שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  השימוש בתשתית בזק: משרד התקשורת נגד האוצר‏
  למרות שהיועמ"ש אסר על נתניהו לטפל בעניינים הקשורים לשאול אלוביץ', דורש מקורבו צחי הנגבי - שמונה לשר האחראי על בזק - לסכל רפורמה המיועדת להגביר את התחרות בשוק התקשורת. גם במשרד התקשורת מאיימים: "אם סעיף בזק לא יוצא מחוק ההסדרים נסכל את כל הרפורמות בשוק התקשורת המופיעות במסגרתו"

  השר בלי תיק צחי הנגבי, האחראי על ענייני בזק, מאיים שלא לתמוך בתקציב המדינה, אם תאושר הרפורמה בפרק התקשורת שפוגעת בחברה. מחר (ה') תדון הממשלה בתקציב שאותו היא צפויה לאשר, אך הערב מתברר כי למאבקים שמאחורי הקלעים סביב הסעיפים השונים נוסף מאבק נוסף סביב בזק הנמצאת בבעלות שאול אלוביץ', הנחשב למקורבו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

   

  הנגבי קיבל את הסמכויות לאחריות על בזק לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה קבע כי רה"מ נתניהו, שהוא גם שר התקשורת, יהיה מנוע מלעסוק בעניינים הנוגעים לבזק בשל קרבתו האישית לאלוביץ'. הנגבי דורש להשמיט מחוק ההסדרים את הצעת החוק שאמורה להוביל להגברת התחרות בשוק תשתיות התקשורת. היום פועלים בה שני שחקנים מרכזיים - בזק שמחזיקה 70% מהשוק ו-HOT שמחזיקה 30% ממנו.

   

  לטענת האוצר, כתוצאה מהיעדר התחרות, סובל הציבור, בין היתר, מרמת תשתיות רוחב פס נמוכה (שכן פיתוח תשתיות מתרחש, בעיקר, כתוצאה מתחרות). נכון להיום בידי בזק הפריסה הרחבה ביותר של הצינורות שהיא מחזיקה מתחת לאדמה, שבתוכם עוברים סיבים.

   

  הסעיף המוצע בחוק ההסדרים מציע ייעול הליכים והוזלת עלויות, כך שכל החברות יוכלו לפרוס כבלים בתוך הצינורות של בזק (כמו גם של כל חברה אחרת שיש לה תשתית צינורות). מטרת המהלך היא להאיץ פריסת תשתיות של חברות נוספות באמצעות התשתיות הקיימות של בזק. החוק אמור לעזור לסלקום ולפרטנר שרוצות להיכנס לשוק התשתית הקווית, והמהלך אמור להקל עליהן.

   

  העמדה המקצועית של משרד התקשורת לפני כשנה דווקא תמכה במהלך, ואולם עם כניסתו של שלמה פילבר לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת, המשרד שינה את עמדתו בטענה שהאוצר התערב בסמכויותיו על רקע הימנעותו של נתניהו מלעסוק בענייני אלוביץ'. פילבר הביע התנגדות עזה להכללת הסעיף האמור בחוק ההסדרים.

   

  הערב טען פילבר כי מטרת הכללת "סעיף בזק" בחוק ההסדרים היא לעשות הנשמה מלאכותית למיזם הסיבים האופטיים של חברת החשמל שנמצא בקשיים ואינו מצליח להתקדם, וזאת על אף שהאוצר כבר הזרים לו 150 מיליון שקל. במשרד התקשורת אף מאיימים כי אם סעיף בזק לא יוצא לאלתר מחוק ההסדרים, הם יסכלו את כל הרפורמות בשוק התקשורת במסגרת תקציב המדינה - ויוציאו אותן מחוק ההסדרים.

   

  למרות ההתנגדות, ההצעה אושרה היום בקבינט ולפי שעה באוצר עוד שואפים להשאיר אותה בתקציב, אולם הדבר כלל לא ברור לאור ההתנגדות הנחרצת של פילבר. כאמור הערב קיבל פילבר כוח גבי משמעותי בדמותו של השר הנגבי, שקיבל את נושא בזק אך לא מכבר, וכבר גיבש עמדתה נחרצת כך מתברר, כנגד הסעיף האמור בחוק ההסדרים.

   

  ממשרד התקשורת נמסר כי "המשרד מתנגד להצעה בחוק ההסדרים לכפות שימוש של כל חברות התשתית בתשתיות האחרות כיון שהצעת החקיקה מיותרת ומזיקה. כבר כיום קיימת אסדרה שבה מתאפשר לפרטנר וסלקום שימוש בקנים של בזק כחלק מרפורמת השוק הסיטונאי.

   

  "המשרד גם הצהיר כי בכוונתו לאפשר בעתיד שימוש בקנים גם להוט ו-ibc כחלק מתוכנית אסטרטגית רחבה של האצת ההשקעה בתשתיות עליה שוקד המשרד בימים אלו. הצעת החוק של האוצר בשלב זה מחבלת בתוכנית הפריסה ולא מקדמת השקעות או תחרות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "השימוש בתשתית בזק: משרד התקשורת נגד האוצר‏"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המקצוענים
  צילום: יחיאל ינאי
  סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק
  צילום: יחיאל ינאי
  שלמה פילבר, מנכ"ל משרד התקשורת
  מומלצים