שתף קטע נבחר

עוד אסון ב"מחסן ילדים": פעוט נחנק, איש לא ראה

קורבן נוסף של הצפיפות האדירה והתנאים הבטיחותיים והבריאותיים הקשים בגני הילדים בדרום ת"א: בנם של מבקשי מקלט נחנק, איבד הכרה ונפגע באורח אנוש, לאחר שככל הנראה מטפלת לא הבחינה במצוקתו בזמן


ניידות ליד הגן שבו נחנק הפעוט (צילום: איחוד הצלה ) (צילום: איחוד הצלה )
ניידות ליד הגן שבו נחנק הפעוט(צילום: איחוד הצלה )

קורבן נוסף של "מחסני הילדים": הפעוט כבן השנה מגן ילדים בשכונת התקווה שבדרום תל אביב שפונה אתמול (ד') במצב קשה לבית החולים איכילוב לאחר שנחנק היה בגן של מבקשי מקלט, שכמו רבים אחרים מכונה "מחסן ילדים". אנשי מד"א שהגיעו לגן הילדים טיפלו בפעוט, בנם של מבקשי מקלט, והמשטרה פתחה בחקירה כדי לברר את נסיבות האירוע. במשטרה בודקים אם המטפלת לא הבחינה במצוקתו בזמן, והוא איבד את ההכרה.

  

חובש רפואת חירום במד"א שלומי רנה הרחיב: "כשהגענו למקום ראינו ברחוב אישה מחזיקה בידיה ילד כבן שנה, מחוסר הכרה ללא דופק וללא נשימה. הענקנו לו טיפול רפואי מציל חיים, עשינו לו החייאה ופינינו אותו תוך כדי פעולות החייאה לבית חולים". יחזקאל מאיר מתנדב איחוד הצלה הוסיף: "כשהגעתי למקום נתקלתי בפעוט ללא הכרה וללא דופק ונשימה. בסיוע מתנדבים נוספים מיחידת האופנועים של איחוד הצלה ביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות".

 

המקרה, כמו מקרים רבים קודמים, אירע באחת המסגרות המכונות "מחסני ילדים" בשל אופי הפעילות והצפיפות של גני הילדים לעובדים זרים. בשנה שעברה מתו חמישה ילדים קטנים תוך כמה שבועות במחסני ילדים. בדומה למקרה הנוכחי, גם במרס 2015 מת תינוק כבן ארבעה חודשים, בן למבקשי מקלט מאריתריאה, כתוצאה מחנק בגן בשכונת התקווה. אמו שהגיעה לאסוף אותו הבחינה שהוא לא מגיב ופינתה אותו לבית החולים איכילוב, ושם נקבע מותו.

  

בתל אביב לבדה פועלות כ-80 מסגרות מסוג זה, שבהן שוהים בתנאים ביטוחיים ובריאותיים קשים כ-2,200 ילדים. הם נמצאים שם מאחר שהמסגרות הפורמליות שהעירייה מספקת לא מכסות את כל הגילאים ובכל שעות היום. במקרים מסוימים הפעוטות שוהים ב"מחסני הילדים" מ-7:00 בבוקר עד 20:00 בערב.

מקום האירוע, אתמול בדרום תל אביב (צילום: איחוד הצלה ) (צילום: איחוד הצלה )
מקום האירוע, אתמול בדרום תל אביב(צילום: איחוד הצלה )

 

בשנים האחרונות פורסמו ב-ynet מקרים שלפיהם חלק מההורים אף משאירים את ילדיהם במסגרות הללו למשך כמה ימים, על רקע אי-גמישות במקומות העבודה או חוסר יכולת לטפל בהם. הילדים שוהים בצפיפות קשה, לעתים יותר מ-40 במסגרת אחת, בגילאים שונים ועם צוות בלתי מקצועי. לעתים מדובר על מטפלת אחת או שתיים בלבד.

 

בשנים האחרונות מתו בנסיבות דומות יותר מעשרה ילדים. בשנים האחרונות התריעו ארגונים רבים על הצורך בהחלת אכיפה ופיקוח על המסגרות הללו. זאת, בין היתר, באמצעות הזרמת תקציבים או על ידי הכנסת ילדי הזרים למערכת החינוך העירונית לפני גיל שלוש. אלא שהמדינה גילתה אוזלת יד ולנושא לא הוקצו תקציבים גדולים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איחוד הצלה
מקום האירוע
צילום: איחוד הצלה
מומלצים