שתף קטע נבחר

5 דברים שחובה לעשות לפני ששולחים קו"ח

אחת הסיבות שמעכבות את מציאת העבודה המיוחלת היא שליחת קורות חיים למשרות לא מתאימות, לא פעם מדובר בעשרות ביום. איך מדייקים את החיפוש ומשפרים את הסיכויים לשמוע מהמעסיק?

בשיתוף אולג'ובס

 

לחפש עבודה ולהישאר בחיים: רובנו מכירים את השלב הזה של "בין עבודות". לעתים מדובר בסטטוס "עובד, אך מחפש משהו אחר", ובמקרים אחרים, נמצאים ללא עבודה ומאוד רוצים למצוא את ההזדמנות הבאה. מי שנמצא בשלב הזה, נמצא באחת התקופות המאתגרות של חייו - ובמיוחד, בתקופה של התמודדות עם המילה שאולי הכי קשה לנו לקבל בחיים – "לא".

 

ה"לא" הזה, פוגש אותנו בכל שליחת קורות חיים שנותרה ללא משוב, מבלי שאף מעסיק חזר אלינו. ואז, מתחילות לצוף להן כל מיני מסקנות שיש לנו על עצמנו ועל החיים: " אני לא מספיק טוב", "אני אובר קווליפייד", "אין לי את ההשכלה המתאימה", "אני כבר מבוגר מדי למצוא עבודה" וכיוצא בזאת.

 

איך קרה ששלחת 60 קורות חיים למשרות שלא מתאימות לך?

עובר היום, מגיע הלילה, לא מצליח לישון, קם בנחישות, מדליק את המחשב ושולח בשעה מינימום 60 משרות. נרגע, חוזר לישון. קם בבוקר, חולפות השעות ולא מתקשרים אלי, והקולות בראש מתגברים, וכך, ברבות הימים, הייאוש גואה ואני באמת מתחיל להאמין שאני לא מסוגל למצוא עבודה.

 

חוסר ביטחון לעתים גורם לאמונה להגשים את עצמה; הדאגה שלא נמצא עבודה מביאה אותנו לשליחה לא מבוקרת ולא מדוייקת של קורות חיים, לרוב, למשרות שלא הכי מתאימות לנו. "יאללה, נשלח, מה כבר יכול להיות?"

 

לחיצה מהירה מדי על ה"שלח": בבדיקה שאני עורכת מול הלקוחות שלי, אנחנו מגלים שבמקרה הטוב, 20% מהמשרות שנשלחו, אכן מתאימות להם - שהם עומדים בדרישות אשר צוינו במודעה.

 

מחפשי עבודה רבים סבורים כי שליחת כמות גדולה של קורות חיים, אינה יכולה להזיק, אך כאשר אין התאמה מדויקת למשרה, מדובר בבזבוז אנרגיה לנו, כמחפשי עבודה, ולאנשי הגיוס, שיעברו על קורות החיים שלנו לשווא - ולא יחזרו אלינו. ואז, זה מביא לתסכול, כי כאשר שלחתם 100 קורות חיים וקיבלתם אולי שתי שיחות טלפון, אתם תתחילו לחשוב שאולי אתם לא מסוגלים למצוא עבודה – אלו הם רעשים שמזיקים לכם ומפריעים לכם.

 

למצוא את משרת החלומות שלכם: כך תצמצמו את ה"לא"

 

על ידי יצירת בהירות ומיקוד, תוכלו להעלות את כמות הפניות אליכם ועל הדרך, לשפר את הביטחון העצמי שלכם בתהליך הלא פשוט הזה.

 

שולחים 60 קורות חיים ביום ולא מקבלים תשובה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
שולחים 60 קורות חיים ביום ולא מקבלים תשובה(צילום: shutterstock)

 

ארבעה שלבים הכרחיים לפני שליחת קורות חיים:

 

שלב 1:

להגדיר לעצמי בצורה ברורה: מה אני רוצה? מה חשוב לי במקום עבודה? מה מעניין אותי? ובכלל, מה עוד חשוב לי, מלבד הכסף? חשוב שיחזרו אליכם ממקומות עבודה שאתם באמת מעוניינים בהם, אחרת מדובר בבזבוז זמן מוחלט: טלפונים, הגעה לראיונות עבודה, ועד למצב שבו מתחילים עבודה בגלל לחץ ועוזבים לאחר פרק זמן קצר.

 

שלב 2:

עכשיו עושים זום פנימה וחושבים על התפקיד: אילו תחומים מעניינים אותי? במה אני רוצה לעבוד?

 

שלב 3:

ועם כל הכבוד לרצון, מה לגבי האפשרויות המציאותיות העומדות בפני, כמו, איזה ניסיון רלוונטי יש לי? מה ההשכלה שלי, והאם היא רלוונטית לכיוון התעסוקתי שהגדרתי? במצבים רבים בחיים אנשים מגיעים לחוויה של "מיציתי", ורוצים לחפש משהו אחר לגמרי - לשנות כיוון. זה אפשרי, רק צריך לקחת בחשבון שלוקח זמן לבנות לעצמכם ניסיון חדש, ובדרך כלל משרות מתחילות, ללא ניסיון, מתגמלות בהתאם.

 

שלב 4:

בוחרים בדיוק את הענפים המתאימים לנו והתפקידים שמשלבים את מה שהגדרנו למעלה ורק אותם. בשלב הזה, אנשים רבים מתחילים להתבלבל וללכת אחר כיוונים שלא היו בתוכנית, רק כי "חייבים למצוא עבודה", זהירות, זו מלכודת שתוציא אתכם מפוקוס. נסו לבחור רק מה שמתאים לכל מה שהגדרתם לעצמכם.

 

שלב 5:

עכשיו, כשאתם מול המשרה וממש מתפתים לשלוח קורות חיים ולהמשיך הלאה, עצרו! קראו היטב את תיאור המשרה ושאלו את עצמכם מספר שאלות:

1. האם המשרה הזו מתאימה לי?

2. האם אני יכול לדמיין עצמי יושב בעבודה הזו?

3. האם התחושה נעימה לי?

אם כן – ורק אם כן – עוברים לחלק של הדרישות: האם אני מתאים למשרה? אם יוצא שאני עומד על יותר מ-70% מדרישות החובה, המשרה מתאימה לנו, אם פחות – ממשיכים הלאה.

 

אך רגע לפני ששולחים...

לפני שתלחצו על כפתור ה"שלח", עשו עוד דבר קטן: התאימו את קורות החיים למשרה באמצעות חידוד והבלטת כל מה שיבליט את התאמתכם לתפקיד. אפשר גם לכתוב מכתב נלווה מתאים, משהו שיראה שלא סתם שלחתם, אלא שהשקעתם בתהליך החיפוש, מכל הלב. התוצאות, ייראו בשטח.

 

הכותבת היא מאמנת אישית ועסקית ומלווה בתהליכים של צמיחת קריירה ב-AllJobs

 

אתר AllJobs הוא חברת בת של ynet

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים