שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  באוצר רוצים שתמהרו להירשם למחיר למשתכן
  משרד האוצר מקדם מהלך שיספק עדיפות למי שנרשם עד כה לתוכנית הדיור המוזל - על פני מי שיירשם בשלב מאוחר יותר. זאת מאחר שמספר הדירות שאמורות להיבנות במסגרת התוכנית, אינו תואם את מספר הזכאים שנרשמו להגרלות. המטרה: למקד את חסרי הדירה בפרויקטים של המדינה, ובכך לשחרר לשוק דירות מיד שנייה ודירות חדשות מקבלן לטובת מי שאינו זכאי

  אחרי עפולה, משרד האוצר הגיע להסכמות סופיות עם הבנקים למשכנתאות בפרויקט מחיר למשתכן בלוד. במטה הדיור דיווחו היום (ה') כי סוכם שלבנקים הגדולים בלוד, אשר צפויים ללוות פרויקטי מחיר למשתכן שיצאו לדרך ללא ליווי בנקאי, תינתן ערבות מדינה. כפי שהוחלט בוועדת הכספים של הכנסת לפני כ-3 חודשים, מדובר בערבות בגובה של כ-550 מיליון שקל, המיועדת בשלב זה לפרויקטים בעפולה ובלוד.

   

  אושרה ערבות מדינה לתוכנית מחיר למשתכן

  האוצר: הופתענו מהסתייגות הבנקים ממחיר למשתכן

  זוכי מחיר למשתכן: "חשש שנאבד את הדירה"

   

  במסגרת החלטה זו, הקבלנים יפוקחו וילוו לאורך הפרויקט על ידי רואי חשבון, עורכי דין וכלכלנים מטעם המדינה באמצעות חברת דירה להשכיר. ערבות המדינה נדרשת מאחר שהקמת דירות אלה איננה מבוטחת לפי חוק המכר (דירות), כיוון שחלק מהקבלנים שזכו במכרזי התוכנית אינם זקוקים לליווי פיננסי ומסתפקים בחלופה שמציע החוק - ליווי ברישום הערת אזהרה בטאבו לגבי הדירות.

   

  נזכיר כי בחודשים האחרונים פרויקט הדגל של משרדי האוצר והבינוי העלה חשש כבד בבנקים, הנדרשים להעניק משכנתאות בסיכון גבוה לרוכשים. למעשה אף לא אחד מהבנקים היה מוכן להעמיד ליווי בנקאי לקבלנים שבונים את הפרויקטים, וכתוצאה מכך גם לא היה מוכן להעמיד משכנתאות לטובת הרוכשים.

   

  במשרד האוצר הופתעו מהסתייגות הבנקים, אולם בשבועיים האחרונים כבר הגיעו להסכמות לגבי מתן ערבות מדינה בפרויקט בעפולה. עם זאת, רוכשים טענו כי היה זה באיחור מסוים, שהעיק עליהם במסלול הליך התשלום עבור הדירה שבה זכו. כעת, כאמור, הגיע המשרד לסיכום סופי עם הבנקים גם בפרויקט בלוד.

   

  גורם בכיר במטה הדיור ציין היום כי בתחילת חודש ספטמבר תדון הכנסת באפשרות לשחרר כספים נוספים במסגרת הערבות בעוד ערים שבהן ייבנו פרויקטים במסגרת תוכנית מחיר למשתכן, כגון קריית מוצקין, ראשון לציון, רעננה ובית דגן. זאת על מנת לפתור מראש בעיות מימון, כפי שנתגלו בעפולה בלוד.

   

  האם תוכנית מחיר למשתכן מייקרת קרקעות פרטיות? מוזמנים לצפות באולפן ynet:

  תוכנית מחיר למשתכן מייקרת קרקעות?    (צילום: אבי חי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מתוך 53 אלף זכאים, רק 14 אלף איש נרשמו להגרלות

  על פי נתוני האוצר והבינוי, כ-53 אלף איש הנפיקו תעודות זכאות על מנת לקחת חלק בהגרלות של תוכנית מחיר למשתכן. כ-3,000 איש כבר זכו בהגרלות, אולם כ-14 אלף איש עדיין לא ניצלו את האפשרות להירשם אליהן. לפיכך מתוך כלל הזכאים, רק כ-35 איש פעילים במסגרת התוכנית - כלומר נרשמו להגרלות ברחבי הארץ. נתון זה אינו תואם את מספר הדירות שמתכוונים הקבלנים לבנות במסגרת התוכנית.

   

  באוצר מסבירים כי מאחר שבכוונת המדינה לשווק כ-100 אלף דירות מוזלות, הכוונה היא לקדם מהלך שיספק עדיפות למי שנרשם עד כה לתוכנית - על פני מי שמתלבט ויירשם בשלב מאוחר יותר. ככל הנראה ניתן יהיה להירשם להגרלות בשבועות הקרובים ולהיכנס באופן אוטומטי למה שמכנים במטה "פעימה א'". מי שיכלל בקבוצה זו יקבל מצד המדינה התחייבות לקבלת דירה מוזלת, אם כי לא ניתן יהיה להתחייב על המיקום.

   

  במטה הדיור ביקשו להדגיש כי אין הכוונה "להוריד את השאלטר" על הנפקת תעודות זכאות או הרשמה להגרלות. מי שיירשם לפעימות הבאות יוכל גם הוא לזכות בדירה מוזלת, אולם מטרת המהלך היא לבדוק כמה זכאים מעוניינים בתוכנית, וזאת על מנת למקד אותם במסגרת הפרויקט ולהמתין לדירה מוזלת, גם אם תקופת ההמתנה תעלה על חצי שנה. בכך, סבורים במטה, ניתן יהיה "לשחרר" דירות פנויות שאינן במסגרת התוכנית, כמו דירות מיד שנייה או דירות חדשות בפרויקטים חדשים שאינם של המדינה (דירות חדשות מקבלן) - לטובת מי שאינו זכאי להיכלל בתוכנית.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "באוצר רוצים שתמהרו להירשם למחיר למשתכן"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דוברות עיריית לוד
  שר האוצר משה כחלון בפרויקט מחיר למשתכן בלוד
  צילום: דוברות עיריית לוד
  מומלצים