שתף קטע נבחר

#אין_חסינות_למדים. קמפיין חדש יוצא לדרך

"אני חושבת על כל אותן כותרות. כל אותם אלה שמביישים את המדים שעל גופם. כל אותם אלה שאמורים להגן, והם פושעים". שני שטלריד, מי שיזמה והובילה את ״קמפיין האותיות״, ו״לא לבושה״, משיקה קמפיין חדש נגד הטרדה מינית של בעלי סמכות מקצועית

הכל מתחיל מאותה נערה בת 16. מתנדבת במד"א. היא רצתה לדעת אם מה שהיא חווה מנהג מד"א בן ה 40 שהוא הנהג אליו היא בדרך כלל מוצמדת בנסיעותיה, נחשב הטרדה מינית. והיא מספרת שהוא אומר לה בכל הזדמנות כמה היא יפה, כמה הוא מקנא בחבר שלה וכמה היה שמח להחליף אותו. ולא שוכח ללטף לה את הזרועות והרגליים.

 

היא פונה אליי מפרופיל פיקטיבי ואחרי כמה ימי התייעצויות, היא מסבירה שאינה יכולה לספר להוריה, כי היא פוחדת שהם ימנעו ממנה המשך התנדבות במד"א. היא גם מחליטה שהיא לא רוצה להיכנס לזה ושבסך הכל הוא אדם טוב, והיא לא רוצה "לדפוק לו את החיים" במילותיה.

 

לטורים הקודמים של שני:

"במקום להושיע, הם בעצמם הפוגעים"

"בקרוב תמצאי את עצמך"

"את באמת חושבת ששנה וחצי זה מספיק"?

"את כל-כך מכוערת שאני לא מאמין שנאנסת"

 

ואני מתוסכלת. התסכול הופך לגדול יותר כשבדיוק באותו היום מתפרסמת כותרת על אותם שוטרים שמאיימים בהפצת תמונות עירום שצילמו מתלוננת על תקיפה מינית שהגיעה אליהם לתחנת המשטרה.

 

אני משוחחת עם חברה שפרסמה את סיפור פגיעה על ידי נהג מד"א והיתה אחת מאחיותיי לאומץ בשער לאשה אמיצות 2016. היא מספרת שאחרי פרסום סיפורה, הגיעו אליה לא מעט סיפורי מתנדבות שהוטרדו או הותקפו מינית על ידי נהגי מד"א.

 

ואני חושבת על כל אותן כותרות. כל אותם אלה שמביישים את המדים שעל גופם. כל אותם אלה שאמורים להגן, והם פושעים.

 


 

כאילו שאם אתה שוטר, מותר לך לפגוע באזרחית

 

כל-כך הרבה לובשי מדים שמוציאים שם רע לרוב הראוי ללבישתם. כל-כך הרבה פגיעות חוזרות. כל-כך הרבה כאב. אותם אלה שאמורים לתפוס אותנו כשאנו נופלים, פסיכיאטרים שמנצלים מינית מטופלות מאושפזות, גניקולוגים שפוגעים מינית בפציינטיות, שוטרים שפוגעים מינית בנשים שבאות להתלונן על פגיעה מינית, מפקדים בצבא שנחשבים לגיבורים ומהוללים ופוגעים מינית בחדרי חדרים בפקודות שלהם, נהגי מד"א שאמונים על הצלת חיים ומביאים לעוד מפלה. זה לא נגמר.

 

ולרוב, העונשים שהם מקבלים הם רק משמעתיים. לא פליליים. אותם שוטרים שניצלו מינית בחורה שהגיעה להתלונן, הועזבו ממקום עבודתם, אבל לא הוגשה תלונה פלילית כנגדם. הם כולם מתחמקים מענישה. כאילו היו מורמים מעם.

 

כאילו שאם אתה שוטר, מותר לך לפגוע באזרחית, ומקסימום, תקבל נזיפה משמעתית, אף לא תמצא עצמך מאחורי סורג ובריח.

 

איפה הצדק? איפה ההגיון? איך זה ייתכן?

 

איפה אותם ארגונים שיוקיעו מתוכם את הנגע הזה וידרשו צדק עבור האזרחים?

 

ואני מתחילה קמפיין חדש. #אין_חסינות_למדים. מבקשת לכתוב לי או לתייגך על סיפורים שבהם הפוגעים הם לובשי המדים. אלה שאמורים לשמור ולהגן. וההודעות מתחילות להגיע.

 


 

חייבים לשים לזה סוף.

 

חייבים למצות את הדין עם אותם נוולים ארורים כאילו היו בדיוק מה שהם - פושעים. ולא מורמים מעם. אין חסינות למדים. באנו חושך לגרש.

 

  • שני שטלריד, אמא של עמית וטל. לאחר שחשפה בתקשורת את סיפור האונס האישי שלה והשיקה את ״קמפיין האותיות״, ו״לא לבושה״, היא הקימה את עמותת ״אות הזדהות למען נפגעי תקיפה מינית״ ומאז היא פעילה במאבק נגד תקיפות מיניות, תוך ליווי מאות נפגעים והעברת הרצאות בנושא.

 

 

  • מעבר לקווי הטלפון של מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית ממתינות מתנדבות לנשים ומתנדבים לגברים, להקשיב ולשוחח באנונימיות מוחלטת. אתם לא לבד. התקשרו 1202 לקווי סיוע לנפגעות תקיפה מינית ו-1203 לנפגעי תקיפה מינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים