שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פריצת דרך: מכשיר מציאות מדומה גורם למשותקים ללכת

  משותקים שחוברו למתקן חדיש שפותח על ידי מדענים אמריקנים המפעיל מחדש את המוח ואת סיבי חוט השדרה ששרדו את הפגיעה, הצליחו להזיז את הגפיים. בת 32 שהייתה משותקת 13 שנים, החלה ללכת

  התקדמות משמעותית בתקווה לריפוי שיתוק: מדענים אמריקנים מדווחים כי מתקן אלקטרוני העושה שימוש במציאות מדומה, הצליח להפעיל מחדש את חוט השדרה וכתוצאה מכך משותקים הצליחו להניע את הגפיים וללכת.

   

  את השינוי הדרמטי ביותר השיגה נבדקת בת 32 המשותקת כבר 13 שנים. בתחילת האימון היא הייתה משותקת כליל ולא הצליחה לעמוד.

   

  במהלך המחקר היא הצליחה ללכת באמצעות הליכון וסיוע של מטפל, כשלאחר 13 חודשי אימון היא החלה להניע את רגליה באופן רצוני כשמשקל גופה נתמך על ידי המתקן. 

    

   

  משותקים חזרו לתפקוד חלקי

  הניסוי נערך באוניברסיטת דיוק, ונמשך מעט יותר משנה, בו השתתפו משותקים שסבלו מפגיעות חמורות בחוט השדרה כתוצאה מתאונות דרכים, נפילות, או חבלות אחרות שהותירו אותם משותקים למשך 5 שנים לפחות ועד 13 שנים.

   

  הנבדקים עברו אימונים שבועיים במהלכם חוברו למתקן מציאות מדומה, בה היה עליהם להניע באמצעות המחשבה דמות אווטאר. המטרה היא להשיג שליטה מחדש של קליפת המוח, על אותם נוירונים בחוט השדרה, ששרדו את הפגיעה הקשה.

   

  לאחר האימונים סווגו ב"שיתוק חלקי" ולא "שיתוק מלא" ( ) ( )
  לאחר האימונים סווגו ב"שיתוק חלקי" ולא "שיתוק מלא"

   

  במשך הזמן, האימונים באמצעות ממשק המוח איפשרו לחלק מהמטופלים להשיג תחושה מחודשת בגפיים ואף להפעילם. כמה מהמטופלים חוו שינויים במשך 7 החודשים הראשונים לאימון.

   

  השיפור המשמעותי ביותר נראה לאחר 10 חודשי אימון, כאשר כמה מהמטופלים דיווחו על תנועות בגפיים, תנועות מעיים ותפקוד מחודש של שלפוחית השתן. כתוצאה מהשיפור הזה, הגדרתם הרפואית של כמחצית מהמטופלים שונתה מ"שיתוק מלא" ל"שיתוק חלקי".

      

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מציאות מדומה למציאות עצמה
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים