שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  ההיטל החדש שייקר לכם את עלות הדירה
  הקבינט החברתי כלכלי אישר שורת רפורמות שהוצעו בתוכנית הכלכלית. בין היתר אושרו הקלות על סטנדרטיזציה של התקן הישראלי מול הבינ"ל, הפחתת מס החברות על חברות הייטק, הפרטת "עידן פלוס" ורישיון למפעילי תקשורת קווית נוספים

  הקבינט החברתי כלכלי אישר היום רפורמה שצפויה לייקר עוד יותר את מחירי הדירות: מדובר בהצעה לקביעת תשלומי דמי פיתוח בכל הרשויות המקומיות, על מנת לקדם בניית תשתיות ולהסיר חסם זה בבניית אלפי דירות חדשות. בעוד שכיום מדובר בהליך מורכב לאישור בכל רשות מקומית ובפועל רק מספר מצומצם מאוד של רשויות בחרו לבצע גביית היטלי פיתוח – הרי שלפי ההצעה, דמי הפיתוח ייקבעו ברמה הארצית.

   

  לפי הצעה זו, החל ממארס 2017 כל בעל נכס בכל רשות מקומית יצטרך לשלם היטלי פיתוח בעת ביצוע של בנייה חדשה, תוספת בנייה או בנייה של תוכנית להתחדשות עירונית (תמ"א 38 ופינוי בינוי). דמי הפיתוח יכללו דמי סלילה, דמי ניקוז ותיעול, דמי שטחים ציבוריים פתוחים ודמי מוסדות ציבור (במקרים בהם ויתרה הרשות המקומית על הכנסות מהיטלי השבחה).

   

  גובה דמי הפיתוח ייקבע על ידי שרי האוצר והפנים, וזאת בהתאם לנתונים טופוגרפיים של הרשות המקומית וצפיפות הבנייה בישוב. גובה דמי הפיתוח גם ייגזר מעלות עבודות פיתוח התשתית שאותם מבצעים משרד הבינוי והשיכון ורשות מקרקעי ישראל באתרים אותם הם מפתחים ומעלות האגרות וההיטלים הקיימים ברשויות המקומיות.

   

  מלבד דמי הפיתוח, הקבינט החברתי כלכלי אישר שורה של רפורמות נוספות, שהוצעו במסגרת התוכנית הכלכלית לשנים 2018-2017 כחלק מהצעת התקציב שתעלה מחר לאישור הממשלה.

   

  רפורמה במכון התקנים

  הקבינט אישר את השינוי המבני שמוצע במכון התקנים, במסגרתו ייבחן הרכב הוועדות השונות במכון, כך שלא תהיה השפעה לזהות התעשיינים בעלי האינטרסים היושבים בהן או בראשן על התקינה המונהגת. בנוסף כולל השינוי המבני העברת בדיקות מכון התקנים למעבדות פרטיות כדי להקל ולהוזיל את בחינת הליכי הבדיקה, המוערכים בעלות של כחצי מיליארד שקל למשק בשנה.

   

  עוד כוללת התוכנית הקלה על הסטנדרטיזציה של התקן הישראלי אל מול התקן הבינלאומי באמצעות כלים שיקלו על קבלה מראש של התקן הבינלאומי במקום שיבוצעו התאמות של התקן הישראלי מולו.

   

  הקלות ביבוא מוצרי חשמל

  בנוסף אישר הקבינט החברתי כלכלי את ההצעה להקלות רגולטוריות לייבוא מוצרי חשמל, במטרה להפחית את העלויות העודפות בהליך הייבוא של מוצרים אלה, ובכך להרחיב את התחרות בשוק על ידי כניסת יבואנים קטנים ובינוניים, לצד הפחתת רמת המחירים לצרכן.

   

  כן אושרה ההצעה לשיפור אופן עשיית העסקים בישראל, במסגרתה יוקל הנטל הרגולטורי, תופחת הביורוקרטיה בהליך רישום הנכס ויתאפשר הליך מהיר יותר בהוצאה לפועל, בבתי המשפט, ותתאפשר פתיחת עסק באופן דיגיטלי לכל הגופים.

   

  הפרטת עידן פלוס ויצירת תחרות בתקשורת הקווית

  עוד אישר הקבינט החברתי כלכלי את ההצעה להגביר את התחרות בשוק התקשורת, באופן בו יתווספו ערוצים חדשים לעידן פלוס. מועצת הכבלים והלוויין לא הוסיפה עד היום ערוצים לעידן פלוס, שניתן לצפות בו בשישה ערוצים בלבד, מה שהופך אותה לאלטרנטיבה לא אטרקטיבית מול הוט ויס. במסגרת התוכנית הכלכלית מוצע להוציא את מהלך הוספת הערוצים לעידן פלוס להפרטה כדי לייצר תחרות מול הוט ויס. כן יופצו הערוצים הפתוחים בעידן פלוס על גבי האינטרנט.

   

  בהמשך לרפורמה בשוק הסיטונאי, מוצע בתוכנית הכלכלית להגביר את התחרות בשוק תשתית התקשורת הקווית ולחייב את בזק ואת הוט לתת לבעלי רישיון נוספים "לרכוב" על הפלטפורמות שלהם, וכך לבטל את השליטה המונופוליסטית ששוררת היום בענף. בנוסף, תונהג חובת מכירה על ערוצי ותכני הספורט.

   

  הקבינט החברתי כלכלי גם אישר תוכנית שמציעה הקמת אשכול רשויות מקומיות לשיפור התנהלותן הכלכלית, הפחתת הרגולציה לרישוי עסקים והקמת One Stop Shop לרישוי עסקים, ייעול ההליך הביורוקרטי ברשם המקרקעין והסרת חסמים ביורוקרטיים בתחום הדיור.

   

  מסלול מיסוי מופחת לחברות הייטק

  עוד אושרה הצעה להגברת אטרקטיביות המשק הישראלי להשקעות, המפחיתה את שיעורי המס לחברות אסטרטגיות. מוצע מסלול מיסוי מופחת לחברות הייטק, כך שאלה ימוסו בשיעור 12% מס חברות בעוד החברות הגדולות בשיעור 6%, ובנוסף 4% דיבידנד ללא קשר לגודל החברה. מטרת הצעה זו היא לעודד את הישארות הקניין הרוחני בישראל.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ההיטל החדש שייקר לכם את עלות הדירה"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים