שתף קטע נבחר

נתניהו איים, כץ נסוג: ההחלטות נגד ראש הממשלה יושהו

יו"ר מזכירות הליכוד, השר ישראל כץ, הוביל שתי החלטות שמצמצמות דרמטית את כוחו של נתניהו כיו"ר המפלגה. אבל לאחר הניצחון הוא זומן לשיחה אצל נתניהו ונסוג בו. ההחלטות יושהו ובהמשך יבוטלו. אנשי נתניהו האשימו: כץ פעל ב"חתרנות"

פחות מ-24 שעות אחרי שורת ההחלטות הדרמטיות שהתקבלו אתמול (יום ג') ביוזמת השר ישראל כץ, יו"ר מזכירות הליכוד, במוסדות התנועה - זומן הבוקר כץ לשיחה דחופה אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו. ההחלטות שהוביל כץ מצמצמות משמעותית את כוחו של נתניהו במנגנון המפלגה ומגדילות את כוחה של המזכירות.

 

נתניהו איים לפטר את כץ, וזה נסוג בו מההחלטות. השניים סיכמו כי תוקם ועדה לדון בנושא, אך ההערכה היא כי ההחלטות יבוטלו.

 

בהודעה שמסר כץ נכתב: "לאור פרשנות מוטעית שהופיעה בתקשורת, הודיע השר ישראל כ"ץ לראש הממשלה כי ההחלטות שנתקבלו בשתי ישיבות המזכירות האחרונות יושהו. ראש הממשלה ויו"ר המזכירות סיכמו שמזכירות הליכוד תתכנס ביום א' הקרוב בכדי לקבל החלטה רשמית לביטול ההחלטות הללו וכדי למנות את ח"כ דוד ביטן ואת עו"ד דוד שמרון כצוות שימליץ על נהלים חדשים".

 

בימים האחרונים האשימו פעילים המזוהים עם נתניהו את ישראל כץ ב"חתרנות", בין היתר בקבוצות הווטסאפ של הליכוד. עם כניסתו אמש של כץ למקום הכינוס בכפר המכביה ברמת גן המתינו לו בפתח כמה פעילים וקיבלו אותו בקריאות: "הו-הא מי זה בא, ראש הממשלה הבא".

 

נתניהו וכץ. "פעל בחתרנות" (צילום: אמיל סלמן, הארץ) (צילום: אמיל סלמן, הארץ)
נתניהו וכץ. "פעל בחתרנות"(צילום: אמיל סלמן, הארץ)

נתניהו עודכן אמש בסעיפים שאושרו, ולפיהם הוא לא יוכל למנות יותר אנשים מטעמו במנגנון הליכוד ללא אישור מזכירות הליכוד, וזעם על המהלכים, שבהם הוא רואה חתירה תחתיו. במהלך הלילה ניסה יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, לפשר בין הצדדים - אולם ראש הממשלה זעם וסירב לעבור על כך לסדר היום, ובליכוד העריכו שראש הממשלה לא יעבור על כך בשתיקה.

 

שתי החלטות שעברו אתמול נחשבות לנפיצות מאוד, ומחלישות לראשונה את כוחו של נתניהו בתנועה - לטובת המזכירות בראשות ישראל כץ. ההחלטה הראשונה נוגעת להפרדה בין היועץ המשפטי של התנועה, עו"ד אבי הלוי, ובין יועץ משפטי למזכירות התנועה. המזכירות סברה שהלוי מצוי לעתים בניגוד עניינים בבואו לייעץ בנושאים מסוימים שלא מתיישבים עם הנושאים שיו"ר המפלגה רוצה לקדם, ובשל כך ראוי ליצור הפרדה.

 

לפיכך גם אושר מינויו של עו"ד אילן בומבך, שייעץ למזכירות במקומו של הלוי. החלטה דומה כבר התקבלה בעבר, אולם הלוי ערער לבית הדין של התנועה ומחה על כך שלא ניתנה לו אפשרות לשימוע. במהלך הישיבה שהתקיימה היום ניתנה להלוי הזדמנות לומר את דבריו, ולאחר מכן התקיימה הצבעה ומינויו של בומבך אושר פה אחד.

  

אולם המהלך הבעייתי יותר הוא ההחלטה השנייה - שנוגעת לעבודת מנגנון המפלגה. מעתה ישתנו יחסי הכוחות וכל מינוי יהיה טעון אישור מזכירות, שגם תאשר את גובה השכר. עד כה, נתניהו כיו"ר התנועה יכול היה למנות אנשים מטעמו לכל תפקיד רשמי במנגנון המפלגה - ואולם כעת יוגבל כוחו.

 

המזכירות החליטה גם שקדנציה של מנהלי אגפים ומנכ"ל בליכוד תוגבל לארבע שנים וניתן יהיה להאריכה לארבע שנים נוספות באישור מזכירות. בנוסף, יועץ משפטי יתמנה לשבע שנים בלבד ללא כהונה נוספת. לגבי המכהנים כעת, כמו המנכ"ל והיועמ"ש, יתקיים דיון נוסף.

 

ההחלטות כאמור - יבוטלו כעת.


פורסם לראשונה 17/08/2016 08:06

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן, הארץ
נתניהו וכץ
צילום: אמיל סלמן, הארץ
מומלצים