שתף קטע נבחר

אני לא הצנזורית של אף אחד

אחרי פרשת ציור העירום של איילת שקד, נשיאת שנקר פרופ' יולי תמיר מדברת על סתימת פיות פוליטית, משפט השדה של הטוקבקיסטים, השד העדתי, הגעגועים לבן זוגה שנפטר והחיים לאחר שניצחה את הסרטן. הראיון המלא - מחר ב"7 ימים" של "ידיעות אחרונות"

יולי תמיר. "האיקס היה חלק מהפרובוקציה" (צילום: רמי זרנגר) (צילום: רמי זרנגר)
יולי תמיר. "האיקס היה חלק מהפרובוקציה"(צילום: רמי זרנגר)

פרופ' יולי תמיר הייתה עסוקה בתכנון חופשת סוף השנה באיטליה, כשהמהומה פרצה. זה קרה לפני חודש, כשים עמרני, סטודנט במכללת שנקר, שתמיר היא הנשיאה שלה, הציג דיוקן עירום בתערוכת הבוגרים של המחלקה לאמנות. אי־אפשר היה שלא לזהות את פני שרת המשפטים איילת שקד. ההמשך ידוע: תמיר הנחתה לצנזר, עמרני הדביק סלוטייפ שחור על הפנים בציור, ולתמיר הודבקה תווית "הצנזורית משנקר", שהיא נושאת מאז.

 

"שש שנים אני מכהנת כנשיאת שנקר ובמהלכן שום מסר לא שונה, אף עבודה לא צונזרה", אומרת תמיר בראיון נרחב שיתפרסם מחר ב"7 ימים". "אבל חוות הדעת של היועץ המשפטי שלנו, הייתה חד משמעית. הוא כתב במפורש שהסיכון להפרת חוק לשון הרע והחוק נגד הטרדה מינית קיים. אלה היו רגעים מאוד קשים. לא היה זמן לכנס דיון והבנתי שזה לוז־לוז סיטיואיישן, שכל דבר שנעשה - יפגע בנו כבית ספר".

 

אז חוות הדעת המשפטית הכריעה?

"כן, בלעדיה לא הייתי מקבלת את ההחלטה הזו".


 

אחד הטלפונים הראשונים של תמיר היה ללארי אברמסון, ראש בית הספר לאמנות בשנקר. "לארי התקומם ואמר אני לא מוכן לעשות את זה. תני לי הוראה. אז אמרתי: אני נותנת לך הוראה. אני מבקשת שתמצא לזה פתרון".

 

ומה הרגשת כשראית את הפתרון, את האיקס על פניה של שקד?

"התחלחלתי. מעולם לא הוריתי לשים איקס על הציור. אני חושבת שהאיקס כבר היה חלק מהפרובוקציה שהתנהלה פה".

 

השרה שקד הייתה זו שפנתה אלייך?

"לא, פנו מהתקשורת, הציגו את התמונה ושאלו מה תגובתנו. זה לא הגיע מגורם שלטוני".

 

ועדיין כונית "הנציגה של שקד בשנקר".

"יש אנשים שלא יכולים להפריד בין הביקורת הלגיטימית, ומבחינתי הצודקת, על המדיניות של שקד, לבין הגנה עליה כאדם וכאישה. ראיתי טוקבק בנוסח: 'איילת שקד פשיסטית, צריך להפשיט אותה עירומה, למה את מגינה עליה?' זו עמדה עלובה! אני מסרבת לפעול על אוטומט. מבחינתי, צריך לדון בציור של שקד, כמו בציור של מרב מיכאלי או סתיו שפיר. יש שם אדם ואסור לפגוע בו".

 

הראיון המלא - מחר בגיליון "7 ימים" של "ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רמי זרנגר
יולי תמיר
צילום: רמי זרנגר
מומלצים