צילום: רמי חכם)

משקל רוכשי דירות יד שנייה עלה בחודש יוני ב-3% בהשוואה לחודש מאי, וגם את הנתון הזה תולים באוצר בשיווק "מאות הדירות במסגרת פרויקט מחיר מטרה בראש העין". אבל אם מנכים את אזור המרכז, בו נכללת ראש העין, ירד משקל רוכשי הדירה הראשונה בחודש יוני בנקודת אחוז אחת לשיעור של 41%.

 

ירידה חדה ברכישות זוגות צעירים בצפון

בפריפריה הצפונית בולטת ירידה חדה במשקל הזוגות הצעירים מסך העסקאות, בפרט באזור נצרת, כולל עפולה. לעומת זאת, אזור באר שבע בולט במיוחד בגידול ברכישות דירה ראשונה , שם סך הרכישות בחודש יוני הסתכמו ב-666 דירות, גידול חד של 30% בהשוואה לחודש מאי.

 

ניתוחו מאפייני הרוכשים בבאר שבע מלמד על שיעור גבוה יחסית - שליש, של רווקים, רובם מתחת לגיל 35, כלומר, מי שאינם זכאים לרכוש דירה במחיר למשתכן. גילם החציוני של רוכשים אלו עומד על 28, נמוך משמעותית מרמת הסף. לגבי הזוגות הנשואים, המהווים 60% מרוכשי דירה ראשונה באזור באר שבע בחודש יוני, בולטת העובדה לפיה שיעור גבוה יחסית מהם, 40% מהם, אינו מתגורר באזור הדרום.

 

באוצר מנתחים את המאפיינים של רוכשי הדירות במכרזי מחיר למשתכן בבאר שבע ובעפולה: בעפולה אצל 90% מהרוכשים שני בני הזוג עובדים, בעוד בבאר שבע כמעט רבע מהזוגות הנשואים שרכשו דירה ראשונה אחד מבני הזוג אינו עובד.

 

רכישות משפרי הדיור רשמו גידול מתון של 7% בחודש יוני, זאת בעיקר על רקע גידול חד, של 24% ברכישות באזור תל אביב. מנגד, בולטת ירידה חדה של 25% ברכישות משפרי הדיור באזור המרכז.

 

האם מכרזי מחיר למשתכן יעלו או יורידו את מחירי הדירות? מוזמנים לצפות בכתבה:

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
נתניה. המשקיעים עוזבים
צילום: עידו ארז
מומלצים