שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איכילוב: חובר למכונת הנשמה שלא הופעלה - ונפטר

  משפחתו של גבר בן 60, שחובר למכונת הנשמה ניידת שלא הופעלה ונפטר כתוצאה מכך, תובעת כעת את בית החולים על רשלנות רפואית. טענת המשפחה: "נעשה ניסיון לטייח את חקירת האירוע"

  טרגדיה בבית החולים איכילוב: גבר בן 60 נפטר לאחר שחובר למכונת הנשמה ניידת שלא הופעלה. כעת משפחתו תובעת את בית החולים על רשלנות רפואית וטוענת שנעשה ניסיון לטייח את חקירת האירוע.

   

  מכתב התביעה, שהוגש לאחרונה לבית המשפט המחוזי בירושלים, עולה כי הגבר, שבעבר הושתל בגופו קוצב לב, נכנס לפני כשלוש שנים לאשפוז בבית החולים איכילוב בעקבות תלונות על קוצר נשימה.

   

  קראו על עוד מקרים של רשלנות רפואית:

  האבחנה היתה מוטעית - רופאים כרתו קיבה של חולה

  טרגדיה באוסטרליה: תינוק הונשם בגז צחוק במקום בחמצן - ומת

  תבע בית חולים על רשלנות - וחויב בהוצאות משפט

   

  בבדיקה שנערכה לאיש, התברר כי המסתם שבגופו תקוע, ובשל מצבו המורכב נדרש ניתוח להחלפת המסתם. חרף רמת הסיכון הגבוהה בניתוח מהסוג הזה, ביצע אותו צוות המנתחים של בית החולים בהצלחה. בתום הניתוח הודיע הצוות לבני המשפחה כי בתוך פרק זמן קצר של התאוששות יוכל המנותח לשוב לשגרת חייו ולעבודתו.

   

  בלילה שלאחר הניתוח הושאר החולה במחלקה כשהוא עדיין מורדם ומונשם, ועם דימום קל במפשעה כתוצאה מביצוע דיקור באיזור זה במהלך הניתוח. מנהל המחלקה החליט כי במידה שהדימום לא ייפסק, הוא יבצע למחרת היום תפירה של מקום הדימום, ובכל מקרה מדובר בהליך רפואי פשוט של תפירת חתך, שאין בצדו סכנה לחולה.

   

  על פי התביעה, במהלך הלילה החליט אחד הרופאים התורנים לבצע את התפירה ולא להמתין לבוקר. במהלך ההכנה לביצוע התפירה נותק החולה ממכונת ההנשמה בחדרו וחובר למנשם נייד לצורך העברת מיטתו לחדר אחר לביצוע התפירה. אלא שלאחר מספר דקות התברר כי מכונת ההנשמה הניידת אליה חובר החולה לא הודלקה והוא לא קיבל חמצן.

   

  לטענת התובעים, אחותו של החולה, שנכנסה לחדרו לאחר מספר דקות, ראתה אותו מפרפר והחלה לצעוק לעזרה. אחות שנכנסה לחדר, הבינה כי המנשם לא מחובר והחלה לצעוק: "מה עשיתם? מה עשיתם? הוא לא חובר למנשם". הרופאים ניסו לבצע שלושה ניסיונות החייאה בחולה אבל כשלו ולבסוף נאלץ צוות בית החולים לקבוע את מותו. 

   

  "ניסיונות טיוח קשים"

  לדבריהם של עורכי הדין אסף פוזנר וניר כהן ממשרד קמחי פלד פוזנר שילה ושות', התנצל צוות בית החולים בפני המשפחה על האירוע הטראגי ומנהלי בית החולים התחייבו להקים ועדה שתבדוק את האירוע ואת תוצאותיו, אלא שמאוחר יותר, טוענת המשפחה, התברר כי היו "נסיונות קשים לטייח את האירוע". 

   

  לטענת המשפחה ערך צוות המחלקה דו"ח פטירה מגמתי ומטייח שהתחמק מלהזכיר את האירוע שגרם למותו ברשלנות של המנוח ברשומות הרפואיות.

   

  בכתב התביעה נטען עוד, שרק לאחר התעקשות בני המשפחה הודה הצוות הרפואי באירועים ואף נפתחה חקירה של משרד הבריאות, אך גם במהלכה, טוענת המשפחה, התברר כי הצוות הרפואי שעמד בפני משרד הבריאות העיד באופן מגמתי שאינו משקף את הדברים שאירעו, מתוך ניסיון להימנע מהשלכותיו הקשות של האירוע הטראגי.

   

  כאשר איתרו בני המשפחה את הרשומות הרפואיות באמצעות עורכי דינם, התברר להם כי בית החולים ערך בהן מחיקות ושינויים מהותיים וכי בפני משרד הבריאות העמיד בית החולים מסמכים אחרים וגרסה שונה, שאינה מתיישבת עם המציאות כפי שמתארת אותה המשפחה.

   

  כך למשל התברר כי בית החולים מסר למשפחה דו"ח פטירה בנוסח מסוים, אך בפני משרד הבריאות עמד דו"ח פטירה המנוסח באופן "זהיר" יותר, וכי למעשה נערכו שני דוחות פטירה בהפרש של מספר ימים. עוד התברר כי מלבד עריכת השינויים בדו"ח הפטירה, נערכו גם מחיקות הנוגעות לנסיבות הפטירה, ונרשם כי המנוח נפטר "מוות טבעי", אף כי הנחיות משרד הבריאות מחייבות את בתי החולים לדווח על פטירה בנסיבות חריגות מסוג זה ולפרט את נסיבות הפטירה.

   

  בדו"ח של משרד הבריאות נכתב: "נראה לנו שחולה מונשם בשלב העברה ממכשיר למכשיר לא היה צריך להישאר בלי השגחה צמודה... נראה לנו שאילו קוימה השגחה צמודה כזאת, לא הייתה אפשרות שחולה מונשם יישאר מחובר למכשיר הנשמה כבוי".

  עוד קובע משרד הבריאות: "לא ברור לנו האם היה קיים בעת האירוע נוהל המחייב בדיקה של כל הפרמטרים במנשם נייח/קבוע טרם חיבורו לחולה, ואם היה, האם הוא קוים".

   

  מבית החולים נמסר בתגובה: "האירוע שהתרחש לפני כ-3 שנים מוכר היטב להנהלת בית החולים, נבדק לעומק, תוחקר ביסודיות ע"י גורמי פנים וגורמי חוץ ונבדק על ידי משרד הבריאות. בעקבותיו הופקו כל הלקחים וננקטו כל הצעדים כדי להבטיח כי אירוע דומה לא יישנה בעתיד״.

   

  צפו בדיון באולפן בנושא רשלנות רפואית:

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שאול גולן
  בית החולים איכילוב. משפחת החולה טוענת כי היה ניסיון לטיוח
  צילום: שאול גולן
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים