שתף קטע נבחר

סקר: ירידה בתמיכת ישראלים ופלסטינים בפתרון שתי המדינות

סקר שהקיף כ-2,000 ישראלים ופלסטינים מצביע על המשך הירידה באמון בפתרון מדיני. רק 10% מהפלסטינים טוענים שהמטרה היא חיסול מדינת ישראל. רוב הפלסטינים מגדירים את הדמוקרטיה הישראלית טובה או טובה מאוד

 

 

הקיפאון המדיני המוחלט בין ישראל לפלסטינים, וההסלמה האלימה בגדה המערבית בשנה האחרונה, נותנים את אותותיהם. הולך ומצטמצם שיעור הישראלים והפלסטינים אשר תומכים בפתרון שתי המדינות: רק 51% מהפלסטינים ו-59% מהישראלים.

 

 

הנחה זאת היא תוצאה של ניתוח סקר עומק שמפרסמים היום (ב') המכון הישראלי לדמוקרטיה בירושלים והמרכז הפלסטיני לחקר מדיניות וסקרים, בראשות הסוקר הפלסטיני הוותיק ד"ר חליל שקאקי.

 

הסקר כלל יותר מאלף פלסטינים מהגדה, הרצועה ומזרח ירושלים, ויותר מאלף ישראלים. שיעור התומכים ירד עוד יותר כשהם נשאלו לגבי פירוט הפתרון להסכם קבע, המבוסס על שתי מדינות בגבולות 1967 עם חילופי שטחים שווים, שיבת פליטים מצומצמת לישראל וחלוקת ירושלים: תמכו בכך רק 39% מהנשאלים הפלסטינים ו-46% מהישראלים.

 

עם זאת, רבע מהפלסטינים והישראלים שהתנגדו לחבילת הסדר הקבע אמרו כי ישנו את דעתם אם ההסדר יכלול שלום ישראלי-ערבי מקיף יותר או כלל אזורי.

נתניהו ואבו מאזן (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
נתניהו ואבו מאזן(צילום: GettyImages)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

עוד עולה מהסקר כי שני הצדדים לא נותנים אמון זה בזה. כשנשאלו על הסיבות לכישלון סבבי המשא ומתן הקודמים האשימו רוב הנשאלים הפלסטינים את ישראל (62%), ואילו רוב הישראלים (52%) האשימו את הפלסטינים.

 

רק 43% מהפלסטינים, ושיעור זהה של הישראלים, השיבו כי הם מאמינים שהצד האחר רוצה בשלום.

 

באשר לתפיסת "האחר", רוב מוחלט של הפלסטינים (89%) סבור כי אין לתת אמון בישראלים, ואילו רוב מתון יותר בקרב הישראלים (68%) סבור שאין לתת אמון בפלסטינים. במקביל, מחצית מהישראלים ו-70% מהפלסטינים הסכימו ש"שום דבר אינו טוב עבור שני הצדדים. מה שטוב לצד אחד רע לצד האחר".

 

עם זאת הסקר הראה מעט נתונים חיוביים: רק 12% מהישראלים סבורים שמטרתה של ישראל הוא לספח את הגדה המערבית ולגרש את הפלסטינים המתגוררים בה. 10% בלבד מהנשאלים הפלסטינים אמרו שהשאיפה הפלסטינית העליונה היא לכבוש את מדינת ישראל ולחסל את רוב היהודים.

 

רוב הפלסטינים ציינו כי הם מעריכים את הדמוקרטיה הישראלית כטובה או טובה מאוד וכמחציתם העריכו את המצב הכללי של ישראל כטוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארכיון. מהומות בחברון
צילום: רויטרס
מומלצים